MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe nasadzenia przy zbiorniku wodnym Kolorowy oraz stojaki rowerowe we Wrzeszczu. Rady dzielnic inwestują w przestrzeń miejską w Gdańsku

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Prace sfinansowały rady dzielnic
Prace sfinansowały rady dzielnic Gdańskie Wody
Gdańskie rady dzielnic zmieniają otoczenie swoich mieszkańców. Rada Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe sfinansowała nowe nasadzenia roślin przy zbiorniku wodnym Kolorowy. Z kolei rady Wrzeszcza Dolnego i Wrzeszcza Górnego kupiły nowe stojaki rowerowe, które do końca listopada zostaną zamontowane na ulicach.

Ponad 160 drzew i krzewów przy zbiorniku Kolorowy w Łostowicach

Otoczenie zbiornika wodnego Kolorowy w Łostowicach ma zapełnić się drzewami oraz barwnymi krzewami. Zadbały o to Rada Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe oraz Gdańskie Wody. Do nasadzeń wybrano 4 gatunki drzew i 3 rodzaje krzewów - łącznie 163 sztuki roślin. Mają one dobrze tolerować wilgoć.

- Zbiornik pełni nie tylko funkcję przeciwpowodziową. Jego okolica jest też miejscem rekreacji, popularną wśród mieszkańców spacerową trasą. Wierzymy, że dzięki inwestycji jeszcze bardziej wypięknieje, uprzyjemniając spędzany na świeżym powietrzu czas - mówi Zenobia Glac-Ściebura przewodnicząca zarządu dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe.

- Wokół zbiornika pojawią się: olsza szara, klon srebrzysty, buk zwyczajny i wierzba biała, a także derenie: biały "Elegantissima", świdwa "Midwinter fire" i rozłogowy "Flawiramea" - opowiada Agnieszka Kowalkiewicz rzeczniczka Gdańskich Wód, które realizują zadanie.

Jak podają Gdańskie Wody, zaprojektowana zieleń współgra z tą już istniejącą. Stanowią ją głównie wierzby i olsze. Uzupełnia ją o barwne akcenty. Zebrane w grupy, nowe rośliny stworzą barwny i harmonijny krajobraz także w bezlistnym okresie zimowym. Projektowane nasadzenia mają jednak nie tylko walory estetyczne – przyczyniają się także do zwiększenia bioróżnorodności.

Rada Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe przeznaczyła na to 25 tys. zł. Prace rozpoczęły się w piątek 06.11.2020 i mają potrwać ok. tydzień.

25 stojaków na rowery i 142 słupki we Wrzeszczu

Z kolei na ulicach Wrzeszcza do końca listopada zostanie zamontowanych 25 stojaków na rowery oraz 142 słupki wygradzające. Ich montaż to wspólne działania Rad Dzielnic Wrzeszcz Dolny oraz Wrzeszcz Górny z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.

Powiększająca się sieć ścieżek rowerowych sprawia, że rower staje się wśród gdańszczan coraz popularniejszym środkiem transportu. Z myślą o nich do końca listopada na wniosek Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny, zamontowanych zostanie 25 nowych stojaków na rowery. Stojaki ustawione zostaną:

 • na ul. Białej w rejonie rynku,
 • na ul. Waryńskiego,
 • Kościuszki 27, 47 i 113,
 • Kochanowskiego 120,
 • Mickiewicza 9 oraz
 • na Placu Wybickiego.

- Tak jak stojaki na rowery pomogą w dogodnym zaparkowaniu jednośladu, tak słupki wygradzające ukrócą zapędy niektórych kierowców do pozostawiania samochodów w miejscach do tego nieprzeznaczonych – chodnikach czy trawnikach. Przypominamy, że parkowanie pojazdu niezgodnie z przepisami to stwarzanie niebezpieczeństwa w ruchu drogowym i pozbawianie komfortu w poruszaniu się pieszych. Z kolei trawnik, w myśl hasła akcji Nie parkuję na zielonym to nie jest właściwe miejsce na parkowanie. W uzgodnieniu z Radami Dzielnic Wrzeszcz Dolny oraz Wrzeszcz Górny zamontowane zostaną łącznie 142 słupki. Po konsultacjach z radami przygotowaliśmy projekty organizacji ruchu uwzględniające lokalizację poszczególnych słupków i stojaków. Ponadto obie rady sfinansowały ich montaż, którym zajmie się GZDiZ. - informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

We Wrzeszczu Dolnym ustawionych zostanie 67 słupków blokujących. Pojawią się one

 • na skrzyżowaniu ulic Lelewela i Grażyny, a także na ulicach:
 • Białej, Waryńskiego,
 • Mickiewicza (rejon ul. Próżnej, Mierosławskiego i Kubacza),
 • Kościuszki 47 i 63a oraz
 • na al. Hallera 54-56

We Wrzeszczu Górnym nowych słupków przybędzie łącznie 75. Ustawione zostaną one:

 • na al. Grunwaldzkiej (przy drodze rowerowej na wys. Galerii Bałtyckiej oraz wzdłuż przystanku autobusowego przy Manhattanie),
 • na ul. Dmowskiego (w rejonie dworca PKP oraz na wysokości posesji nr 12),
 • na ul. Jaśkowa Dolina (przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza oraz przy siedzibie GAiT),
 • na ul. De Gaulle’a (wzdłuż zjazdu do posesji nr 8), na ul. Sobótki (przy skrzyżowaniu z ul. Kossaka) oraz
 • na ul. Partyzantów 18 i 49.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki