Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera Bałtycka z nową dyrekcją. Od 1 lipca ster przejmuje Romuald Pokojski i José Maria Florêncio

Jarosław Zalesiński
Opera Bałtycka z nową dyrekcją. Od 1 lipca ster przejmuje Romuald Pokojski (po prawej) i José Maria Florêncio
Opera Bałtycka z nową dyrekcją. Od 1 lipca ster przejmuje Romuald Pokojski (po prawej) i José Maria Florêncio mat. prasowy UMWP
Romuald Wicza-Pokojski i José Maria Florêncio otrzymali od marszałka Mirosława Struka zadanie wyprowadzenia Opery Bałtyckiej najpierw na spokojne, a potem na szerokie wody. Mają na to rok.

Obaj nie są w Trójmieście osobami nieznanymi. Wicza Pokojski od siedmiu sezonów kieruje - z powodzeniem - Teatrem Miniatura. Florêncio współpracował kilka pierwszych sezonów z Markiem Weissem, gdy ten w 2008 roku został dyrektorem Opery Bałtyckiej. Te pierwsze sezony Marka Weissa w Gdańsku to bez wątpienia jasne karty w historii gdańskiego teatru operowego, tak samo jak dla nikogo nie ulega wątpliwości, że walny udział w tym artystycznym sukcesie ma Florêncio. Dyrygent odszedł z Gdańska w atmosferze konfliktu z orkiestrą. Dziś twierdzi, że był to raczej konflikt z dyrektorem Weissem, ale do tych zaszłości nie chce już dzisiaj wracać.

- Mój powrót do Gdańska to powrót do pięknego domu - mówi.

Zespół Opery Bałtyckiej, który wczoraj po raz pierwszy mógł spotkać się z nowym szefostwem, przywitał Florêncio oklaskami.

Wicza Pokojski pełnić będzie funkcję dyrektora naczelnego, Florêncio zaś - dyrektora muzycznego. Do tego jeszcze Wicza Pokojski będzie do końca sezonu nadal kierował Teatrem Miniatura.

- Instytucja powierzenia może trwać nie dłużej niż do końca sezonu artystycznego - tłumaczył przyjęte przez władze województwa rozwiązanie marszałek Mirosław Struk. - W tym czasie liczymy na dialog pomiędzy dyrekcją i załogą. Dobra wola powinna się w tym dialogu pojawić z jednej i drugiej strony. Jeśli obie przekonają się do siebie, nie powinno być problemu z przedłużeniem umów.

Atmosferę w zespole na pewno poprawią podwyżki: 400 zł brutto dla każdego pracownika, przyznane od maja (taką samą podwyżkę otrzymają też pracownicy innych wojewódzkich instytucji kultury). Zarząd województwa wygospodaruje nadto 3,5 mln na plany modernizacji będącego w kiepskim stanie technicznym budynku opery.

ŻYCIORYSY

Romuald Pokojski (pseudonim „Wicza”) jest reżyserem, dramaturgiem i managerem, posiadającym doświadczenie w prowadzeniu i tworzeniu instytucji, organizacji społecznych, festiwali, a także dużych widowisk plenerowych. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.

Opera Bałtycka z nową dyrekcją. Od 1 lipca ster przejmuje Romuald Pokojski (po prawej) i José Maria Florêncio
Opera Bałtycka z nową dyrekcją. Od 1 lipca ster przejmuje Romuald Pokojski (po prawej) i José Maria Florêncio mat. prasowy UMWP

Od 2011 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku (powołanie do dnia 31 sierpnia 2019 roku). Obecnie Miniatura zaliczana jest do czołowych teatrów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli scenicznych i plenerowych.

Dziś Teatr Wiczy uważany jest za legendarny teatr alternatywny, mający wpływ na rozwój teatru zaangażowanego w Polsce. Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki (2003–2006) oraz kierownik społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza (2004–2009). W latach 2008–2011 był dyrektorem programowym Biura Gdańsk 2016 – kandydat. Współautor strategii kulturalnej „Wolność Kultury. Kultura Wolności”.

Jako reżyser i dramaturg współpracował z teatrami: Baj Pomorski w Toruniu, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Jego spektakle były prezentowane w kilkunastu państwach na trzech kontynentach. Laureat wielu nagród indywidualnych i zbiorowych, w tym brązowego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2017) i Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska 2016 za całokształt dorobku artystycznego.

TUTAJ czytaj więcej o konflikcie i roszadach personalnych w Operze Bałtyckiej.

Funkcję dyrektora muzycznego obejmie José Maria Florêncio, który pełnił już tę funkcję w Operze Bałtyckiej w latach 2008-2011. Florêncio to dyrygent rodem z Brazylii, za miejsce swego stałego pobytu wybrał Polskę, gdzie mieszka od 1985 r.; szczyci się też polskim obywatelstwem. Obecnie sprawuje funkcję szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis (Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy), z którym to zespołem odnosi sukcesy.

W swojej dotychczasowej karierze sprawował funkcję pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, pierwszego dyrygenta Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, dyrektora muzycznego Państwowej Opery we Wrocławiu, dyrektora muzycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu, dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej w Gdańsku, dyrektora naczelnego i artystycznego Orkiestry i Chóru PRiTV w Krakowie, dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Poznańskiej, Maestro Titular Orquestra Sinfônica do Theatro Municipal de São Paulo.

Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. w ostatnim czasie otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. José Maria Florêncio prowadził koncerty w Anglii, Argentynie, Brazylii, Czechach, Egipcie, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Japonii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, Urugwaju i Włoszech, gdzie dyrygował wieloma z najważniejszych zespołów świata. Pełni funkcję Konsula Honorowego Republiki Federalnej Brazylii w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki