reklama

Otwarcie szpitala geriatrycznego w Sopocie już za miesiąc. Odbiór budynków jeszcze przed końcem października

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Zaktualizowano 
Centrum Opieki Geriatrycznej przy ul. 23 Marca w Sopocie Przemysław Świderski
Budowa Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie dobiega końca. Odbiór budynków nastąpić ma jeszcze przed końcem października. Znana jest już też data uroczystego otwarcia placówki. Całość inwestycji pochłonie więcej niż początkowo zakładano, bo nieco ponad 30 mln zł.

- Zbliżamy się do finału. Odbiór budynków do użytkowania nastąpi już 31 października – zapowiada dr Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie.

Centrum Opieki Geriatrycznej przy ul. 23 Marca w Sopocie ma być ośrodkiem kompleksowej, zintegrowanej opieki nad starszymi pacjentami. Znajdzie się w nim stacjonarny oddział geriatryczny z ok. 40 łóżkami, oddziały dzienne: geriatryczny, psychogeriatryczny, rehabilitacyjny oraz poradnie przyszpitalne: geriatryczna, rehabilitacyjna i psychologiczno-psychiatryczna.

Cały obiekt zostanie też wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny, w tym m.in. tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr, aparaty EKG i USG oraz urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi.

- Uroczyste otwarcie placówki zaplanowane jest na 29 listopada, na godz. 10. Wcześniej, bo już 12 listopada ruszamy z oddziałem rehabilitacji dziennej. Jak wiadomo, obecnie jest ogromny problem z rehabilitacją osób po endoprotezach. Nie ma gdzie tych zabiegów wykonywać, stąd reagujemy na potrzebę chwili – mówi dr Barbara Gierak-Pilarczyk. - 1 grudnia działalność rozpocznie poradnia geriatryczna, w połowie grudnia – psychogeriatria, natomiast sam oddział geriatrii będzie mógł ruszyć niestety dopiero od stycznia. Nie dlatego, że nie będzie on wcześniej gotowy, ale dlatego, że czekamy na kontrakt z NFZ. W połowie grudnia uruchomimy także teleopiekę. Ważna informacja jest taka, że wystartowaliśmy w konkursie o tomokomputer. Dzięki temu mieszkańcy nie będą musieli jeździć na badania poza miasto.

Czytaj także

Według wstępnych założeń, realizacja całej inwestycji miała się zamknąć w kwocie ok. 28 mln zł. Ok. 19 mln zł miało pochodzić z dofinansowania unijnego, a 7,6 mln zł z dotacji z budżetu miasta. Dziś wiadomo już, że w ostatecznym rozrachunku budowa pochłonie więcej środków.

- Zabrakło nam środków na dokończenie budowy i część wyposażenia. Po pierwsze, napotkaliśmy po drodze na problemy z podwykonawcami, po drugie, pierwotny projekt nie obejmował w ogóle wymiany wyposażenia na oddziale rehabilitacji dziecięcej. Budynek tego oddziału został prawie w całości rozebrany, do realizacji inwestycji wykorzystano zaledwie jego część. Nie chcieliśmy do nowego obiektu, do odnowionego oddziału dziecięcego wstawiać 30-letnich, rozpadających się łóżek. Stąd decyzja o wymianie wyposażenia – mówi dalej dr Barbara Gierak-Pilarczyk. - Rozpoczynając tę inwestycję nie zdawałam sobie sprawy z poziomu problemów, jakie napotkamy. Gdyby nie wsparcie miasta, radnych, pana prezydenta, a także pana marszałka nie wiem, czy to wszystko by się udało – podsumowuje.

Decyzją Rady Miasta, podjętą na ostatniej sesji, jeszcze do końca roku Sopot dokapitalizuje Pomorskie Centrum Reumatologii im. Jadwigi Titz-Kosko kwotą 4,5 mln zł. W tej sytuacji wartość nominalna udziałów gminy w kapitale zakładowym spółki wzrośnie do 16 proc.

Na ukończenie budowy szpitala geriatrycznego Pomorskie Centrum Reumatologiczne otrzymało też dodatkowe fundusze z Unii Europejskiej. Na początku października br. symboliczny czek z informacją o zwiększeniu o 286 tys. zł unijnej dotacji wręczył przedstawicielom Pomorskiego Centrum Reumatologicznego marszałek województwa, Mieczysław Struk.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
graf

Sopot i okolice ! A społeczestwo się starzeje i w każdym dużym mieście powinny być takie placówki ! W Gdańsku to niemożliwe tu miasto niema rządzących i tu mieszkańcy są zawadą !

G
Gość

Wedle ex ministry Muchy inwestowanie w staruchow i wszczepianie im endoprotez jest marnotrawieniem publicznego grosza.Takie jest zdanie wszystkich POstepowych

antypolskich wyznawcow ich chyzego roja.

C
Caryca Katarzyna

Budowa kosztowała 30mln zł , a ile będzie kosztowało uroczyste otwarcie , czy bedzie ksiądz kropił na otwarciu i ile za tę posługę wezmie pieniędzy ???????

Dodaj ogłoszenie