Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na Pomorzu powstanie 3,5 tysiąca nowych miejsc w żłobkach. Samorząd przeznaczył na ten cel prawie 80 mln zł

(KGK)
3,5 tys. nowych miejsc w żłobkach na Pomorzu!
3,5 tys. nowych miejsc w żłobkach na Pomorzu! archiwum PPG
Żłobki dla dzieci do lat 3, w tym dostosowane do potrzeb najmłodszych z niepełnosprawnościami, adaptacja budynków, zakup i montaż wyposażenia, szkolenia dla opiekunów – to tylko kilka inwestycji, na które samorząd przeznaczył blisko 80 mln zł. Powstanie dzięki nim 3,5 tys. nowych miejsc żłobkowych na całym Pomorzu.

Zarząd województwa pomorskiego przyznał dofinansowanie na 54 projekty. To blisko 80 mln zł, dzięki którym na terenie całego województwa zostanie utworzonych 3,5 tys. nowych miejsc żłobkowych. Beneficjentami są zarówno samorządy, jak i prywatni przedsiębiorcy. Nowe miejsca powstaną m.in. w Gdańsku, Gdyni, Tczewie, Bolszewie, Żukowie, Rumi, Miastku, Słupsku, Bytowie, Malborku, Gniewie, Nowym Stawie.

- Potrzeba dostępu do żłobków jest bardzo duża, mam nadzieję, że 3,5 tys. nowych miejsc rozwiąże dylematy wielu rodziców, a w szczególności matek, które chciałyby wrócić na rynek pracy i mieć pewność, że ich pociecha jest pod dobrą opieką - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- Dzięki dofinansowaniu nie tylko powstaną nowe miejsca żłobkowe, ale też wiele placówek będzie mogło zostać zmodernizowanych i doposażonych zgodnie z potrzebami najmłodszych. Cieszę się, że dofinansowanie będzie służyć mieszkańcom nie tylko Trójmiasta, ale też wielu innych miejscowości na terenie województwa – dodaje marszałek.

Wybory samorządowe 2018. Żłobki i przedszkola w Gdańsku – pr...

W samym Gdańsku do przyszłego roku powstanie półtora tysiąca nowych miejsc w żłobkach. Obecnie we wszystkich żłobkach w mieście są 2672 miejsca. Oznacza to wzrost liczby miejsc opieki dla najmłodszych gdańszczanek i gdańszczan o prawie 60 procent. Powstanie 16 nowych placówek będzie możliwe dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zarząd województwa pomorskiego przyznał dofinansowanie dla projektu złożonego przez Fundację Pozytywne Inicjatywy w partnerstwie z Miastem Gdańsk i Akademią Muzyczną. Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego na lata 2014-2020.

16 żłobków na 1600 miejsc m.in. w Oliwie, Osowie, Chełmie i Matarni

Projekt przewiduje utworzenie 16 żłobków na 1600 miejsc. Powstaną one na działkach miejskich, m.in. w dzielnicach: Oliwa, Chełm, Osowa, Piecki – Migowo, Siedlce i Matarnia. Ich lokalizacja uwzględnia aktualne i realne potrzeby mieszkańców. Każda z placówek ma zapewniać opiekę dla około 100 dzieci.

Obok podstawowej opieki przewidzianej w tego typu placówce, mają być tam też realizowane dodatkowe działania oświatowe oparte na programie edukacji muzycznej. Za jego przygotowanie i koordynację odpowiedzialny będzie zespół specjalistów z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Miasto w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przeszkoli osoby mające podjąć pracę w nowo tworzonych żłobkach jako opiekunki. Opłaty w nowych placówkach nie będą wyższe niż obowiązujące w Gdańskim Zespole Żłobków. Nowe żłobki mają zacząć działać w drugiej połowie przyszłego roku.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki