Na Pomorzu wiemy, jak zarabiać na turystach

  Na Pomorzu wiemy, jak zarabiać na turystach

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Co trzeba zrobić, żeby zadziwić świat, zdobywać nagrody i bogacić cały region? Nic nadzwyczajnego. Wystarczy postawić dom "na głowie". Tak też uczyniono w Szymbarku, w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Turyści przybywają tam teraz tłumnie, zostawiają niemało grosza we wspomnianym centrum, ale też u kwaterodawców, sprzedawców pamiątek czy regionalnych dań.
  - W czwartek w Warszawie CEiPR w Szymbarku uhonorowane zostało Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej - mówi Wojciech Kreft, dyrektor Biura Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - W całym kraju w bieżącym roku przyznano tylko 11 takich laurów. Pomorskie, dzięki centrum w Szymbarku, stworzonemu przez Daniela Czapiewskiego, staje się wzorem do pokazywania innym, jak na turystyce można zarabiać.

  Na tym nie koniec sukcesów naszego województwa na forum ogólnopolskim. Dwa nasze produkty turystyczne, pozwalające miastom się bogacić, walczyły o Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. Do tej nagrody zostały nominowane Jarmark Dominikański oraz Oblężenie Malborka, obydwa zgłoszone do konkursu przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

  Ich rywale to: Opera Wrocławska, zgłoszona przez Dolnośląską Organizację Turystyczną; Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - wystawiony do konkursu przez Śląską Organizację Turystyczną, oraz Manufaktura - w królestwie Izraela Poznańskiego - popierana przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego.

  Laureatów uhonorowano wczoraj. Niewątpliwie był to dzień sukcesu województwa pomorskiego. Żadne województwo nie zdobyło tylu certyfikatów POT. Żadne też nie miało tylu nominowanych do Złotego Certyfikatu (na pięć z całego kraju dwa były z woj. pomorskiego).

  Ile się zarabia na turystach? Według Instytutu Turystyki w Warszawie, w bieżącym roku odwiedzi nasze województwo niemal milion turystów z zagranicy. Każdy cudzoziemiec wydaje zaś około 400 dolarów. Do kieszeni Pomorzan wpłynie więc około 400 mln dolarów. Krajowi wydają mniej, ale i tak sumka uzbiera się niezła, bo aż 3,8 mln turystów z Polski odwiedzi nasze województwo w bieżącym roku. To następny rekord w skali kraju.

  Krajowi laureaci z Pomorskiego


  Certyfikaty POT przyznawane są od 2003 roku. W całym kraju do tej pory przyznano ich ponad 90. Najwięcej ma Pomorskie.
  Oto laureaci z naszego województwa: zamek w Gniewie; Jarmark św. Dominika w Gdańsku; zabytkowy kompleks pocysterski w Pelplinie; Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu w Jantarze; wycieczka tematyczna po Słowińskim Parku Narodowym - przygoda, historia i przyroda; Gdynia Sailing Days - Regaty Pucharu Świata w Klasach Olimpijskich; Oblężenie Malborka - historyczna impreza plenerowa; Dni Rybaka w Kątach Rybackich; Vivat Vasa - inscenizacja Bitwy Dwóch Wazów w Gniewie. W bieżącym roku, podczas wczorajszej uroczystości, certyfikat otrzymało Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
  Jak widać, najwięcej certyfikatów ma Kociewie: zamek w Gniewie - dwa, Pelplin - jeden. To również świadczy o aktywności twórców turystyki w tym regionie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo