MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół branżowych I stopnia. Jakie są terminy i kryteria przyjęć? Ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do szkoły branżowej?

MM
Szkoła branżowa to szansa na ciekawy zawód i dobry fach w ręku.
Szkoła branżowa to szansa na ciekawy zawód i dobry fach w ręku. Alvaro Reyes/unsplash
Jak wygląda rekrutacja do szkół branżowych I stopnia na rok szkolny 2023/2024? Jakie są potrzebne dokumenty i zaświadczenia? Czy ósmoklasista musi samodzielnie załatwiać sobie praktyki jeszcze przed przyjęciem do szkoły branżowej? Kiedy rusza rekrutacja do szkół branżowych i czym różni się od naboru do liceów albo techników? Ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do szkoły branżowej? Pytań jest wiele. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat rekrutacji do szkół ponadpodstawowych branżowych I stopnia i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Spis treści

Ile trzeba mieć punktów, żeby dostać się do szkoły branżowej?

Rekrutacja do szkoły branżowej odbywa się w ramach rekrutacji do szkół średnich i właściwie niewiele się od niej różni. Podobnie jak kandydaci ubiegający się o przyjęcie do liceum czy technikum, chętni do rozpoczęcia nauki w szkole branżowej I stopnia powinni pamiętać, że o przyjęciu do szkoły decyduje ilość uzyskanych punktów, na które składają się wyniki z egzaminu ósmoklasisty, oraz z oceny ze świadectwa. Wybór szkoły jest istotny, rekrutacja rozpoczęła się już w połowie maja.

Sposób przeliczania punktów w procesie rekrutacyjnym został określony w Rozporządzeniu ministra edukacji i nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów.

Maksymalna ilość punktów, które można uzyskać to 200, w tym za świadectwo maksymalnie 100 punktów. Warto pamiętać, że szkoły branżowe również przyjmują uczniów na podstawie listy rankingowej. Dotyczy to szczególnie obleganych placówek, które oferują wyjątkowo atrakcyjne kierunki kształcenia i poszukiwane kwalifikacje zawodowe.

Szkoła branżowa a matura

Wybór szkoły branżowej I stopnia nie zamyka drogi do uzyskania matury i studiowania. Absolwent tej szkoły może kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia, tam zdobyć kolejne kwalifikacje, zdać egzaminy zawodowe, otrzymać tytuł technika oraz podejść do matury.

Absolwent szkoły branżowej II stopnia ma takie same szanse na studiowanie, jak każdy absolwent liceum lub technikum.

Jak wygląda rekrutacja do szkół branżowych 2023/2024?

Uczeń może złożyć dokumenty do 3 wybranych szkół.
Etapy rekrutacji:

  • otwarcie rekrutacji i złożenie wniosku,
  • uzupełnienie podania o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
  • uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty,
  • podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.

Kiedy rusza nabór?

Nabór rozpoczął się w połowie maja, a zakończy 19 czerwca. Ósmoklasiści mogą już składać wnioski w systemie elektronicznym. Podanie jest kompletne dopiero po uzupełnieniu wniosku o zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty oraz świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

Zasady rekrutacji do szkoły branżowej I stopnia. Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Podanie o przyjęcie do szkoły średniej składa się z:

  • wniosku o przyjęcie,
  • zaświadczenia o wynikach z egzaminu ósmoklasisty,
  • świadectwa ukończenia ósmej klasy.

Rekrutacja do szkół branżowych I stopnia może się różnić w zależności od wybranej specjalności. Placówka może bowiem wymagać np. zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu. Możliwe jest też przeprowadzenie testu sprawności albo sprawdzianu predyspozycji do nauki i wykonywania danego zawodu.

Czy uczeń szkoły branżowej musi sam znaleźć praktyki?

Dowiedz się, czy w wybranej szkole uczeń musi samodzielnie znaleźć pracodawcę, u którego będzie odbywał praktyczną naukę zawodu. Jeśli tak, konieczne jest podpisanie z takim przedsiębiorcą porozumienia i dostarczenie dokumentu do szkoły. Można to też zrobić, zgłaszając się do lokalnej Izby Rzemiosła, która z pewnością pomoże znaleźć odpowiedniego partnera do praktycznej nauki zawodu.

Nie wszystkie placówki oczekują takiej samodzielności od uczniów. W szkołach, które prowadzą tzw. dualne kształcenie zawodowe, uczniowie mają zapewnione praktyczne zajęcia w firmach, które z nimi współpracują. Często również taka firma zapewnia zatrudnienie absolwentom po zakończeniu nauki.

Gdzie szukać dokładnych terminów rekrutacji i wymagań?

Terminy otwarcia rekrutacji do szkół branżowych, podobnie jak jest to w przypadku rekrutacji do szkół średnich, ustala kuratorium danego województwa. Dokładne daty należy sprawdzić na stronach internetowych kuratoriów. Zasady rekrutacji w poszczególnych województwach są takie same. Jest to ważne szczególnie w przypadku uczniów, którzy zamierzają wybrać szkołę oddaloną od ich miejsca zamieszkania. Przy okazji warto sprawdzić, czy i jakie są warunki zakwaterowania w szkolnym internacie czy bursie.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do szkół branżowych znajdują się na stronach wszystkich kuratoriów oświaty w kraju. Wybierz kuratorium i sprawdź szczegóły w zakładce „rekrutacja”:

Egzamin ósmoklasisty. Co zrobić po otrzymaniu wyników?

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023, który odbył się w dniach 23-25 maja, uczniowie otrzymali 6 lipca. Po tym czasie powinni jak najszybciej uzupełnić dokumenty, które złożyli w wybranych szkołach, właśnie o zaświadczenie z egzaminu ósmoklasisty.

CKE opublikowało wstępne informacje o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jak uczniowie poradzili sobie z tym egzaminem?

Takie są średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023 z różnych...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki