Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co Polacy wiedzą o powstaniach śląskich? Zaskakujące wyniki badania pracowni IBRIS. Jak wypadliśmy w sondażu?

Teresa Semik
Katowice, 5 lipca 2021, konferencja prasowa: podsumowanie wystawy  „Powstania śląskie 1919–1921”Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Katowice, 5 lipca 2021, konferencja prasowa: podsumowanie wystawy „Powstania śląskie 1919–1921”Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE karina trojok
Co prawda większość Polaków (80 proc.) coś słyszała o powstaniach śląskich z lat 1919-1921, ale jedynie co piąty rodak potrafi połączyć te walki z postacią Wojciecha Korfantego, dowódcą III Powstania Śląskiego. Co więcej, zdecydowana większość badanych nie wie, gdzie rozegrała się najważniejsza z bitew. Na Górę św. Anny wskazało zaledwie 13 procent najmłodszych respondentów, w wieku 18-19 lat.

W poniedziałek, 5 lipca, w Katowicach odbyła się konferencja inaugurująca wystawę przedstawiającą przebieg III Powstania Śląskiego i jego bohaterów. Zaprezentowano także wyniki sondażu opinii publicznej dotyczącego wiedzy o tym wydarzeniu. wydarzeniach.

Badania opinii publicznej przeprowadziła pracownia IBRiS w drugiej połowie czerwca br., na zlecenie Tauronu. Firma energetyczna włączyła się w popularyzację wiedzy o powstaniach śląskich, m.in. okolicznościową wystawą plenerową.

Z sondażu wynika, że 36 proc. Polaków nie potrafi powiedzieć, w czym przodowało województwo śląskiego w okresie międzywojennym, po przyłączeniu tych ziem do Polski w 1922 roku.

– Górny Śląsk, sto lat temu, stał się motorem rodzącej się II Rzeczpospolitej. Zapewniał surowce i fundusze na budowę niepodległego państwa. Potencjał gospodarczy Polski wzrósł dzięki temu ponadtrzykrotnie – przypomina Paweł Strączyński, prezes Tauronu.

Po ciężkich walkach III Powstania Śląskiego, 5 lipca 1921 roku doszło do zawieszenia broni i do podpisania rozejmu przez stronę polską i niemiecką. Wspomnienie tego dnia stało się też okazją do podsumowania wydarzeń, które już towarzyszyły setnym rocznicom powstań śląskich.

W stolicy po raz drugi odsłonięto pomnik Korfantego.

Pomnik Korfantego w Warszawie odsłonięty po raz drugi. Na po...

Na początek był imponujący koncert na Stadionie Śląskim z muzyką laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka: „Rapsodia Śląska”, a na finał – zawody balonowe. Zasłużone zaszczyty spotkały Wojciecha Korfantego, lidera Górnoślązaków. Został patronem portu lotniczego w Katowicach Pyrzowicach, a w Warszawie odsłonięto jego pomnik.

W związku z ogłoszeniem 2019 Rokiem Powstań Śląskich właśnie w Katowicach, w dniu Święta Wojska Polskiego, odbyła się doroczna defilada pod hasłem: „Wierni Polsce”. Świętowaliśmy ten dzień z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Defiladę uświetnił przejazd 185 maszyn wojskowych w tym czołgów, transporterów wojskowych i artylerii. W defiladzie udział wzięło niemal 2600 żołnierzy różnych formacji oraz 60 statków powietrznych. Nie zabrakło sojuszników, którzy niemniej dumnie prezentowali swój sprzęt oraz żołnierzy.

Defilada wojskowa w Katowicach: Ponad 200 tys. ludzi zobaczy...

– Były działania edukacyjne skierowane i do nauczycieli, i do uczniów na temat wiedzy o powstaniach śląskich – dodaje Beata Białowąs, członek Zarządu województwa śląskiego. – Naszą intencją jest kontynuowanie obchodów aż do czerwca 2022 roku, do setnej rocznicy połączenia części Górnego Śląska z Polską.

Jakimi imprezami spektakularnymi władza nas wówczas zaskoczy? – jeszcze nie zdradza. Nie wiadomo też, gdzie i wzorem jakiego klucza zawiśnie sto tablic dla uczczenia powstań śląskich, które do Katowic przywiózł prezydent Andrzej Duda.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co Polacy wiedzą o powstaniach śląskich? Zaskakujące wyniki badania pracowni IBRIS. Jak wypadliśmy w sondażu? - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki