O Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku. Dowiedz się więcej o historii Polski na plenerowej wystawie

red.
O Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku. Dowiedz się więcej o historii Polski
O Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku. Dowiedz się więcej o historii Polski Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Do 5 sierpnia 2021 r. pozostanie na Targu Siennym w Gdańsku, otwarta w piątek, 30.07.2021 r., objazdowa wystawa poświęcona Powstaniom Śląskim. Ekspozycja przygotowana przez koncern TAURON z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, przypomina, gdzie miała miejsce bitwa, która doprowadziła do przyłączenia do II RP jednego z najbardziej uprzemysłowionych regionów Europy, oraz który szpieg został bohaterem. Otwarciu wystawy towarzyszył pokaz Rowerów Zabytkowych z Zabrza.

Wystawa o Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku

– Gdańsk to kolejne miasto, w którym prezentujemy wystawę przypominającą bohaterów Powstań Śląskich. Tradycja związana z walką o niepodległą Polskę nie jest obca gdańszczanom. Obrona Poczty Gdańskiej we wrześniu 1939 roku czy strajki w Stoczni Gdańskiej na zawsze zapadły w pamięć historyczną Polaków. Zarówno Ślązacy, jak i gdańszczanie walkę o wartości najwyższe mają we krwi. Dziś Śląsk spotyka się z Gdańskiem – przekonuje Paweł Strączyński, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

I dodaje:

– Dla mnie, jako prezesa zarządu TAURON Polska Energia, patriotyzm nie jest pustym słowem. To codzienna praca dla dobra Polski. To walka o nasz kraj, to walka o przyszłość. Krzewienie idei patriotycznych i wiedzy historycznej jest jednym z priorytetów działań komunikacyjnych.

– Dlatego celem wystawy jest popularyzacja wiedzy na temat powstań, ich roli w historii II Rzeczpospolitej oraz podkreślenie wagi Górnego Śląska dla rozwoju potencjału współczesnej Polski. Ludzie ze Śląska są twardzi. Nie boją się pracy i nie boją się walczyć o niepodległość. To sól naszej ziemi. Dlatego dziś kłaniamy się im i dziękujemy za ich ofiarność.

Jak się dowiadujemy, inspiracją do stworzenia wystawy było badanie opinii społecznej przeprowadzone przez IBRIS w czerwcu 2021 roku, z którego wynikło, że w kraju wiedza na temat śląskiego zrywu niepodległościowego jest niewielka.

Jedynie 20 proc. ankietowanych przypisuje Wojciechowi Korfantemu największe zasługi w przyłączeniu Górnego Śląska do II RP, a najmniejsza wiedza na ten temat jest u młodych pokoleń.

  • Wśród badanych z grupy wiekowej 18-29 lat, aż 81 proc. nie potrafi wskazać osoby, która najbardziej przysłużyła się przyłączeniu Śląska do Rzeczpospolitej.
  • Blisko 1/3 ankietowanych z tej grupy wiekowej nie słyszała w ogóle o Powstaniach Śląskich.
  • Kolejno 87 proc. najmłodszych pytanych nie potrafiło wskazać nazwy góry, pod którą odbyła się bitwa decydująca o przyłączeniu znacznej części Górnego Śląska do II RP.
  • Co więcej, według wskazań ankietowanych spoza województwa śląskiego, przedwojenny Śląsk kojarzony jest głównie z górnictwem.
  • Tylko 1 proc. pytanych wskazywało na hutnictwo, które stanowiło ówcześnie kluczowy element przemysłowego krajobrazu regionu.

Wystawa pokazuje historię sprzed stu lat, tak by najważniejsze fakty dotyczące tamtych wydarzeń pozostały w pamięci zwiedzających.

Z początkiem lipca plenerowa wystawa została zainaugurowana w Katowicach, później dostępna była w Krakowie i w Warszawie. Od 30 lipca do 5 sierpnia można oglądać ją na ul. Targ Sienny w Gdańsku. Wkrótce ekspozycja będzie dostępna także we Wrocławiu.

O Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku. Dowiedz się więcej o historii Polski

O Powstaniach Śląskich na Targu Siennym w Gdańsku. Dowiedz s...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie