Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa, dwukilometrowa aleja drzew przydrożnych we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Fot. Wdzydzki Park Krajobrazowy
Jest nowa aleja drzew na trasie Kalisz - Belfort. Póki co w powijakach, bo ćwierć tysiąca okazów właśnie posadzono. Lipa drobnolistna i klon zwyczajny rosnąć będą na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego ruszyli w teren. Mieli pełne ręce roboty, by zrealizować ciekawy projekt. Celem było posadzenie 252 drzewek, które w przyszłości utworzyć mają piękną aleję drzew przydrożnych.

Jak podkreślają leśnicy, sadzenie drzew wzdłuż dróg jest niezwykle cenne i pożądane. Wzbogaca krajobraz i do tego ma pozytywny wpływ na doznania estetyczne.

- Zadrzewiania przydrożne wzdłuż ciągów komunikacyjnych, oczywiście poza wartością krajobrazową, pełnią szereg istotnych funkcji - podkreśla Andrzej Penk, kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w Kościerzynie. - Przede wszystkim ochronne, bo osłaniają drogi, ograniczają hałas i zanieczyszczenia oraz nawiewanie śniegu na drogę. Poza tym także estetyczne, gdyż harmonizują widoki w czasie jazdy oraz przyrodnicze. Drzewa i krzewy, rośliny miododajne stanowią cenny pożytek dla owadów zapylających, oprócz tego tworzą korytarze ekologiczne, podnoszą bioróżnorodność i tworzą siedliska dla ptaków i małych ssaków.

Zadanie zostało zrealizowane w porozumieniu z Urzędem Gminy w Dziemianach.

- Bardzo dziękujemy za współpracę mieszkańcom wsi Kalisz i Belfort oraz właścicielom gruntów sąsiadujących z powstałą aleją drzew przydrożnych - dodaje Andrzej Penk.

Dodajmy, że Wdzydzki Park Krajobrazowy przystąpił do realizacji tego zadania w ramach unijnej strategii na rzecz różnorodności biologicznej, która zobowiązuje do posadzenia co najmniej 3 mld dodatkowych drzew w Unii Europejskiej do 2030 r. przy pełnym poszanowaniu zasad ekologicznych.

To część szerszych działań na rzecz odbudowy lasów UE i walki ze zmianami klimatycznymi. Zobowiązanie to jest celem strategii Unii Europejskiej w zakresie różnorodności biologicznej na rok 2030.

Projekt został zrealizowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki