MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświatowa Solidarność krytykuje minister Hall za zmiany w systemie opieki specjalnej

Agata Cymanowska
Zmiany w systemie opieki nad uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych budzą obawy oświatowej Solidarności. Mówiono o tym podczas konferencji w Gdańsku. Związkowcy domagają się też dymisji minister edukacji Katarzyny Hall.

Nauczyciele ze związku uważają, że resort wprowadza zmiany w prawie i systemie edukacji, które szkodzą polskiej oświacie. - Jak zbierzemy powyżej stu tysięcy podpisów, to bardzo chętnie zawiozę petycję do premiera Tuska - zapowiada Ryszard Proksa, szef sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ Solidarność. - Podpisy zbieramy do końca marca. Zachęcam rodziców do ich składania.

Solidarność chce odwołania Katarzyny Hall
Proksa uczestniczył we wtorek w konferencji pedagogów i psychologów w Gdańsku, podczas której mówiono o obawach związanych ze zmianami w systemie opieki nad uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, jakie będą wprowadzane od nowego roku szkolnego.

Zgodnie z planami, indywidualną opieką mają zostać otoczeni wszyscy uczniowie z jakimikolwiek problemami - nie tylko dyslektycy, ale i dzieci, które wróciły z zagranicy, czy takie, którym umarł rodzic.

- Zmiana, jeśli chodzi o spojrzenie na ucznia, jest potrzebna, bo coraz więcej dzieci z deficytami, problemami i w sytuacjach kryzysowych trafia do szkół, natomiast przygotowanie tego to jest zupełnie inna sprawa - mówi Barbara Kamińska, wiceprzewodnicząca oświatowej Solidarności w Regionie Gdańskim, pedagog szkolny. - Najbardziej zastanawiające jest to, że nie mówi się nic o pieniądzach. A są to potężne kwoty i brakuje ich przede wszystkim w gminach wiejskich. Do tego dochodzi deficyt specjalistów - pedagogów, psychologów, logopedów - zwłaszcza w szkołach wyższego szczebla.

Ryszard Proksa dodaje, że planowane zmiany zwielokrotniają pracę wychowawców i nauczycieli (m.in. będą musieli opracować indywidualne programy nauczania dla każdego ucznia ze specjalnymi potrzebami). - Już teraz wiemy, że biurokracja będzie dwukrotnie większa niż czas pracy nauczyciela - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki