Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku. Dowiedz się więcej o historii Polski na plenerowej wystawie

red.
O Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku. Dowiedz się więcej o historii Polski
O Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku. Dowiedz się więcej o historii Polski Przemyslaw Swiderski
Do 5 sierpnia 2021 r. pozostanie na Targu Siennym w Gdańsku, otwarta w piątek, 30.07.2021 r., objazdowa wystawa poświęcona Powstaniom Śląskim. Ekspozycja przygotowana przez koncern TAURON z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, przypomina, gdzie miała miejsce bitwa, która doprowadziła do przyłączenia do II RP jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów Europy, oraz który szpieg został bohaterem. Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz Rowerów Zabytkowych z Zabrza.

Wystawa o Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku

– Gdańsk to kolejne miasto, w którym prezentujemy wystawę przypominającą bohaterów Powstań Śląskich. Tradycja związana z walką o niepodległą Polskę nie jest obca gdańszczanom. Obrona Poczty Gdańskiej we wrześniu 1939 roku czy strajki w Stoczni Gdańskiej na zawsze zapadły w pamięć historyczną Polaków. Zarówno Ślązacy, jak i gdańszczanie walkę o wartości najwyższe mają we krwi. Dziś Śląsk spotyka się z Gdańskiem – przekonuje Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

I dodaje:

– Dla mnie, jako prezesa zarządu TAURON Polska Energia, patriotyzm nie jest pustym słowem. To codzienna praca dla dobra Polski. To walka o nasz kraj, to walka o przyszłość. Krzewienie idei patriotycznych i wiedzy historycznej jest jednym z priorytetów działań komunikacyjnych.

– Dlatego celem wystawy jest popularyzacja wiedzy na temat powstań, ich roli w historii II Rzeczpospolitej oraz podkreślenie wagi Górnego Śląska dla rozwoju potencjału współczesnej Polski. Ludzie ze Śląska są twardzi. Nie boją się pracy i nie boją się walczyć o niepodległość. To sól naszej ziemi. Dlatego dziś kłaniamy się im i dziękujemy za ich ofiarność.

Jak się dowiadujemy, inspiracją do stworzenia wystawy było badanie opinii społecznej przeprowadzone przez IBRIS w czerwcu 2021 roku, z którego wynikło, że w kraju wiedza na temat śląskiego zrywu niepodległościowego jest niewielka.

Jedynie 20 proc. ankietowanych przypisuje Wojciechowi Korfantemu największe zasługi w przyłączeniu Górnego Śląska do II RP, a najmniejsza wiedza na ten temat jest u młodych pokoleń.

  • Wśród badanych z grupy wiekowej 18-29 lat, aż 81 proc. nie potrafi wskazać osoby, która najbardziej przysłużyła się przyłączeniu Śląska do Rzeczpospolitej.
  • Blisko 1/3 ankietowanych z tej grupy wiekowej nie słyszała w ogóle o Powstaniach Śląskich.
  • Kolejno 87 proc. najmłodszych pytanych nie potrafiło wskazać nazwy góry, pod którą odbyła się bitwa decydująca o przyłączeniu znacznej części Górnego Śląska do II RP.
  • Co więcej, według wskazań ankietowanych spoza województwa śląskiego, przedwojenny Śląsk kojarzony jest głównie z górnictwem.
  • Tylko 1 proc. pytanych wskazywało na hutnictwo, które stanowiło ówcześnie kluczowy element przemysłowego krajobrazu regionu.

Wystawa pokazuje historię sprzed stu lat, tak by najważniejsze fakty dotyczące tamtych wydarzeń pozostały w pamięci zwiedzających.

Z początkiem lipca plenerowa wystawa została zainaugurowana w Katowicach, później dostępna była w Krakowie i w Warszawie. Od 30 lipca do 5 sierpnia można oglądać ją na ul. Targ Sienny w Gdańsku. Wkrótce ekspozycja będzie dostępna także we Wrocławiu.

O Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku. Dowiedz się więcej o historii Polski

O Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku. Dowiedz s...

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki