Nowoczesne budownictwo zostało całkowicie zmienione poprzez napływ nowych technologii, możliwość zmierzenia wielu czynników i odpowiednią reakcję na bodźce zewnętrzne. Dotyczy to już nie tylko procesów, inicjowanych przez człowieka, ale nawet wykorzystania zjawisk przyrody.

Oto przykłady korzystania z tego, co oferuje nam nasza planeta: coraz częściej w wielofunkcyjnych obiektach, m.in. parkach biurowych, stosuje się urządzenia do wytwarzania energii elektrycznej - baterie słoneczne czy panele fotowoltaiczne na dachu. Tam, gdzie warunki geotermalne na to pozwalają, stosowane są pompy ciepła. Powoli standardem staje się też system korzystania z wody deszczowej do podlewania roślin na okalających budynki terenach zielonych. Jednak to nie wszystko.

Obecnie, gdy jednym z zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców miast jest smog - na terenach zielonych pojawiają się rośliny czy też urządzenia antysmogowe, posiadające podwyższoną zdolność wyłapywania i filtrowania powietrza z toksycznych związków lotnych oraz pyłów.

Jest to jednak łagodzenie skutków zmian cywilizacyjnych, które - jak nam się do niedawna wydawało - nas nie dotyczą. Jedynym efektywnym rozwiązaniem jest zapobieganie przyczynom zmian w środowisku naturalnym - odpowiedzialne zachowania nie tylko każdego z nas - na każdym etapie życia, ale także działania każdej z firm.

Społeczna odpowiedzialność biznesu zobowiązuje

Firmy, które, wyznając zasadę społecznej odpowiedzialności biznesu, podkreślają swoją troskę o środowisko powinny dbać o efektywny system produkcyjny, ekologiczne składniki produktów, a także o wysoko energetycznie i sprawnie działające obiekty, w których prowadzą działalność.

Przeczytaj także: Facility Management, czyli nowoczesne zarządzanie nieruchomościami. Jak zaoszczędzić, nie tracąc na komforcie? Zagłosuj w sondzie!

Jest tu duże pole do działania dla dostawców usług m.in. Facility Management. To w skrócie mariaż wiedzy i technologii. Pojęcie jest definiowane rozmaicie w różnych krajach, ale oznacza przede wszystkim kompleksowe zarządzanie nieruchomością - od utrzymania technicznego przez przeglądy, obsługę, konserwację do usług doradczych w zakresie efektywności energetycznej.

Korzystanie z usług firm FM daje dużo większe możliwości

Firmy z obszaru FM oferują jednak właścicielom i zarządcom nieruchomości dużo więcej, niż sprawną obsługę obiektów: odpowiednia eksploatacja urządzeń i dbałość o to, by ich właściwości eksploatacyjne nie pogarszały się, pozwala na generowanie oszczędności, np. energii.

Nadzorujący eksploatację obiektu specjaliści sprawdzają jej zużycie - na ogrzewanie, chłodzenie. Monitorują zużycie energii elektrycznej (np. oświetlenie) czy też zużycie samej wody. Na tej podstawie zgłaszają i rekomendują bardziej efektywne rozwiązania: ich wprowadzenie zależy od decyzji właściciela budynku.

Gdzie szukać fachowej usługi FM?

Szerokie usługi z zakresu FM oferuje na przykład gdańska Grupa GPEC, kojarzona dotychczas przede wszystkim z ciepłownictwem.

- Dzięki optymalizacji zużycia energii poprzez monitoring parametrów różnych urządzeń w budynku oraz dbaniu o jego zielone otoczenie wpływamy pozytywnie na środowisko. Oszczędność energii często idzie w parze ze zmniejszeniem ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery - mówi Piotr Dembiński, dyrektor ds. handlu w Grupie GPEC. - W praktyce odbywa się to na przykład poprzez zastosowanie energooszczędnego oświetlenia, pełną termomodernizację budynku czy stałą kontrolę instalacji chłodniczej i grzewczej (w tym węzła cieplnego).

Dowiedz się więcej na stronie www.grupagpec.pl