MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Konstytucji 3 Maja w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Demonstracja pod ECS w Gdańsku [zdjęcia]

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Sprzeciw wobec łamaniu konstytucji.
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Sprzeciw wobec łamaniu konstytucji. Przemyslaw Swiderski
Prezydent Gdańska uczciła rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, składając kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Liczbę uczestników uroczystości okrojono do niezbędnego minimum. Demonstrację, również w granicach nałożonych obostrzeń, zorganizowali pod Europejskim Centrum Solidarności przedstawiciele Obywateli RP oraz Komitetu Obrony Demokracji.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Gdańsku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Wojska Polskiego, a także Związku Piłsudczyków RP w Gdańsku. 

Podobnie jak podczas innych wydarzeń, uwzględniono obostrzenia wynikające z potrzeb walki z epidemią. Uczestnicy wystąpili w ochronnych maseczkach. Wiązankę białych i czerwonych kwiatów pod pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku złożyły wspólnie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Z kolei w Sopocie 4-osobowa delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej.

- Mamy konstytucję, jesteśmy w Unii Europejskiej, jesteśmy wolnym krajem, a jednak dzisiaj niektórzy z nas śpiewali w kościele „ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie” - mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - To dlatego, że został zniszczony Trybunał Konstytucyjny, niezależne sądownictwo, a telewizja nie jest już publiczna. Niestety zafundowano nam olbrzymie podziały, te same, które w Gdańsku doprowadziły do tego, że zginął Paweł Adamowicz. To wszystko scenariusz napisany na Nowogrodzkiej, który ma skończyć się pseudowyborami korespondencyjnymi. Czy pozwolimy na to, czy ktoś na Kremlu będzie się bardzo cieszył, bo nie musiał pisać takiego scenariusza ograniczenia niepodległość i wolności?

Prezydent Sopotu wziął jeszcze udział w demonstracji pod Europejskim Centrum Solidarności, która odbyła się z inicjatywy Obywateli RP oraz KOD. Spotkanie miało na celu uczczenie najstarszej Konstytucji w Europie oraz - jak podkreślali organizatorzy - zamanifestowanie w obronie obecnie obowiązującej. Oprócz Jacka Karnowskiego, głos zabrali m.in. mec. Marek Kanawka oraz pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Gdańska, Jacek Starościak. Następnie uczestnicy przemaszerowali z Placu Solidarności pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym.

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gdańsku [3.05.2019] przed pomnikiem Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym

Święto Narodowe Trzeciego Maja w Gdańsku. Obchody rocznicy u...

Z powodu epidemii nie było hucznych uroczystości w Gdyni, ale symboliczne oddanie hołdu. Na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej podniesiona została wielka gala banderowa. A w samo południe rocznicę święta uczcił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

– 229 lat temu Polska znalazła się w szczególnym momencie swojej historii - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - 3 maja 1791 roku uchwalono dokument ze wszech miar nowoczesny, w którym po raz pierwszy uznano całość społeczeństwa za naród i uregulowano prawa i obowiązki obywateli oraz władz, a także organizację państwa. Konstytucja 3 Maja stała się fundamentem naszych współczesnych osiągnięć w drodze do wolności. Ten dzień jest świętem nas wszystkich. Dlatego jesteśmy winni pamięć tym, którzy uchwalili tę konstytucję i dzięki temu dali podwaliny, abyśmy dziś mogli żyć w niepodległym państwie.

Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja w Gdyni. Złożenie wieńców...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki