Obowiązek zgłaszania odstrzelonych i padłych dzików w systemie informatycznym. Co na to myśliwi?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Myśliwi odnieśli się do kwestii obowiązkowego zgłaszania odstrzału lub odnalezienia padłego dzika za pośrednictwem dedykowanego systemu informatycznego.
Myśliwi odnieśli się do kwestii obowiązkowego zgłaszania odstrzału lub odnalezienia padłego dzika za pośrednictwem dedykowanego systemu informatycznego. pixabay.com/webandi/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
W projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie monitorowania ASF w 2022 roku pojawiła się kwestia obowiązkowego zgłaszania przez myśliwych odstrzału lub odnalezienia padłego dzika za pośrednictwem dedykowanego systemu informatycznego. Do sprawy odniósł się Polski Związek Łowiecki.

Zgłaszanie odstrzelonych dzików w systemie

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego poinformował, że propozycja zgłaszania odstrzału lub znalezienia martwego dzika w formie elektronicznej została zawarta w projekcie MRiRW ws. wprowadzenia w kraju na obecny rok „Programu monitorowania zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i mający na celu poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”, który wydawany jest na podstawie art. 57 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421).

- W trakcie trwania uzgodnień międzyresortowych ww. projektu, Minister Klimatu i Środowiska zgłosił do niego uwagi, m.in. w zakresie planowanego nałożenia na myśliwych dokonujących odstrzałów dzików, w tym również odstrzałów sanitarnych, obowiązku zgłaszania tego faktu za pośrednictwem dedykowanego systemu informatycznego pod rygorem pomniejszenia kwoty należnej z tytułu odstrzału dzika o 20 proc. – przekazuje Polski Związek Łowiecki.

To też może Cię zainteresować

System ułatwi myśliwym życie?

Jak dodają myśliwi, minister zwrócił uwagę, że przychyla się do tej propozycji z zastrzeżeniem, iż zgłoszenie w systemie informatycznym zastąpi obowiązek wypełniania papierowej dokumentacji w punkcie skupu.

- Jednocześnie informujemy, że projekt w dalszym ciągu jest procedowany, w związku z czym nie ma obowiązku stosowania aplikacji ZIPOD przez myśliwych – dodaje PZŁ.

Źródło: PZŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie