Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Partia Razem zawiadomiła NIK. Oczekuje sprawdzenia, czy w Gdańsku dochodziło do nieprawidłowości w zakresie przeprowadzanych remontów

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Partia Razem zawiadomiła NIK w sprawie zarządzania nieruchomościami przez Gdańsk. Konferencja w Gdańsku, 19.07.2021 r.
Partia Razem zawiadomiła NIK w sprawie zarządzania nieruchomościami przez Gdańsk. Konferencja w Gdańsku, 19.07.2021 r. Przemyslaw Swiderski
„Liczymy, że audyt Najwyższej Izby Kontroli wyeliminuje nieprawidłowości w funkcjonowaniu Gdańskich Nieruchomości oraz wskaże ewentualne rozwiązania, które naprawią wadliwe mechanizmy” – piszą w skardze do NIK przedstawiciele Partii Razem. Poniedziałkową konferencję prasową (19.07.2021 r.) zorganizowano przed budynkiem przy ul. Grunwaldzkiej 597, znanym w Gdańsku jako kamienica sprzedana z lokatorami. Według trójmiejskich działaczy partii, którym towarzyszyła posłanka Magdalena Biejat, to jeden z przykładów działalności miasta pozostawiających wiele do życzenia.

Partia Razem zawiadomiła NIK w sprawie zarządzania nieruchomościami przez Gdańsk

Wśród najważniejszych zarzutów w zakresie prowadzonej polityki mieszkaniowej w Gdańsku, wymieniono brak nadzoru nad stanem technicznym lokali komunalnych czy brak informacji na temat stanu liczebnego lokali.

– Jesteśmy tutaj, by zwrócić uwagę na patologie, które dotyczą nie tylko Trójmiasta – mówiła posłanka Biejat. – Brak rozsądnej i zrównoważonej polityki mieszkaniowej, wyprzedawanie zasobów komunalnych, uleganie presji deweloperów, to zjawiska obserwowane w całym kraju, które muszą się skończyć. Będziemy przyglądać się działaniom miasta, temu jak wygląda prowadzona polityka mieszkaniowa, oraz interweniować w sytuacjach braku dbania o interesy lokatorów.

– Czekamy na odpowiedź pani prezydent Dulkiewicz na interwencję zgłoszoną w ratuszu, w sprawie udostępnienia listy lokali komunalnych wyremontowanych w 2020 r., lokali, w których zaplanowano prace remontowe w 2021 r., oraz informacji, według jakich kryteriów powstała lista lokali do remontu.

Działacze Partii Razem oczekują od NIK sprawdzenia, czy w Gdańsku dochodziło do nieprawidłowości w zakresie przeprowadzanych remontów. Chcą także kontroli standardu mieszkań dla osób niepełnosprawnych, częstotliwości sprawdzania stanu nieruchomości z ogrzewaniem wysokoemisyjnym czy archiwizacji napływającej korespondencji. Podczas konferencji wspominano o przewlekłości w załatwianiu spraw.

– Mieszkam na Dolnym Mieście, którego główne ulice są remontowane, natomiast na podwórkach żyje się tak jak w XX w. – mówił Krzysztof Łuczkiewicz, który ma orzeczony stopień niepełnosprawności. – W mediach słyszymy, że żyje się tam cudownie. To nieprawda. Od 16 lat zajmuję mieszkanie, które pozostawia wiele do życzenia. Mam wózek, ale moje mieszkanie, podobnie jak cały obiekt, nie są przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Doszło do tego, że musiałem interweniować w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Nie wiem, czym to się skończy.

Polityka mieszkaniowa w Gdyni. Do wojewody pomorskiego trafił wniosek o zastosowanie czynności nadzorczych

Na konferencji poinformowano także o skierowaniu do wojewody pomorskiego wniosku o zastosowanie czynności nadzorczych w sprawie polityki mieszkaniowej prowadzonej przez samorząd Gdyni.

– W latach 1998-2020 miasto nabyło jedynie 21 mieszkań oraz wybudowało 138. W tym samym czasie sprzedano bądź wyburzono 3 770 mieszkań – komentowała Magdalena Zglenicka, członkini Partii Razem z Gdyni. – Rażąca jest kwota 12,5 mln zł, jaką miasto zobowiązane było wypłacić w ciągu 15 lat w ramach odszkodowań, wskutek niewywiązywania się z obowiązku zapewnienia lokali.

"Najwięcej na północ od Warszawy"

- Cieszy mnie fakt zainteresowania kwestiami mieszkaniowymi, żałuję jednak, że przy tej okazji przedstawiciele Razem kompromitują się brakiem wiedzy - komentuje Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Niestety nie tylko na temat systemu przyznawania mieszkań komunalnych w Gdańsku - w tej kwestii służymy pełną informacją. Wspomnę jedynie, że za ten proces nie odpowiadają Gdańskie Nieruchomości, na które złożyli skargę do Najwyższej Izby Kontroli. Jest niestety gorzej. Ugrupowanie, które chce w przyszłości przejąć władzę i na sztandarach nosi kwestie mieszkalnictwa, nie odróżnia instrumentów samorządowych od instrumentów państwa.  

Urząd miasta przekonuje, że co kadencję pozyskuje ok. tysiąca nowych mieszkań, najwięcej na północ od Warszawy.

- Od 2018 r. przybyło 447 nowych mieszkań, a do końca kadencji planowane jest dodatkowych 817. Gdańskie Nieruchomości na bieżąco utrzymują, remontują, modernizują budynki. Tylko w tej kadencji wyremontowaliśmy 528 lokali, a do końca 2023 r. planowane są remonty kolejnych 700 – mówi wiceprezydent Gdańska. - Zaangażowanie miasta nie jest w stanie zatrzymać procesu nadmiernego wzrostu cen na rynku prywatnym. Mówiliśmy o tym wielokrotnie, ostatni raz na sesji RMG w czerwcu br. Potrzebne są rozwiązania na poziomie ustawowym, które np. ograniczą spekulację.

Magistrat informuje, że adresowy wykaz lokali, w których w latach 2019-2020 wykonano prace remontowe, został przekazany 2 lipca br. radnym Przemysławowi Majewskiemu i Andrzejowi Skibie. Z kolei zapytanie posłów Magdaleny Biejat oraz Adriana Zandberg w sprawie listy lokali komunalnych wyremontowanych w 2020 r. miało trafić do urzędu dopiero 14 lipca br., a odpowiedź ma zostać udzielona zgodnie z wymaganym terminem.

Miasto odniosło się także do naszych zapytań w sprawie sytuacji mieszkaniowej Krzysztofa Łuczkiewicza. Informuje, że mieszkanie zostało doprowadzone do złego stanu technicznego i sanitarno-higienicznego przez obecnego użytkownika. Najemca miał także odmówić służbom technicznym dostępu do lokalu w celu wykonania odgrzybiania i wymiany tynków w łazience.

„W lokalu gromadzone są różne przedmioty, panuje brud i nieporządek – odpowiada biuro prasowe Urzędu Miasta w Gdańsku. - Pan złożył wniosek o wymianę lokalu na taki o lepszym standardzie, jednak w związku z zaniedbaniem obecnego lokalu poinformowano najemcę, że wymiana aktualnie nie może być zrealizowana. (...) Zarówno w dniu 25.02.20201 r., jak i 10.03.2021 r. najemca nie udostępnił jednak lokalu w celu przeprowadzenia kontroli. Zgodnie ustaleniami, Pan otrzymać miał propozycję lokalu zamiennego w terminie do końca lipca, o czym został poinformowany telefonicznie. Propozycja lokalu została przygotowana przez WGK, a mieszkaniec poinformowany o możliwości jej odbioru, do chwili obecnej propozycja nie została odebrana przez zainteresowanego”.

Kamienicę z 12 lokalami i działką sprzedano za 400 tysięcy złotych. Do niedawna komunalnym lokatorom przy al. Grunwaldzkiej 597 nowy właściciel pod oknami stawia prywatny akademik. Teraz sąd skazał byłą wyższą urzędniczkę magistratu za niedopełnienie obowiązków.

Kontrowersje wokół kamienicy przy al. Grunwaldzkiej 597 w Gd...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki