NSZZ "Solidarność": Poziom bezrobocia zagrożeniem dla Pomorza

red.
Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" wobec informacji o pogorszeniu się w kolejnym miesiącu sytuacji na pomorskim rynku pracy, uważa, że dramatycznie zwiększający się poziom bezrobocia zaczyna być poważnym zagrożeniem dla przyszłości i rozwoju regionu. Wystosował stanowisko w tej sprawie.

W ciągu tylko stycznia liczba bezrobotnych wzrosła w województwie pomorskim o 10 tysięcy, przekraczając 114 tysięcy osób, co stanowi 13,1 procent aktywnych zawodowo. Stale wzrasta liczba bezrobotnych do 25 roku życia. Bardzo niepokojąco rośnie wśród bezrobotnych liczba absolwentów różnego rodzaju szkół, w tym uczelni wyższych, pozostających bez pracy do 12 miesięcy od ukończenia nauki.

Systematycznie spada także liczba oferowanych wolnych miejsc pracy. Zgłaszane są zaś kolejne zwolnienia grupowe. Stocznia Marynarki Wojennej, poczta, kolej, telekomunikacja, Bomi - to zakłady pracy, gdzie kolejne setki pracowników stracą swoje miejsca pracy.

Urzędy pracy alarmują o radykalnym zmniejszeniu środków na aktywne formy walki z bezrobociem - województwo pomorskie otrzymało na rok 2011 tylko 93 miliony złotych, co oznacza zmniejszenie środków o 65 procent w stosunku do roku ubiegłego, kiedy dysponowano sumą 224 milionów.

Czytaj też: Urzędy pracy bez pieniędzy, a bezrobocie szybko rośnie
Drastycznie ograniczane są tak zwane staże absolwenckie. Brak środków uniemożliwi między innymi odbywanie nauki zawodu dla młodzieży kształcącej się w OHP i szkołach zawodowych. Dotknie to w sposób znaczący zakłady rzemieślnicze. Ograniczona jest w sposób istotny refundacja kosztów kształcenia młodocianych. Urzędy pracy nie będą miały także środków na wspomaganie tworzenia nowych miejsc pracy. Ograniczone zostały także środki na inne aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

Czytaj też: Mniej pieniędzy na praktyki zawodowe uczniów
- W obliczu tej dramatycznej sytuacji Zarząd Regionu raz jeszcze wzywa zarówno władze regionalne, jak i rząd do podjęcia skutecznych środków na rzecz przeciwdziałania bezrobocia, w tym promowania stałego zatrudniania - czytamy w stanowisku Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". - Apelujemy o tworzenie takich zachęt dla przedsiębiorców, które będą w dobie kryzysu promowały formy restrukturyzacji oparte nie tylko o zwolnienia. Walka z wykluczeniem społecznym, któremu tak często podlegają bezrobotni winna być jednym z najważniejszych zadań społecznych państwa.

Zarząd Regionu, jako pozytywny sygnał przyjmuje zorganizowanie na forum form WKDS, w reakcji na stanowisko z 7 lutego br., debaty na temat działań na rzecz zatrudnienia i ochrony miejsc pracy z udziałem przedstawicieli odpowiednich instytucji.

- Zwracamy się z apelem do władz rządowych: walka z deficytem budżetowym poprzez ograniczanie środków na wspomaganie tworzenia nowych miejsc pracy i walkę z bezrobociem - to działania niemające nic wspólnego z rozsądną polityką gospodarczą i ekonomią - czytamy w stanowisku Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". - To uderzenie w tych, którzy budują siłę państwa i jego rozwój.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie