Odra w Polsce listopad 2018. Epidemia odry możliwa? Mapa...

  Odra w Polsce listopad 2018. Epidemia odry możliwa? Mapa zachorowań na odrę. Ogniska choroby na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Pomorzu

  Maria Poznańska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Odra w Polsce listopad 2018 - coraz liczniejsze przypadki zachorowań na odrę. Potwierdzono już ogniska choroby na Mazowszu, Lubelszczyźnie i na Pomorzu. Na bieżąco aktualizować będziemy mapę zachorowań w Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny informuje o szczepieniach. - Nie możemy mówić o epidemii - informują eksperci. Dodają także, że nie wiadomo, skąd pochodzi wirus. Wśród zarażonych są zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. Większość z nich nie była szczepiona.
  Odra w Polsce listopad 2018. Epidemia odry możliwa? Mapa zachorowań na odrę. Ogniska choroby na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Pomorzu
  1/12

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Odra w Polsce. GIS apeluje o dopełnienie obowiązku szczepień  Główny Inspektor Sanitarny zaapelował o dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione.

  Inspektorzy wskazali, że w okresie od 1 stycznia do 15 października 2018 r. zarejestrowano 128 przypadków zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58. Zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z zawlekaniem choroby z zagranicy lub zakażeniem osób, które nie są zaszczepione przeciwko odrze przez osoby nie będące narodowości polskiej.

  Kiedy szczepi się dzieci przeciwko odrze?

  Pierwsza dawka szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce podawana jest w 13-15 m.ż., druga dawka w 10 r.ż. (od stycznia 2019 roku będzie podawana w 6 r.).

  Odra w Polsce. Światowa Organizacja Zdrowia: Polska krajem wolnym od odry rodzimej  Światowa Organizacja Zdrowia, na podstawie badań molekularnych wirusa, ogłosiła Polskę w 2016 i 2017 r. krajem wolnym od odry rodzimej.

  - Oznacza to, że w Polsce mamy tylko zachorowania przywleczone z zagranicy. Czyli, albo my Polacy, wyjeżdżając gdzieś zagranicę łapiemy odrę i przywozimy ją do Polski albo do nas przyjeżdżają ludzie z innych krajów, gdzie nie jest zbyt wysoki poziom wyszczepialności i przywlekają tę odrę do nas - tłumaczyła dla Agencji Informacyjnej Polskapress Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

  Podkreśliła, że choć wśród zakażonych na odrę są osoby narodowości ukraińskiej, na razie nie można stwierdzić, że wirus przybył do Polski właśnie z tego kraju. - Bo większość chorych to jednak obywatele polscy (pięć osób w mazowieckim na 18 zakażonych to Ukraińcy- red.). Poza tym osoby pochodzenia polskiego, które zaraziły się odrą w większości również nie były zaszczepione - dodała.

  Odra w Polsce. Mapa zachorowań na odrę  listopad 2018:
  • mazowieckie - 34 przypadki
  • lubelskie - 3 przypadki potwierdzone (3 w trakcie diagnostyki)
  • pomorskie - 5 przypadki potwierdzone (3 - Kwidzyn, 1 - Gdańsk, 1 - Starogard Gdański)
  Odra szczepienia. GIS informuje o szczepieniach przeciwko odrze  - W okresie przed zastosowaniem powszechnych szczepień przeciwko odrze, tj. przed 1975 rokiem, przechorowanie odry w populacji było zjawiskiem powszechnym.Zatem osoby po 50 roku życia z dużym prawdopodobieństwem przechorowały odrę. Przechorowanie odry daje trwałą odporność na całe życie - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

  Jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz, czy chorowałeś lub byłeś szczepiony, to powinieneś:
  • zgłosić się do swojego lekarza,
  • zapytać lekarza o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze,
  • ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu, po konsultacji
  • z lekarzem
  .

  Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki.

  - Koszt zarówno badania, jak i szczepienia osoby powyżej 19 roku życia leży po stronie osoby, która chce się zaszczepić - dodają inspektorzy.  Odra na Mazowszu. "Liczymy, że to ognisko powoli wygaśnie"  aktualizacja, 9.11.2018

  POWIAT PRUSZKOWSKI: zarejestrowano 23 zgłoszenia podejrzeń zachorowań i przypadków zachorowań na odrę, w tym 4 obywateli Ukrainy.

  Spośród nich ustalono dwa ogniska zachorowań: pierwsze – 10 osób powiązanych Szkołą Podstawową nr 1 w Pruszkowie; drugie – 2 osoby (ognisko domowe) w Nadarzynie. Dominują zachorowania pojedyncze.Wśród 23 osób zarejestrowanych jako podejrzenia lub zachorowania na odrę większość stanowią dzieci w liczbie 16 (w tym 5 dzieci poniżej 3. roku życia).

  W trakcie prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych uzyskano informacje na temat dotychczasowych szczepień przeciw odrze. Źródłem informacji są chorzy lub opiekunowie. Wśród 23 osób zgłoszonych – 20 osób nie było szczepionych przeciwko odrze lub nie posiada żadnej dokumentacji medycznej potwierdzającej wykonanie szczepień.

  U 11 chorych badaniami laboratoryjnymi potwierdzono odrę. U pozostałych chorych badania są w toku bądź wykluczyły zachorowania.

  17 osób jest już zdrowych.

  POWIAT PIASECZYŃSKI: Zarejestrowano 2 zgłoszenia podejrzeń zachorowań na odrę u obywateli polskich: u dziecka lat 10 i mężczyzny lat 50. Trwa ustalanie stanu zaszczepienia u tych pacjentów oraz zbieranie informacji o wszystkich osobach z kontaktu. Trwa weryfikacja laboratoryjna w kierunku obecności wirusa odry.

  POWIAT LIPSKI: Zarejestrowano 1 zgłoszenie podejrzenia zachorowania na odrę u polskiego dziecka lat 2. Na podstawie badań laboratoryjnych wykluczono zakażenie wirusem odry.

  POWIAT ŻYRARDOWSKI: Zarejestrowano 1 zgłoszenie podejrzenia zachorowania na odrę u obywatela Ukrainy dotychczas nie szczepionego. Chory jest izolowany w szpitalu i diagnozowany. Trwa ustalanie kontaktów w celu ograniczenia szerzenia się zakażenia.

  POWIAT WARSZAWSKI: Zarejestrowano 7 pojedynczych zgłoszeń podejrzeń zachorowań na odrę.

  Wszystkie przypadki dotyczą osób dorosłych – mieszkańców Warszawy: 4 obywateli polskich, 2 obywateli Ukrainy i 1 prawdopodobnie obywatela Wietnamu.

  1 osoba jest nadal hospitalizowana. Trwa ustalanie szczegółów w ramach prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego (w tym statusu zaszczepienia tych osób, weryfikacji laboratoryjnej i otoczenia z kontaktu).

  Bieżące informacje na temat podejmowanych czynności przeciwepidemicznych posiadają państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni w Pruszkowie, Warszawie, Piasecznie i Żyrardowie.

  aktualizacja:

  Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie podał 6.11, że łącznie od 10 października 2018 r. do 6 listopada w powiecie pruszkowskim zarejestrowano 21 zgłoszeń zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę.

  - Pojawiły się nowe przypadki podejrzeń zachorowań, które dotyczą osób dorosłych. Czekamy na wyniki potwierdzających badań laboratoryjnych - podają inspektorzy.

  Trwają czynności pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie dotyczące opanowania i wygaszenia ognisk odry. Prace wspierają pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oraz inspekcje sanitarne ościennych powiatów.

  ***
  GIS poinformował 4.11.2018: W trakcie wciąż prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego w powiecie pruszkowskim stwierdzono, że na siedemnaście przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę w powiecie pruszkowskim dwanaście osób jest już zdrowych, trzy osoby jeszcze mają objawy chorobowe i dwie osoby są nadal hospitalizowane.

  - 18 przypadków podejrzeń i potwierdzonych zachorowań na odrę, z czego większość to dzieci. Wśród tych osób są Polacy, jak i obywatele Ukrainy. Większość osób jest już zdrowa w domu – poinformowała Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

  - Liczymy, że to ognisko powoli wygaśnie, chociaż zważywszy na charakterystykę odry, kolejne przypadki mogą się jeszcze pojawiać – dodała Joanna Narożniak.

  W ostatnich dniach w okolicach Warszawy stwierdzono 18 zachorowań na odrę. Najwięcej z nich odnotowano w powiecie pruszkowskim. Ostatnie zgłoszenie pochodziło z 4 listopada.  Odra na Pomorzu. Tysiąc osób z jednej z fabryk objętych nadzorem sanepidu  aktualizacja: 1 osoba chora na odrę w Starogardzie Gdańskim

  Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że otrzymał wynik potwierdzający zachorowanie na odrę u mieszkańca Starogardu Gdańskiego. Chory jest pracownikiem zakładu produkcyjnego, w którym są zatrudnieni także obywatele Ukrainy.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starogardzie Gdańskim w wyniku dochodzenia epidemiologicznego ustalił listę 250 osób, które ze względu na bezpośredni kontakt z chorym są szczególnie narażone na zachorowanie. Osoby z najbliższego otoczenia chorego zostały objęte nadzorem epidemiologicznym. W dniu dzisiejszym o godzinie 7.30 rozpoczęła się akcja szczepień profilaktycznych. Równocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starogardzie Gdańskim prowadzi akcję edukacyjną.
  Czytaj więcej >>>

  aktualizacja

  Sanepid w Kwidzynie potwierdził, że troje obywateli Ukrainy, u których stwierdzono odrę, pracowało w kwidzyńskiej fabryce Jabila. Wprowadzono tam szczepienia ochronne, a ponad tysiąc osób objęto nadzorem epidemiologicznym.

  Czytaj więcej >>>
  Dziecko chore na odrę w gdańskim szpitalu >>>

  Odra na Lubelszczyźnie. 6 przypadków zachorowań  - Odnotowaliśmy sześć przypadków odry w woj. lubelskim. Trzy mamy już potwierdzone, a w przypadku kolejnych trzech czekamy jeszcze na wyniki badań laboratoryjnych - informuje Irmina Nikiel, dyrektor lubelskiego sanepidu. Cztery chore osoby są pochodzenia ukraińskiego, jedna jest Polką, która żyje w związku małżeńskim z obcokrajowcem i nie została zaszczepiona. W gronie chorych na odrę jest również niezaszczepione dziecko w wieku 9 miesięcy.

  Czytaj więcej >>>

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  FAKT

  Mily (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W mazowieckim mieszka 5.5 miliona osób - zachorowało aż 34 osoby... to 0.0001% Ja rozumiem, że te "straszne" wiadomości mają skłonić osoby przeciwko szczepionkom do szczepienia, ale to jakaś...rozwiń całość

  W mazowieckim mieszka 5.5 miliona osób - zachorowało aż 34 osoby... to 0.0001% Ja rozumiem, że te "straszne" wiadomości mają skłonić osoby przeciwko szczepionkom do szczepienia, ale to jakaś matematyczna kpina, na którą nikt nie pójdzie. Na zapalenie płuc rocznie w Polsce choruje ok 300 tys osób - a powikłania dzielimy na:
  - neurologiczne (zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie rdzenia, nerwu przeponowego i inne),
  - kardiologiczne (zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia)
  - hematologiczne (małopłytkowość, niedokrwistość hemolityczna).
  - Inne to zapalenie stawów, zapalenie trzustki, wątroby, nieżyt żołądkowo-jelitowy czy wysypki skórne.

  Aż dziw bierze, że na to nie ma szczepień :-) zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  masakra

  o boże (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  O BOŻE! 40 osób na 40 mil. EPIDEMIA! lećcie po szczepionki bo umrzecie! ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odra

  Fakt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Przecież zaraz temat odry ucichnie bo sejm odrzucil ustawe o szczepionkach, ale ludzie są naiwni.
  Potem Polacy narzekają że na zachodzie jest lepiej bo tu mają co niby chca


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odra sztuczna panika

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jak co roku - jak każda dziecieca choroba - jest czas ospy, czas rózyczki, czas odry...
  nie byłam szczepiona - przechorowałam w wieku 9 lat i wszystkie osoby, które znam nie szczepione i te...rozwiń całość

  jak co roku - jak każda dziecieca choroba - jest czas ospy, czas rózyczki, czas odry...
  nie byłam szczepiona - przechorowałam w wieku 9 lat i wszystkie osoby, które znam nie szczepione i te szczepione - tak samo przechorowały. Jak w przypadku grypy czy innych chorób - osoby bez odporności czy chore, osłabione są bardziej narażone na powikłania. Sianie paniki i co najwazniejsze zapchanie kasy przemysłowi farmaceutycznemu, lub kończące sie daty szczepionek. Trochę logiki i równowagi wskazane we wszystkim.zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »