Opera Bałtycka z nową dyrekcją. Od 1 lipca ster przejmuje Romuald Pokojski i José Maria Florêncio

Jarosław Zalesiński
Opera Bałtycka z nową dyrekcją. Od 1 lipca ster przejmuje Romuald Pokojski (po prawej) i José Maria Florêncio
Opera Bałtycka z nową dyrekcją. Od 1 lipca ster przejmuje Romuald Pokojski (po prawej) i José Maria Florêncio mat. prasowy UMWP
Udostępnij:
Romuald Wicza-Pokojski i José Maria Florêncio otrzymali od marszałka Mirosława Struka zadanie wyprowadzenia Opery Bałtyckiej najpierw na spokojne, a potem na szerokie wody. Mają na to rok.

Obaj nie są w Trójmieście osobami nieznanymi. Wicza Pokojski od siedmiu sezonów kieruje - z powodzeniem - Teatrem Miniatura. Florêncio współpracował kilka pierwszych sezonów z Markiem Weissem, gdy ten w 2008 roku został dyrektorem Opery Bałtyckiej. Te pierwsze sezony Marka Weissa w Gdańsku to bez wątpienia jasne karty w historii gdańskiego teatru operowego, tak samo jak dla nikogo nie ulega wątpliwości, że walny udział w tym artystycznym sukcesie ma Florêncio. Dyrygent odszedł z Gdańska w atmosferze konfliktu z orkiestrą. Dziś twierdzi, że był to raczej konflikt z dyrektorem Weissem, ale do tych zaszłości nie chce już dzisiaj wracać.

- Mój powrót do Gdańska to powrót do pięknego domu - mówi.

Zespół Opery Bałtyckiej, który wczoraj po raz pierwszy mógł spotkać się z nowym szefostwem, przywitał Florêncio oklaskami.

Wicza Pokojski pełnić będzie funkcję dyrektora naczelnego, Florêncio zaś - dyrektora muzycznego. Do tego jeszcze Wicza Pokojski będzie do końca sezonu nadal kierował Teatrem Miniatura.

- Instytucja powierzenia może trwać nie dłużej niż do końca sezonu artystycznego - tłumaczył przyjęte przez władze województwa rozwiązanie marszałek Mirosław Struk. - W tym czasie liczymy na dialog pomiędzy dyrekcją i załogą. Dobra wola powinna się w tym dialogu pojawić z jednej i drugiej strony. Jeśli obie przekonają się do siebie, nie powinno być problemu z przedłużeniem umów.

Atmosferę w zespole na pewno poprawią podwyżki: 400 zł brutto dla każdego pracownika, przyznane od maja (taką samą podwyżkę otrzymają też pracownicy innych wojewódzkich instytucji kultury). Zarząd województwa wygospodaruje nadto 3,5 mln na plany modernizacji będącego w kiepskim stanie technicznym budynku opery.

ŻYCIORYSY

Romuald Pokojski (pseudonim „Wicza”) jest reżyserem, dramaturgiem i managerem, posiadającym doświadczenie w prowadzeniu i tworzeniu instytucji, organizacji społecznych, festiwali, a także dużych widowisk plenerowych. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.

Opera Bałtycka z nową dyrekcją. Od 1 lipca ster przejmuje Romuald Pokojski (po prawej) i José Maria Florêncio
Opera Bałtycka z nową dyrekcją. Od 1 lipca ster przejmuje Romuald Pokojski (po prawej) i José Maria Florêncio mat. prasowy UMWP

Od 2011 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku (powołanie do dnia 31 sierpnia 2019 roku). Obecnie Miniatura zaliczana jest do czołowych teatrów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli scenicznych i plenerowych.

Dziś Teatr Wiczy uważany jest za legendarny teatr alternatywny, mający wpływ na rozwój teatru zaangażowanego w Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki (2003–2006) oraz kierownik społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza (2004–2009). W latach 2008–2011 był dyrektorem programowym Biura Gdańsk 2016 – kandydat. Współautor strategii kulturalnej „Wolność Kultury. Kultura Wolności”.

Jako reżyser i dramaturg współpracował z teatrami: Baj Pomorski w Toruniu, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Jego spektakle były prezentowane w kilkunastu państwach na trzech kontynentach. Laureat wielu nagród indywidualnych i zbiorowych, w tym brązowego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017) i Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska 2016 za całokształt dorobku artystycznego.

TUTAJ czytaj więcej o konflikcie i roszadach personalnych w Operze Bałtyckiej.

Funkcję dyrektora muzycznego obejmie José Maria Florêncio, który pełnił już tę funkcję w Operze Bałtyckiej w latach 2008-2011. Florêncio to dyrygent rodem z Brazylii, za miejsce swego stałego pobytu wybrał Polskę, gdzie mieszka od 1985 r.; szczyci się też polskim obywatelstwem. Obecnie sprawuje funkcję szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis (Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy), z którym to zespołem odnosi sukcesy.

W swojej dotychczasowej karierze sprawował funkcję pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Państwowej Opery we Wrocławiu, dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu, dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej, Maestro Titular Orquestra Sinfônica do Theatro Municipal de São Paulo.

Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. w ostatnim czasie otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. José Maria Florêncio prowadził koncerty w Anglii, Argentynie, Brazylii, Czechach, Egipcie, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Urugwaju i Włoszech, gdzie dyrygował wieloma z najważniejszych zespołów świata. Pełni funkcję Konsula Honorowego Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie