Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni okręt podwodny ponownie w służbie? ORP Orzeł po próbach morskich, wziął udział pokazie w dniu Święta Marynarki Wojennej

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
Ostatnia niedziela czerwca już na dobre stała się dniem, w którym swoje święto obchodzi Marynarka Wojenna RP. Dzień wieńczący Święto Morza i tym razem zachwycił miłośników wojskowości i wszystkiego, co związane z morzem, tym bardziej, że w rogatkach Portu Gdynia pojawił się niespodziewany gość, a więc ostatni okręt podwodny znajdujący się w służbie Wojska Polskiego - ORP Orzeł.

ORP Orzeł już po próbach morskich. Powróci na dobre do służby?

Jesienią 2021 roku ORP Orzeł trafił do Stoczni Wojennej, gdzie przejść miał remont. Koszt? Prawie 23 miliony złotych. Zakres prac obejmował m.in. naprawę uszkodzonego kadłuba, prace konserwacyjne, czy naprawę zbiorników balastowych, hydrauliki sterowej, czy zbiorników wysokiego ciśnienia. Mówiąc najogólniej, stan ostatniego polskiego okrętu podwodnego miał zostać poprawiony na tyle, aby ponownie móc nim wyjść w morze.

Termin zakończenia remontu przekładano wielokrotnie, aż w końcu 21 czerwca 2023 roku szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, że ORP Orzeł pojawił się na Zatoce Gdańskiej. W przestrzeni publicznej od razu pojawiły się informacje, że długo wyczekiwany okręt powróci do służby.

ORP Orzeł. Ostatni okręt podwodny w służbie Marynarki Wojennej RP

ORP Orzeł do służby w Marynarce Wojennej RP trafił 29 kwietnia 1986 roku, rok wcześniej w Rydze na odbyło się jego wodowanie. Do Gdyni okręt trafił 13 czerwca 1986 roku, zaś tydzień później przeszedł uroczysty chrzest, po którym nadano mu numer burtowy 291.

Okręt wszedł w skład dywizjonu Okrętów Podwodnych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. ORP Orzeł jest dziewiętnastym okrętem podwodnym w historii Marynarki Wojennej RP i trzecim noszącym nazwę Orzeł.

Obecnie jest jednym z najstarszych okrętów tego typu na świecie i co ważne, jedynym, jaki posiada Marynarka Wojenna RP.

Okręty podwodne w służbie Marynarki Wojennej RP. Czy są potrzebne?

Przez wiele lat w przestrzeni publicznej pojawiały się pytania, czy okręty podwodne są w ogóle Polsce potrzebne. Wątpliwości co do tego nie ma m.in. dr Łukasz Wyszyński z Akademii Marynarki Wojennej
.

- Okręty podwodne, a precyzyjnie zdolności, które dają, są Polsce potrzebne, żeby realizować i zabezpieczyć naszą rację stanu - uważa Łukasz Wyszyński - I to nie tylko w odniesieniu do obszarów morskich. Okręty podwodne mogą być postrzegane jako element, który istotnie zwiększa potencjał odstraszania naszych Sił Zbrojnych. Jest to jednak urządzenie (okręt podwodny red.), który jest bardzo zaawansowany technologicznie, a więc na dzień dzisiejszy niemożliwy do zbudowania w Polsce, a po drugie drogi i trudno dostępny na „rynku”.

Ekspert z Akademii Marynarki Wojennej uważa ponadto, że Polska nie tylko potrzebuje okrętów podwodnych, ale również potrzebuje ich dostatecznie szybko.

- Wiele osób zastanawia się, jakie okręty kupić? Bo powinniśmy myśleć o przynajmniej trzech jednostkach. I co równie ważne, od kogo je kupić? Tutaj aspekt dopasowania do naszych oczekiwań, harmonogram dostaw, wsparcie w eksploatacji oraz cena. Czy w kontekście możliwej odpowiedzi na pytania drugie decydować się na wariant pośredni – okręty używane? - zastanawia się dr Łukasz Wyszyński - To jest pytanie do osób, które mają dostęp do szeregu informacji specjalistycznych. Należy jednak pamiętać, że rozwiązania pomostowe bardzo często odkładają w czasie priorytet rozwiązania docelowego.

Sonda Dziennika Bałtyckiego. Polska potrzebuje okrętów podwodnych?

Trwa głosowanie...

Czy Marynarka Wojenna RP powinna kupić nowe okręty podwodne?

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki TV

od 16 lat

Film dzięki uprzejmości Pawła Kusiaka z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki