Chcemy, aby nasz serwis dziennikbaltycki.pl i 34 serwisy lokalne naszemiasto.pl w województwie pomorskim były miejscem bez słownej przemocy. Aby przestrzeń, w której czytacie nasze artykuły oraz dyskutujecie o sprawach istotnych dla Was, była bezpieczna i komfortowa.
Dlatego walczymy z hejtem (z ang. „hate”, wym. hejt - nienawiść) i w związku z tym dajemy możliwość wprowadzania komentarzy tylko tym Internautom, którzy dokonali rejestracji w naszym portalu lub zalogują się przy użyciu Facebooka. Zróbmy rachunek sumienia, wybaczmy i bądźmy uwrażliwieni na szkodliwy język, na pogardę, na wulgaryzmy, na obrażanie słabszych, na dzielenie ludzi na lepszych i gorszych. Mnie i moim kolegom chodzi w dziennikarstwie o szukanie odpowiedzi, o szukanie prawdy. Dlatego kłamstwo zawsze będziemy piętnować, a zło nazywać złem.
Rzecznik Praw Obywatelskich bije na alarm. Lawinowo narasta liczba skarg na ataki i mowę nienawiści wobec pracowników służby zdrowia. Ludziom, którzy ratują życie z narażeniem swojego, odmawia się obsługi w sklepach, a sąsiedzi i pasażerowie komunikacji publicznej traktują ich jak trędowatych. W tym tygodniu media obiegła wiadomość o zniszczeniu samochodu pielęgniarki z Gliwic.
To samo zjawisko dotyczy firm i osób prywatnych, które wspierają walkę z koronawirusem. KGHM, Dominika Kulczyk, WOŚP czy małżeństwo Lewandowskich to najbardziej spektakularne przykłady dobroczynności, która spotkała się z oskarżeniami i hejtem.
Wirus hejtu opanował nie tylko prywatną przestrzeń komentarzy, ale łatwo przeniósł się na media. My mówimy STOP DLA HEJTU!
Nie udomowiajmy nienawiści! Ona niszczy nas, nasze społeczeństwo, nasze państwo. Wyrugujmy nienawiść z naszych serc, domów, życia publicznego, łamów prasowych, portali internetowych. Żądam tego od polityków, samorządowców, działaczy społecznych, od dziennikarzy, od księży, od osób publicznych. Duszą demokracji jest kompromis, a celem wspólnym - dobro Polaków.
Oczywiście, spór był, jest i będzie. Bo spór wpisany jest w politykę. Może dotyczyć społecznej polityki państwa, złego pomysłu na przeprowadzenie wyborów 10 maja, zbyt małej liczby testów na koronawirusa przeprowadzanych w Polsce. Jednak kluczowe jest, aby umieć się zachować i zobowiązać się do nieużywania języka pogardy. To sprawi, że nawet politycy będą się spierać - nawet wyraziście - ale merytorycznie i z szacunkiem dla konkurenta. Tylko tyle i aż tyle.
Mamy nadzieję, że Wy - nasi Czytelnicy - staniecie się ambasadorami akcji #HejTySTOP.
Wierzymy w to, że będziecie przestrzegać poniższych zasad oraz zwracać uwagę wszystkim tym, którzy się do nich nie stosują. Aby być zalogowanym użytkownikiem, wystarczy założyć profil w naszym serwisie. Jeśli go jeszcze nie posiadasz - możesz go założyć tu: Logowanie/ Rejestracja
Obiecujemy strzec Twoich danych zgodnie z zasadami naszej polityki prywatności. Tu możesz zapoznać się z regulaminem.
Zapraszamy do dyskusji: komentujcie, dyskutujcie, krytykujcie, jeśli trzeba, ale zawsze z szacunkiem i bez hejtowania. Zgodnie z zasadami #HejTySTOP.
Oto zasady akcji i dyskusji na poziomie #HejTySTOP:
1. Szanuj innych, nie obrażaj. Pamiętaj, że każda osoba ma prawo do swojego zdania i nie musi się z Tobą zgadzać. Rozmawiaj kulturalnie - naprzeciwko siebie masz drugiego człowieka.
2. Przestrzegaj prawa. Przepisy obowiązują także w internecie, a sprawcy mogą być ustaleni i ukarani przez wymiar sprawiedliwości.
3. Nie oceniaj innych - ze względu na ich pochodzenie, status społeczny, wyznanie, płeć, stopień niepełnosprawności czy orientację seksualną. Nie hejtuj nikogo z tego powodu.
4. Nie używaj wulgaryzmów.
5. NIE KRZYCZ! Tekst pisany wielkimi literami powszechnie uważany jest za formę podnoszenia głosu.
6. Pisz na temat. Nie przesyłaj informacji, które nie dotyczą trwającej dyskusji.
7. Nie przesyłaj informacji nieprawdziwych. Nie rozpowszechniaj fake newsów.
8. Nie spamuj. To nie jest miejsce do przesyłania ofert handlowych czy łańcuszków.
9. Plagiat stop. Nie powielaj czyjejś własności: tekstów czy fotografii, a jeśli robisz to zgodnie z prawem, pamiętaj o podaniu źródła.
10. Pisz poprawnie. Przestrzegaj zasad pisowni i interpunkcji.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”