Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niszczą płyty lotniska i zagrażają samolotom. Dowództwo bazy lotniczej w Pruszczu Gd. wnioskuje o odstrzał lub odłów lisów

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni będą głosować uchwałę w sprawie odłowu lub odstrzału 60 lisów znajdujących się na terenie kompleksu wojskowego 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gd. Według dowódcy jednostki zwierzęta stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa startujących i lądujących samolotów.

W porządku obrad wtorkowej (22.12.2020) sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego znalazła się uchwała w sprawie ograniczenia populacji zwierząt. Chodzi o możliwość odłowienia lub odstrzału lisów, które przedostały się na teren jednostki wojskowej i tam zwiększają swoją liczebność niezrażone działalnością człowieka.

Powodują obsuwanie płyt lotniska

O ograniczenie liczby listów wystąpił w połowie br. dowódca Jednostki Wojskowej 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gd., uzasadniając wniosek nadzwyczajnym zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi. Płk Zbigniew Mitura przekonuje, że sytuacje pojawiania się zwierząt w pobliżu operujących maszyn stały się normą w Pruszczu Gd. i mogą doprowadzić do katastrofy lotniczej.

„Pod płytą lotniska zaobserwowano nory lisów oraz obecność ich licznych rodzin. Zwierzęta te podkopują się pod płytę lotniska co stanowi duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi – czytamy we wniosku. - Zagrożenie dotyczy także okolic poza lotniskiem w przypadku uszkodzenia startującego samolotu (paliwo, uzbrojenie). Ograniczenie występowania tych zwierząt jest elementem działań proaktywnych utrzymania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych”.

[polecane]21076261[/polecane]
We wnioskach z wizji terenowej na lotnisku przeprowadzonej przez pracownika Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, zaznaczono, że podkopywanie lisów pod pasem startowym skutkuje opadaniem poszczególnych płyt, co stanowi szczególne zagrożenie w trakcie startów i lądowań. Zaobserwowano również tropy lisów w kanałach odprowadzania wody deszczowej z płyty.

Rekomendują odłów wraz z uśmierceniem

W sprawie wypowiedział się Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego w Warszawie oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Bioróżnorodności „Perdix”. Obie zarekomendowały sejmikowi przyjęcie uchwały.

„Sposób ograniczenia populacji lisów na przedmiotowym obszarze winien obejmować następujące metody: odłów wraz z uśmierceniem, przy braku możliwości odłowu należy zastosować odstrzał – stwierdza w opinii „Perdix”. - Wypuszczanie odłowionych lisów nawet w znacznej odległości od Bazy Lotniczej może powodować powrót poszczególnych osobników na jej teren. (...) Z uwagi na liczebność lisów na terenie województwa pomorskiego oraz całego kraju, uśmiercenie 60 osobników nie wpłynie negatywnie na populacje tego gatunku a wpłynie wręcz pozytywnie na populacje innych gatunków, stanowiących ofiary lisów ”.

Poza tym, stowarzyszenie zaapelowało do dowództwa 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gd. o doprowadzenie ogrodzenia jednostki do stanu, który będzie skutecznie zapobiegać przedostawaniu się lisów oraz innych zwierząt mogących stanowić zagrożenie.

W przypadku przyjęcia uchwały, zmniejszanie populacji ma potrwać nie dłużej niż do końca 2023 r.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki