Odra na Pomorzu. Chore osoby pracowały w fabryce Jabila w...

  Odra na Pomorzu. Chore osoby pracowały w fabryce Jabila w Kwidzynie. Tysiąc osób objętych nadzorem epidemiologicznym!

  Arkadiusz Kosiński, Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Odra w Kwidzynie. Obywatele Ukrainy, u których w poniedziałek 5 listopada stwierdzono odrę, pracowali w kwidzyńskiej fabryce Jabila. Tysiąc osób z ich otoczenia zostanie zaszczepionych!
  Odra w Kwidzynie. Chore osoby pracowały w fabryce Jabila, tysiąc osób objętych nadzorem epidemiologicznym
  1/15

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©pixabay.com

  aktualizacja, wtorek, 7.11.2018, godz. 18.10  W Kwidzynie rozpoczęła się akcja szczepień ochronnych przeciwko odrze. Szczepieniom poddane zostaną wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt z trójką pracowników Jabila, u których wykryto chorobę. To - jak podają służby sanitarne - tysiąc osób!

  - Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w związku z trwającym dochodzeniem epidemiologicznym w ognisku związanym z wystąpieniem zachorowania na odrę na terenie powiatu kwidzyńskiego zostanie przeprowadzona akcja profilaktycznych szczepień wśród osób narażonych, które miały bezpośredni kontakt z chorymi - czytamy w komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

  To pokłosie zachorowań na odrę trzech obywateli Ukrainy, którzy pracowali w kwidzyńskiej fabryce Jabila. W poniedziałek trafili do szpitala, dwoje z nich wymagało hospitalizacji i trafiło do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Trzecia w stanie dobrym została zwolniona do domu. Wiadomo, że cała trójka nie była wcześniej szczepiona.

  Akcja rozpoczęła się we wtorek w godzinach popołudniowych. Do zaszczepienia jest 1000 osób, które mogły mieć kontakt z chorymi.

  - Ponadto Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kwidzynie w ramach działań profilaktycznych przygotował ulotkę informacyjną dla pracowników zakładu zawierającą informacje na temat odry, jej objawów i zapobiegania. Służby sanitarne cały czas prowadzą dochodzenie epidemiologiczne - brzmi komunikat WSSE.  Odra na Pomorzu. Tysiąc osób objętych nadzorem sanepidu w Kwidzynie  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kwidzynie potwierdza, że troje obywateli Ukrainy, u których stwierdzono odrę, pracowało w kwidzyńskiej fabryce Jabila. Komunikat ws. ogniska odry w Kwidzynie wydała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która informuje już o czterech chorych osobach.

  - Tysiąc osób z otoczenia chorych zostało objętych nadzorem epidemiologicznym - wszyscy narażeni poddani zostaną profilaktycznym szczepieniom - czytamy w komunikacie WSSE w Gdańsku.
  - Dwoje obywateli Ukrainy z rozpoznaniem odry trafiło wczoraj wieczorem do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (PCCHZiG) - poinformowała Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka Szpitali Pomorskich. - Pacjenci zostali przetransportowani ze szpitala w Kwidzynie. Pacjenci nie byli wcześniej szczepieni. Ich stan ogólny jest dobry. Obecnie są poddawani diagnostyce i badaniom.

  Odra na Pomorzu. Czy chorych na odrę będzie jeszcze więcej?  - Istnieje prawdopodobieństwo zachorowania innych osób z bliskiego kontaktu nieuodpornionych lub z częściową odpornością. Działania Inspekcji Sanitarnej polegają na ustaleniu kontaktów osób chorych w okresie wylęgania odry tj. do 9-11 dni przed wystąpieniem objawów choroby. Prowadzimy również działania oświatowe w ognisku zachorowania - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Jolanta Mielniczak-Biesiekierska, dyrektor PSSE w Kwidzynie.

  W fabryce przeprowadzone zostaną szczepienia ochronne.

  - Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 września 2016r. w sprawie metody zapobiegania odrze, w ognisku zachorowania na odrę przewidziane są szczepienia dla osób nieszczepionych lub niemających udokumentowanego szczepienia. Szczepionkę zapewni Inspekcja Sanitarna z rezerwy epidemicznej - tłumaczy dyrektor kwidzyńskiego Sanepidu.

  ZOBACZ TEŻ:


  Wcześniej pisaliśmy: Odra w Kwidzynie! Szpital potwierdza: Chorzy to dwie kobiety i mężczyzna

  Odra na Pomorzu. W powiecie kwidzyńskim niezaszczepionych tylko 4 dzieci  W powiecie kwidzyńskim, w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień dotyczącego dzieci od 0 do 19 roku życia, nie zaszczepionych przeciwko odrze jest 4 dzieci. Jak jednak słyszymy w PSSE w Kwidzynie, ponieważ, szczepienia przeciwko odrze wprowadzono do kalendarza szczepień z końcem 1975 roku, cała populacja mieszkańców powiatu kwidzyńskiego urodzonych przed 1975 rokiem, jeśli nie zaszczepiła się na własną rękę, nie jest uodporniona przeciwko tej chorobie.

  Przed dwoma tygodniami również do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku przywieziono chore na odrę dziecko, pochodzące z Ukrainy. Pod koniec października dziecko w stanie dobrym wypisano do domu.  Warto przypomnieć, że za naszą wschodnią granicą poważnie w ostatnich tygodniach wzrosła liczba zachorowań na odrę. Służby medyczne Ukrainy informują, że w ostatnim tygodniu października zanotowano tam 1319 nowych przypadków tej choroby.

  Czytaj o sprawie: Odra w Kwidzynie. Chore osoby pracowały w fabryce Jabila
  Zobacz: "Większość osób jest już zdrowa. Liczymy, że ognisko odry wygaśnie"

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wincyj Ukraińców wincyj!!!

  antek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A strach bedzie chodzić.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co na to antyszczepionkowe niedouki?

  Polihistor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Ano, nic.
  Ich to przecież nijak nie dotyczy.
  Nie są wszak obywatelami tzw. Ukrainy.
  Ani nie mieszkają w Kwidzynie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Propaganda mediów

  Maciej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Czy wy widzicie tą propagandę w mediach ?? Ludzie co roku chorują na odrę od kilkadziesiąt do kilkaset przypadków !!! Czemu w tym roku mediów zainteresowały przypadki Odry ????a co że szkarlatyną...rozwiń całość

  Czy wy widzicie tą propagandę w mediach ?? Ludzie co roku chorują na odrę od kilkadziesiąt do kilkaset przypadków !!! Czemu w tym roku mediów zainteresowały przypadki Odry ????a co że szkarlatyną tu są setki a nawet tysiące osób co roku chorych a jest to choroba groźniejsza niż odra gdzie bardzo rzadko występują zgony ... A czego się boją już zaszczepieni to ja nie wiem odrę się przechodzi łagodnie !!!oczywiście są powikłania ale po zapaleniu płuc są jeszcze gorsze media wklejają bezmyślnie na zasadzie kopiuj wklej info....Zerknijcie.na dane Głównego inspektoratu Sanitarnego i sprawdźcie sami dane ... Z każdych lat gdzie na odrę 1998 było ponad 2000 osób....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A, no właśnie - jakoś nie widzimy

  Polihistor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Powody są boleśnie proste:
  1) jesteśmy dobrze wykształceni;
  2) umiemy krytycznie oceniać informacje, zestawiając ze sobą RÓŻNE ich źródła (jak przystało na ludzi wykształconych - nie mylić z...rozwiń całość

  Powody są boleśnie proste:
  1) jesteśmy dobrze wykształceni;
  2) umiemy krytycznie oceniać informacje, zestawiając ze sobą RÓŻNE ich źródła (jak przystało na ludzi wykształconych - nie mylić z wykształciuchami).
  Co polecam każdemu.
  Dixi.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!