Pod koniec sierpnia Senat przyjął ustawę metropolitalną dla Pomorza. Ma ona na celu utworzenie w aglomeracji trójmiejskiej metropolii, wzorem województwa śląskiego, która usprawni procesy inwestycyjne i rozwój regionu oraz zapewni rocznie 250 mln zł, które zostaną we wspólnym budżecie samorządów zamiast trafiać do Skarbu Państwa. Metropolia ma objąć 59 gmin i być motorem rozwojowym dla mniejszych samorządów.
Ustawę pilotował Ryszard Świlski - pomorski senator Koalicji Obywatelskiej, były wicemarszałek województwa pomorskiego. Ustawa została przyjęta niemal jednogłośnie - przy wysokim poparciu senatorów Prawa i Sprawiedliwości, którzy w Senacie stanowią mniejszość.
Co dalej z ustawą metropolitalną?
Od tamtej pory prace nad ustawą stoją w miejscu. Parlamentarzyści opozycji oraz pomorscy samorządowcy wielokrotnie przez ten czas apelowali o procedowanie jej w Sejmie.
W tym tygodniu na łamach "Dziennika Bałtyckiego" pomorscy posłowie odpowiedzieli na pytania czy poprą ustawę. Poparcie zadeklarowali wszyscy przepytani posłowie opozycji z klubów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Konfederacji. Nie udało się uzyskać odpowiedzi jedynie ze strony posłanki Henryki Krzywonos-Strycharskiej (KO) oraz posła Marka Biernackiego (Koalicja Polska). Z klubu PiS poparcie zapowiedzieli posłowie Kacper Płażyński i Tadeusz Cymański. Jednoznacznej deklaracji nie złożyli Magdalena Sroka, Jarosław Sellin, Kazimierz Smoliński i Aleksander Mrówczyński, a posłowie Marcin Horała, Janusz Śniadek i Piotr Muller nie odpowiedzieli na pytanie przed publikacją artykułu.
W czwartek 21.01.2021r. grupa naukowców wystosowała list do posłów, w którym apelują oni o przyjęcie ustawy metropolitalnej dla Pomorza.
Popieramy inicjatywę utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim i apelujemy o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy uchwalonym przez Senat RP. Wierzymy, że niemal jednogłośne uchwalenie przez Senat RP projektu ustawy o związku metropolitalnym dla Pomorza jest oznaką nowego podejścia. Apelujemy o podobne – ponad wszelkimi podziałami politycznymi – poparcie projektu ustawy w Sejmie RP - czytamy w liście.
Sygnatariusze listu podkreślają, że "doświadczenie 30 lat polskiego samorządu pokazuje, że polskie miasta i otaczające je gminy mają wielki potencjał, ale do rozwoju potrzebują ustawowych narzędzi współpracy".
- Jeśli uwolnimy energię polskich metropolii, przyspieszą one rozwój innych gmin. Nauka nie ma co do tego wątpliwości. Jak również co do tego, że tylko silne metropolie są w stanie zapewnić Polsce trwały rozwój gospodarczy. (…) Polska stanowi unikalny przykład kraju, w którym to bierność kolejnych rządów i parlamentów zatrzymuje rozwój wielkich miast. (…) Uchylenie się od działania w tej sprawie przez kolejną kadencję byłoby de facto działaniem na szkodę naszego kraju, zaś przyzwolenie na od dawna oczekiwaną zmianę – pozytywnym sygnałem - piszą eksperci.
Pod listem podpisali się m.in. rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztof Wilde, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała, a także tacy naukowcy jak prof. Krzysztof Bielawski, prof. Cezary Obracht-Prondzyński czy prof. Edmund Wittbrodt.
Sygnatariusze:
- 1. prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego
- 2. prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej
- 3. prof. dr hab. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
- 4. prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego
- 5. prof. dr hab. Tomasz Komornicki, przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk
- 6. prof. dr hab. Tadeusz Markowski, wiceprzewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk
- 7. prof. dr hab. Tomasz Kaczmarek, dyrektor Centrum Badań Metropolitalnych, UAM w Poznaniu
- 8. prof. dr hab. Iwona Sagan, Uniwersytet Gdański
- 9. prof. dr hab. Irena Lipowicz, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- 10. prof. dr hab. Jacek Zaucha, Uniwersytet Gdański
- 11. prof. dr hab. Grzegorz Gorzelak, Uniwersytet Warszawski
- 12. prof. dr hab. Anna Zielińska-Głębocka, Uniwersytet Gdański
- 13. prof. dr hab. Jacek Szlachta, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- 14. prof. dr hab. Paweł Churski, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, wiceprzewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk
- 15. prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens, Politechnika Gdańska
- 16. prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt, Politechnika Gdańska
- 17. prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, Uniwersytet Gdański
- 18. prof. dr hab. Jacek Bigda, Gdański Uniwersytet Medyczny
- 19. dr hab. Przemysław Śleszyński, prof. Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk
- 20. dr hab. Marek Kozak, prof. Uniwersytet Warszawski
- 21. dr hab. Stanisław Umiński, prof. Uniwersytetu Gdańskiego
- 22. dr hab. Robert Pyka, prof. Uniwersytetu Śląskiego
- 23. dr hab. Mariusz Czepczyński, prof. Uniwersytetu Gdańskiego
- 24. dr hab. Tomasz Brodzicki, prof. Uniwersytetu Gdańskiego
- 25. dr hab. Dariusz Filar, prof. Uniwersytetu Gdańskiego
- 26. dr hab. Krystyna Gawlikowska-Hueckel, prof. Uniwersytetu Gdańskiego
- 27. dr hab. Agnieszka Olechnicka, dyrektor Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych, Uniwersytet Warszawski
- 28. dr hab. Łukasz Mikuła, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- 29. dr hab. Maciej Smętkowski, prof. Uniwersytetu Warszawskiego
- 30. dr hab. Igor Zachariasz, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?