Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa we Wdzydzach zapewnia widok na panoramę Wdzydz i Krzyż Jezior Wdzydzkich. Ma 36 metrów wysokości

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Widok z wieży widokowej we Wdzydzach zachwyca! Można zobaczyć bezkresne wody krzyża jezior wdzydzkich, lasy, układ zabudowy wsi Wdzydze i dalszych okolic
Widok z wieży widokowej we Wdzydzach zachwyca! Można zobaczyć bezkresne wody krzyża jezior wdzydzkich, lasy, układ zabudowy wsi Wdzydze i dalszych okolic wdzydzki park krajobrazowy/LOT Serce Kaszub/google street
Wdzydze to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych na Kaszubach. Dzieje się tak m.in. ze względu na niezwykle urokliwe jezioro zwane kaszubskim morzem. Obejmuje połączonych pięć jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. We Wdzydzach znajduje się wieża widokowa. Jest to jeden z najwyższych punktów widokowych na Kaszubach.

Wieża widokowa we Wdzydzach

Ma dokładnie 35,6 metrów wysokości, posiada konstrukcję z drewna modrzewiowego, z trzema platformami widokowymi usytuowanymi na wysokości 10, 20 i 30 m. Z wieży można podziwiać panoramę Wdzydz i Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze - Ostrowem Wielkim.

Trzeba przyznać, że dość długo czekały Wdzydze, żeby pokazać swoje piękno. To się jednak zmieniło, kiedy we Wdzydzach stanęła wieża widokowa. Widok z wieży zapiera dech w piersi, można z niej zobaczyć m.in. kaszubskie morze, Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny, panoramę wsi. Wieża to budowla robiąca wrażenie, a zarazem dająca uczestnikom gwarancję bezpieczeństwa.

- Z górnego tarasu na pierwszy „rzut oka” widać piękno krajobrazu: bezkresne wody, lasy bez końca, układ zabudowy wsi Wdzydze i dalszych okolic - mówi Andrzej Penk, kierownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. - Patrząc przez lunetę, która została zamontowana na górnym tarasie, sięgamy znacznie „głębiej”. Zespół Jezior Wdzydzkich pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i turystycznym jest akwenem unikalnym na skalę krajową, będącym wizytówką i atrakcją Kaszub.

Cztery jeziora: Radolne, Gołuń, Jelenie i Wdzydze, zwane „kaszubskim morzem” tworzą krzyż o rozpiętości 9 na 11 km, o powierzchni 1455,6 ha i maksymalnej głębokości 72 m. Znajduje się na nich 10 wysp:

  • Ostrów Wielki,
  • Glonek,
  • Ostrów Mały,
  • Mielnica,
  • Sidły,
  • Sorka,
  • Przerośla,
  • Ceronek (na jeziorze Wdzydze),
  • Ostrówek (na jeziorze Jelenie),
  • Trzepcyn ( na jeziorze Gołuń).

- Wyspy są ostoją chronionych gatunków ptaków wodno-błotnych, takich jak szlachar, nurogęś, gągoł, perkoz dwuczuby, brodziec piskliwy, gęgawa, cyranka, cyraneczka, czernica, krzyżówka, łabędź niemy (zimą krzykliwy), kormoran, czapla siwa - podkreśla Andrzej Penk. - Nad wodami szybują bieliki. Na wyspach mają swoje siedliska rzadkie, dla naszego regionu i nie tylko, rośliny m.in. lilia złotogłów, nasiężał pospolity, kruszczyk błotny, lepiężnik kutnerowaty, goździk kartuzek. Jeziora wraz z wyspami są objęte formą ochrony przyrody Natura 2000. Dalszych informacji można zaczerpnąć z tablic edukacyjnych znajdujących się przy wieży i w wiacie.

Wdzydze każdego roku są odwiedzane przez tysiące turystów

Unikatową i wyjątkową przestrzeń Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, jak i całego regionu należy znać lub starać się poznać.

- Jako służba parku prowadzimy zajęcia i warsztaty edukacyjne - mówi Andrzej Penk. - W tym miejscu odbywają się zajęcia przyrodnicze dla dzieci i młodzieży. Ponadto na prelekcjach, mapach i innych publikacjach przedstawiamy wartości tego obszaru. Wdzydze każdego roku są odwiedzane przez tysiące turystów. Niebezpieczeństwem dla flory i fauny jest duża presja turystyczna w miejscach lęgowych ptaków, jak i miejscach występowania chronionej roślinności. Przyjmując turystów informujemy o bogactwie przyrodniczym terenu oraz prosimy o zachowanie czystości.

Krzyż Jezior Wdzydzkich tworzy pięć jezior

Legenda głosi, że powstały one za sprawą księcia Sorka i stolemów. Pewnego razu książę zobaczył w małym jeziorku piękną wodnicę Wdzydzannę. Postanowił ją zdobyć. W tym celu polecił stolemom, kaszubskim olbrzymom, odprowadzenie wody z jeziora. Olbrzymi kopali wielkie rowy na cztery strony świata, ale wody nie ubywało, wręcz pojawiało się jej coraz więcej. Tak powstało wielkie jezioro w kształcie krzyża.

Cennik (zakupione bilety nie podlegają zwrotowi)

osoby zakwaterowane w Stanicy Wodnej w domkach (min. 2 doby) jednorazowe wejście GRATIS
bilet normalny - 20 zł
bilet ulgowy - 15 zł
dzieci do 3 lat – wstęp wolny
opiekun osoby niepełnosprawnej – wstęp wolny (za okazaniem ważnej legitymacji lub odpowiedniego dokumentu)

  • * ulgowy – dla dzieci (powyżej 3-go roku życia), młodzieży uczącej się, studentów (do 25 roku życia), grup zorganizowanych (powyżej 20 osób), emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych i osób, które ukończyły 65 lat (po okazaniu ważnej legitymacji lub odpowiedniego dokumentu)
  • * wstęp wolny – mają dzieci do lat 3, które mogą wejść na wieżę wyłącznie pod opieką osoby dorosłej
  • * przy wejściu grup szkolnych, na każde 15 osób w grupie – jeden opiekun może wejść nieodpłatnie
  • * przy wejściu grup zorganizowanych (minimum 20 osób), pilot grupy może wejść nieodpłatnie
  • * inne wejścia nie uwzględnione w cenniku będą ustalane indywidualne

Bilet normalny można zakupić w recepcji oraz poprzez wrzutnik monet lub kartą płatniczą bezpośrednio przy wejściu na wieżę widokową. Bilety ulgowe można zakupić wyłącznie w Recepcji Stanicy.

Wieża ustawiona jest na terenie Stanicy Wodnej PTTK

Można z niej korzystać w sezonie letnim całą dobę. Na stronie www.wdzydze-stanica.pl można podejrzeć okolice online, przez transmisję na żywo z kamery rejestrującej widok z wieży.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki