Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perły w Muzeum Miasta Gdyni. O sekretach gdyńskich kościołów. Pierwszy z cyklu wykładów już 1.10.2020 r.

Gabriela Pewińska
Gabriela Pewińska
Perły w Muzeum Miasta Gdyni. Pierwszy z cyklu wykładów 1.10.2020 r.
Perły w Muzeum Miasta Gdyni. Pierwszy z cyklu wykładów 1.10.2020 r. Muzeum Miasta Gdyni
Kto był inspiratorem budowy gdyńskiej Kolegiaty? Jakie sekrety kryją jej fundamenty? Skąd na Działkach Leśnych wzięli się Jezuici? Który kościół zainspirowany jest projektem nigdy nie wybudowanej Bazyliki Morskiej? Na te pytania będzie można znaleźć odpowiedzi w czwartek, 1.10.2020 r. o godzinie 17:00 w Muzeum Miasta Gdyni, uczestnicząc w wykładzie Agaty Abramowicz, specjalistki w zakresie architektury powojennej Gdyni.

Perły w Muzeum Miasta Gdyni

Czy to prawda, że Gdynia jest miastem, w którym w okresie PRL wybudowano prawdopodobnie więcej kościołów niż w jakimkolwiek innym polskim mieście? Czy Gdynia równa się modernizm? Na jakie, nieoczywiste, projekty architektoniczne można natrafić w mieście z morza i z marzeń? Czy to prawda, że Gdynia jest miastem ,w którym w okresie PRL wybudowano prawdopodobnie więcej kościołów niż w jakimkolwiek innym polskim mieście?

Muzeum Miasta Gdyni rozpoczyna w czwartek, 1.10.2020 r. cykl wykładów „Perły”, który prezentuje gdyńską architekturę z niemodernistycznej strony. Jak czytamy na stronie muzeum,

„istotą warsztatów będzie poznanie dwóch dróg. Jedna z nich doprowadziła do wykształcenia się modernizmu w Gdyni, natomiast druga prowadziła architekturę od czasów powojennych po czasy dzisiejsze”.

Pierwszy z wykładów, który w czwartek, 1.10.2020 r. o godzinie 17:00, poprowadzi Agata Abramowicz, przez ostatnie lata wicedyrektor gdyńskiej placówki, mówi o kościołach śródmieścia Gdyni, wybudowanych przed 1989 rokiem.

Jeszcze przed wojną w Gdyni wybudowano aż dziewięć nowych kościołów. Począwszy od najsłynniejszej, pierwszej świątyni: Bazyliki pw. Najświętszej Marii Panny przy ul. Świętojańskiej, przez kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. 3 Maja (zbombardowany w czasie wojny i zbudowany na nowo w latach 60. i 70. w stylu nawiązującym w pewnym stopniu do projektów monumentalnych kościołów lat trzydziestych XX wieku), aż po kościół garnizonowy na Oksywiu pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, którego fundatorem była Polska Marynarka Wojenna.

Niemniej ciekawe są powojenne losy gdyńskich świątyń.

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią, zainteresowani wykładem powinni zapisać się wcześniej na stronie https://www.muzeumgdynia.pl/wydarzenie/perly-koscioly-w-srodmiesciu-gdyni-do-roku-1989/.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki