MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrzany samochód jest śmiertelną pułapką. Nie zostawiajmy w nim dzieci, zwierząt!

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Reagujmy, gdy zauważymy zamknięte dziecko lub zwierzę w aucie na słońcu.
Reagujmy, gdy zauważymy zamknięte dziecko lub zwierzę w aucie na słońcu. archiwum NM / Tomasz Hołod
W okresie coraz większych upałów pamiętajmy, by nie zostawiać małych dzieci czy zwierząt w samochodach, gdy sami je opuszczamy. Temat ten powraca co roku, bo cały czas niektórym się wydaje, że: „Przecież przez chwilę nic złego się nie wydarzy”. - Nic bardziej mylnego! - komentują policjanci.

Miesiąc maj w wielu rejonach Pomorza przyniósł nam już prawie 30-stopniowe upały. Sami często przed słońcem chowamy się w cieniu, a wsiadając do zaparkowanych na dworze samochodów wielokrotnie możemy poczuć, jakbyśmy otworzyli piekarnik.

Wielu wciąż jednak lekceważy zagrożenie, jakie niesie za sobą upał. Właściwie co roku powraca problem pozostawiania zwierząt domowych czy nawet małych dzieci w zamkniętych samochodach, gdy opiekunowie sami wychodzą „na chwilę”, np. do sklepu. Do takiej sytuacji doszło chociażby w minioną niedzielę w Redzie:

Bruno przypomina i radzi

Aby w zbliżające się lato możliwie uniknąć tragedii, spowodowanych upałem, kartuscy policjanci wystosowali apel, w który włączył się... policyjny pies Bruno.

- Nasz kartuski pupil Bruno przypomina, aby w upalne dni nie zostawiać zwierząt i dzieci w samochodzie. Wydaje się, że nic złego nie może się wydarzyć jeśli zostawimy śpiące dziecko lub zwierzę w pojeździe na przysłowiową chwilę, by zrobić szybkie zakupy. Nic bardziej mylnego! Wystarczy chwila aby w zamkniętym pojeździe temperatura wzrosła do poziomu, który może zagrażać zdrowiu i życiu - zaznacza sierż. Aldona Naczk, oficer prasowa KPP w Kartuzach.

Wobec tego, gdy zobaczymy dziecko czy zwierzę zamknięte w nagrzanym samochodzie, natychmiast reagujmy.

- Nie przechodź obok tego obojętnie! W przypadku gdy odnalezienie właściciela pojazdu jest możliwe np. na stacji benzynowej lub w osiedlowym sklepie, należy zrobić to niezwłocznie - mówi rzeczniczka kartuskiej komendy. - Jeśli odnalezienie rodzica lub opiekuna nie jest możliwe należny od razu powiadomić służby ratunkowe, w tym policję. Podczas rozmowy telefonicznej ważne jest, aby uważnie słuchać oraz wykonywać polecenia dyspozytora numeru 112 lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić szybę w samochodzie.

W przypadku domowych pupili mundurowi przypominają także, że psy dodatkowo chłodzą się przez swoje łapki.

- Dlatego nasz czworonożny przyjaciel radzi, by zamiast spaceru po rozgrzanym chodniku wybrać spacer w lesie - dodaje sierż. Naczk.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki