18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Nie może być jak w gułagu

Mariusz LeśniewskiZaktualizowano 
Mariusz Leśniewski
Mariusz Leśniewski
Czy można stać się bandziorem, będąc niewinnym, i trafić do więzienia za czyny niepopełnione? Można i to nie tylko w Polsce, bo wszędzie zdarzają się pomyłki.

W USA od 1989 roku uniewinniono ponad 200 osób po wyrokach skazujących. To dramatyczne i bulwersujące sprawy. Równie bulwersujący jest przypadek ciężko chorego mężczyzny, który blisko dwa lata przesiedział w więzieniu w Czarnem, choć sąd go wcale nie skazał.

W tym przypadku zawiniła policja. Nie ma sensu uderzać w całą tę służbę i grzmieć, że panuje w niej bałagan. W dramacie niesłusznie osadzonego mężczyzny uczestniczyli bowiem konkretni ludzie - ci funkcjonariusze, którzy nie sprawdzili, że wydają dyspozycję doprowadzenia do więzienia niewinnego człowieka. To było zbyt trudne? Ależ skąd, przecież chodziło o rutynowe działania. I w takich rutynowych i nieskomplikowanych czynnościach błędów być nie powinno.

Boję się, że nikt za nie nie odpowie. Chory mężczyzna, z którym nie ma kontaktu, o swoje prawa walczył nie będzie, choć należy mu się od policji odszkodowanie. Za kilka dni sprawa "przyschnie". A jak się już tak stanie, to po co ją rozdrapywać... Otóż trzeba ją rozdrapać aż do bólu, by takie pomyłki w przyszłości się nie zdarzały. Mam nadzieję, że to właśnie zrobi biuro rzecznika praw obywatelskich.

Polska to nie gułag, gdzie nie miało znaczenia, kto siedzi za drutami - winny czy niewinny. Tam miał się zgadzać tylko stan osobowy więźniów. U nas musi się zgadzać wszystko.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie