Nowe otwarcie dla miast i ich mieszkańców

Materiał InformacyjnyZaktualizowano 
W każdym mieście są dzielnice z zaniedbaną infrastrukturą oraz nawarstwiającymi się problemami społecznymi. Pomorskie samorządy we współpracy z samorządem regionalnym takie wykluczone miejsca identyfikowały. Dzięki środkom unijnym mogą one zostać objęte zintegrowanymi projektami polegającymi na realizacji przedsięwzięć zarówno społecznych, jak i infrastrukturalnych, mających wspólny cel – rewitalizację zdegradowanego obszaru.

Działania społeczne są tutaj kluczowe, natomiast infrastrukturalne są jedynie ich uzupełnieniem. W ramach środków na rewitalizację przewidzianych na 2016 r. prawie 22 mln zł skierowane są na „Aktywizację społeczno-zawodową”. W jej ramach wsparcie w postaci bezzwrotnej dotacji mogą uzyskać przedsięwzięcia, których efektem będzie zatrudnienie osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Projekty powinny kłaść nacisk na budowę samodzielności i aktywności, poprzez udział np. w warsztatach terapeutycznych, zawodowych, kursach, zajęciach reintegracji zawodowej u pracodawców czy przez podjęcie pracy subsydiowanej przez środki unijne.

Aktywizacji mieszkańców zagrożonych wykluczeniem sprzyjają działania realizowane w ramach tzw. „Rozwoju usług społecznych”. Na ten cel przeznaczono również niemal 22_mln zł. Z tych środków wsparte zostanie m.in. funkcjonowanie nowych miejsc dziennej i całodobowej opieki, usług dziennych opiekunów, asystentów osób niepełnosprawnych, opiekunów dzieci. Dzięki temu osoby do tej pory poświęcające się opiece będą mogły powrócić na rynek pracy, w czym pomogą im kursy, staże, subsydiowane zatrudnienie.

Uzupełnieniem działań prospołecznych będzie poprawa infrastruktury publicznej w zdegradowanych dzielnicach miast w ramach działania „Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach poza obszarem metropolitalnym Trójmiasta”.
Projekty powinny dotyczyć poprawy środowiska i jakości życia mieszkańców poprzez remonty i modernizację obiektów z ich najbliższego otoczenia. Mogą obejmować m.in. rewaloryzację, adaptację istniejącej zabudowy, przestrzeni miejskich, dostosowanie budynków do funkcji społecznych, gospodarczych, rekreacyjnych, kulturalnych i edukacyjnych. Na te cele przewidziano ponad 103 mln zł.

Komentarz eksperta
JAN SZYMAŃSKI, DYR. DEPARTAMENTU PROGRAMÓW REGIONALNYCH URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO WOJ. POMORSKIEGO:

Kluczowe dla wysokiej oceny projektów rewitalizacyjnych będzie wykazanie przez wnioskodawcę kompleksowości i spójności podejmowanych działań. Wszystkie wynikać muszą z przemyślanej i jasno określonej koncepcji rozwiązania problemów występujących na terenie zdegradowanym. Zarówno działania społeczne, jak i infrastrukturalne powinny wspólnie służyć jednemu celowi – odbudowie tkanki społecznej zdegradowanego obszaru. Takich zintegrowanych działań będziemy wymagać od projektodawców. Należy przy tym pamiętać, że działania infrastrukturalne mają charakter wyłącznie uzupełniający do działań społecznych. To zasadnicza zmiana w stosunku do budżetu z lat 2007–2013. W nowej perspektywie na lata 2014–2020 rewitalizacja to przede wszystkim wspieranie lokalnej społeczności – działania aktywizujące mieszkańców do rynku pracy, niwelujące ubóstwo i wykluczenie społeczne. Jeżeli chcemy odbudowywać infrastrukturę, to musi ona przede wszystkim służyć mieszkańcom. Stąd wynika także konieczność konsultowania składanych projektów z mieszkańcami terenów, na których będą one realizowane. To mieszkańcy będą kluczowymi beneficjentami wsparcia, dlatego pytanie o ich konkretne potrzeby ma zasadniczą wartość. Diagnoza problemu, oparta na dialogu społecznym, jest wymogiem obligatoryjnym dla składanych wniosków. Projekty rewitalizacji muszą być zatem realizowane dla mieszkańców, w odpowiedzi na ich potrzeby oraz przy ich współudziale.

Więcej o funduszach, o których piszemy w tym odcinku:
**

www.rpo.pomorskie.eu

**

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Gdańsk– tel.: 58 326 81 52,
e-mail: punktinformacyjny@pomorskie.eu

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie