Tegoroczne Walentynki planuje obchodzić 39 proc. Polaków – wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez Barometr Providenta. Na uczczenie święta zakochanych wydamy średnio 90 zł – najpopularniejszymi prezentami dla drugiej połówki będą kwiaty i słodycze, a także romantyczna kolacja.

- Dzień zakochanych chętniej celebrują kobiety – deklaruje tak aż 42 proc. z nich, ale 36 proc. mężczyzn przyznaje, że też planuje obchodzić to święto – mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska. – Walentynki to też ważny dzień dla młodych ludzi. 58 proc. osób w wieku 15-24 lata i aż 62 proc. osób do 34. roku życia zamierza tego dnia powiedzieć bliskiej osobie o swoich uczuciach do niej – dodaje.

Jak wynika z najnowszych badań, obchody Walentynek różnią się w zależności od regionu Polski.

Mieszkańcy województwa dolnośląskiego z okazji święta zakochanych przygotowują zazwyczaj romantyczną kolację, pary z lubuskiego obdarowują się słodkościami, a zakochani z województwa zachodniopomorskiego, częściej niż inni mieszkańcy Polski, spędzają wieczór w kinie. Tak będzie i w tym roku.

Jak się okazuje, na sprawdzoną od lat receptę na udany związek - „przez żołądek do serca” - częściej stawiają kobiety (38 proc.). Ponad 20 proc. Polaków kupi ukochanej osobie słodycze (23 proc.) lub kwiaty (21 proc.). Jedynie 5 proc. badanych wyśle wybrance lub wybrankowi kojarzoną z tym świętem kartkę walentynkową.

- W przypadku Walentynek szerszy gest mają mężczyźni, którzy planują wyjąć z portfela średnio 100 zł. Kobiety wydadzą o 20 zł mniej. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że panowie częściej planują kupić bliskiej osobie prezent, a panie chętniej przygotują kolację w domu. Najwyższe kwoty na celebrowanie święta zakochanych, powyżej 300 zł, planuje wydać 3 proc. mężczyzn i 1 proc. kobiet – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

Dla 50 proc. respondentów badania Barometr Providenta 14 lutego jest tylko zwykłym dniem w kalendarzu.

Powody, dla których nie świętują oni Walentynek są różne. 31 proc. twierdzi, że to zwyczaj skierowany do młodszych od nich i już wśród 25-latków są osoby, które uważają, że wyrosły z obchodzenia święta zakochanych. Blisko co czwarty badany przyznaje, że nie ma z kim spędzić 14 lutego. 23 proc. uważa, że uczucie powinno okazywać się każdego dnia, a nie tylko raz w roku, i tyle samo (23 proc.) jest zdania, że Walentynki to wyłącznie komercyjne święto.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET: