reklama

Nowe, własne firmy wsparte dotacjami i doradztwem

Materiał InformacyjnyZaktualizowano 
Pomorzanie nie boją się prowadzenia własnego biznesu. Region jest jednym z liderów przedsiębiorczości. Z drugiej strony, na Pomorzu, na tle kraju, więcej przedsiębiorstw jest też likwidowanych. Aby ułatwić zakładanie mikrobizne-sów, sprzyjać ich rozwojowi i utrzymaniu na rynku, w Regionalnym Programie Województwa Pomorskiego przewidziano środki finansowe na „Nowe mikroprzedsiębiorstwa”.

Mogą one zostać przeznaczone na przedsięwzięcia nakierowane na rozpoczęcie działalności gospodarczej i powstawanie mikroprzedsiębiorstw. Działanie to ma zapewnić nie tylko warunki do powstawania i działalności nowych firm, ale też przyczynić się do aktywizacji osób długo pozostających bez pracy, szczególnie tych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. W ramach konkursu „Nowe mikroprzedsiębiorstwa” największe szanse na pozyskanie funduszy mają projekty, których odbiorcami będą osoby powyżej 30. roku życia pozostające bez pracy, należące do co najmniej jednej z poniższych grup:
– osoby w wieku 50 lat i więcej,
– kobiety,
– osoby z niepełnosprawnościami,
– osoby długotrwale bezrobotne,
– osoby o niskich kwalifikacjach.

Osobom tym zaoferowane zostaną bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i założenie firmy. Istotne jest, aby w powiązaniu z bezpośrednią pomocą finansową aplikujące o środki unijne projekty zakładały dostarczanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej jako wsparcie uzupełniające.

Ostatecznym odbiorcom wsparcia będą oferowane: doradztwo, kursy, szkolenia, warsztaty, pomoc prawna, wsparcie finansowe na podjęcie działalności gospodarczej w formie bezzwrotnej dotacji, usługi do¬rad¬czo-szkoleniowe, np.: konsultacje, coaching, mentoring, oraz finansowe wsparcie pomostowe w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej.

O fundusze w ramach konkursu „Nowe mikroprzedsię¬biorstwa” mogły aplikować m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, instytucje otoczenia biznesu, instytucje pomocy i integracji społecznej, instytucje rynku pracy, izby gospodarcze i organizacje przedsiębiorców, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej/przedsiębiorstwa społeczne.

Komentarz eksperta
KAMILA SIWAK, DYREKTOR DEPARTAMENTU EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJ. POMORSKIEGO:

Wspieranie zakładania i funkcjonowania nowych mikro¬przedsiębiorstw jest jedną z bardziej skutecznych form przeciwdziałania bezrobociu i dezaktywizacji zawodowej. Wsparcie takie, aby było skuteczne i gwarantowało prze-trwanie firmy na rynku, nie powinno ograniczać się jedynie do wsparcia finansowego na wyposażenie czy wydatki inwestycyjne związane z rozpoczęciem działalności. Pomoc udzielana uczestnikom projektów w ramach działania „Nowe mikro¬przed¬się¬bior¬stwa” jest wieloaspektowa i kompleksowa. Wsparcie poprzedza diagnoza potrzeb przyszłego mikro¬przed¬się¬biorcy i obejmuje zarówno doradztwo i szkolenia z podstaw prowadzenia działalności, jak i szkolenia specjalistyczne i wsparcie doradców. Wszelkie działania podejmowane przez operatorów wsparcia muszą się opierać na standardach i dokumentacji stworzonych przez Departament Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego specjalnie na potrzeby konkursu. Dokumentacja ta warunkuje sposób i przebieg wsparcia udzielanego uczestnikom projektów tak, aby było ono skuteczne i gwarantowało nie tylko dobry start, ale też przetrwanie i rozwój w trudnych warunkach rynkowych.
Nabór uczestników do projektów rozpocznie się w ostatnim kwartale 2016 r. i będzie prowadzony przez instytucje wybrane w drodze konkursu na operatorów wsparcia ogłoszonego przez urząd marszałkowski.

Więcej o funduszach dla firm, o których piszemy w tym odcinku:
www.rpo.pomorskie.eu

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Gdańsk– tel.: 58 326 81 52,
e-mail: punktinformacyjny@pomorskie.eu

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

100 milionów euro z Funduszy Norweskich na rozwój przedsiębiorczości

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie