Nie chcą powtarzać i płacić

  Nie chcą powtarzać i płacić

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego nie wystawia kierowcom duplikatów zaświadczeń o ukończeniu kursów doszkalających.
  Odesłani z kwitkiem są oburzeni - pozostaje im powtarzać zajęcia i płacić kolejne 300 zł.

  Na problem zwrócił nam uwagę Stanisław Taube, przedstawiciel rady pracowniczej i związków zawodowych Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

  - Zgodnie z ustawą o transporcie, która weszła w życie początku obecnej dekady, organizowane są kursy doszkalające dla kierowców wykonujących transport drogowy w zakresie przewozu rzeczy i osób.
  Trwają one sześć godzin, są jednorazowe i w tej chwili certyfikat otrzymuje się na czas nieokreślony. Być może będą zmiany w ustawie, które sprawią, że te kursy trzeba będzie odnawiać, ale na razie zaświadczenie o ukończeniu kursu z wynikiem pozytywnym ma charakter bezterminowy. Takie świadectwo jest podstawą do wystawienia świadectwa kwalifikacji. Ten dokument wydawali z kolei starostowie, a od 2004 r. - po zmianie przepisów - robią to pracodawcy. Świadectwo kwalifikacji jest ważne przez pięć lat, gdyż aby je otrzymać, trzeba przejść także badania lekarskie, ważne przez trzy lata oraz badania psycho-techniczne, obowiązujące przez pięć lat - objaśnia Stanisław Taube.

  Na czym polega problem? Taube twierdzi, że często zdarzają się przypadki, iż kierowcy potrzebują duplikatów zaświadczeń o ukończeniu kursu doszkalającego, a PORD odmawia ich wydania.

  - Kierowcy zmnieniają pracodawców, bywa że taki dokument gdzieś po drodze zaginie. Poza tym każdemu zdarza się przecież coś raz czy drugi zgubić - żali się Taube.

  Jego zdaniem, nie ma żadnych przeszkód prawnych dla wystawiania duplikatów.

  - Nigdzie nie jest zapisane, że nie można otrzymać kopii takiego zaświadczenia. Jesteśmy zbulwersowani, że PORD, zamiast przestrzegać prawa, czyli wystawić duplikat, każe iść kierowcom po raz drugi na kurs i płacić kolejne 300 zł. Przecież to są duże pieniądze dla tej grupy zawodowej. Mimo to kierowca, który ciężko pracuje, woli się gdzieś zapożyczyć, kosztem innych wydatków rodzinnych i przystąpić do kolejnego egzaminu. Woli nie walczyć z niekompetentną instytucją - twierdzi Taube.

  Ta niekopetentna instytucja to wedłgu niego Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który nadzoruje PORD.

  - Albo w urzędzie ktoś nie umie czytać przepisów, albo jest wyjątkowo uparty. Zadziwiająca jest sytuacja, że ktoś w PORD-zie wymyślił sobie przepis niemający racji bytu, a samorząd nie interweniuje. Wygląda to tak, jakby ktoś zgubił dyplom i uczelnia stwierdziła, że studia są nieważne i wyższe wykształcenie też idzie w niepamięć - twierdzi kierowca.

  Stanowisko to potwierdzają eksperci z Ministerstwa Infrastruktury.

  - Nie ma przepisu, który zabraniałby wydania dokumentu-wtórnika. Każdemu może zdarzyć się zaginięcie. Gdyby inisterstwo mogło zainterweniować, to na pewno by to zrobiło, ale to byłoby nadużycie władzy, bo PORD nadzoruje Urząd Marszałkowski - powiedział nam Tomasz Piętka z Departamentu Dróg i Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury.

  Stanisław Taube zwrócił uwagę, że świadectwo kwalifikacji wydawali starostowie, a od 2004 r. po zmianie przepisów robią to pracodawcy.

  Właśnie tą zmianą przepisów całą sprawę tłumaczy Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

  - PORD wystawia takie duplikaty, ale tylko dla kierowców, którzy zdobyli takie uprawnienia po 15 kwietnia 2004 r. Wówczas zmieniło się bowiem rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie. Duplikat zaświadczeń otrzymanych wcześniej, wystawiany był tylko i wyłącznie przez starostę właściwego dla miejsca zamieszkania - skomentowała całą sytuację Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

  Osoby, które odbyły kursy przed 2004 r. powinny się zgłaszać do władz powiatów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo