Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte w Gdańsku mogą zostać połączone

Marek Adamkowicz

Wideo

Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 mogą zostać połączone. Zielone światło do takich działań dał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, triumfuje w batalii o Muzeum II Wojny Światowej. W środę Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i oddalił wniosek o wstrzymanie połączenia wspomnianej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

- Funkcjonowanie dwóch muzeów o podobnej tematyce i profilu na terenie jednego miasta nie było uzasadnione ze względów ekonomicznych ani organizacyjnych - przekonuje resort. - Połączenie obydwu placówek nastąpi niezwłocznie i oznaczać będzie wydatne zwiększenie ich potencjału.

Inaczej sprawę widzi kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej, dla którego tego rodzaju działania to nic innego, jak obchodzenie prawa.

- Moja kadencja na stanowisku dyrektora upływa w roku 2019.Ponieważ minister nie miał możliwości wcześniejszego odwołania mnie ze stanowiska, postanowił powołać Muzeum Westerplatte i wkrótce potem ogłosił zamiar połączenia go z Muzeum II Wojny Światowej - tłumaczy Paweł Machcewicz, który przyznaje, że lada moment spodziewa się odwołania z funkcji. - Minister formalnie wykreśli naszą placówkę z rejestru muzeów państwowych, a w jej miejsce powoła nową instytucję z nowym kierownictwem.

Przypomnijmy, że 30 stycznia br. WSA w Warszawie postanowił wstrzymać wykonanie zaskarżonego przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz rzecznika praw obywatelskich zarządzenia ministra kultury z dnia 6 września 2016 r. Od tego postanowienia minister złożył zażalenie do NSA, a ten uznał, że w tym przypadku wyłączona jest kognicja sądów administracyjnych, tj. nie mogą one sprawy... rozpatrywać.


Czytaj również: WSA wstrzymał połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte w Gdańsku

- Stąd też brak było podstaw do ustosunkowania się przez Naczelny Sąd Administracyjny do ustawowych przesłanek wstrzymania wykonania zaskarżonego zarządzenia, jak i kwestii legitymacji skargowej dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - i wyjaśnia NSA.

Choć sprawa wydaje się przesądzona, to spór muzeum może się jeszcze toczyć. Chodzi o kształt wystawy stałej. Dyrektor Machcewicz wraz ze współpracownikami apeluje o zachowanie ekspozycji w obecnej formie. Wcześniej bowiem padały ze strony ministerstwa głosy o konieczności wprowadzenia poprawek. Paweł Machcewicz nie wyklucza, że jeśli faktycznie dojdzie do ingerencji, to wystąpi o ochronę praw autorskich, którymi chroniona jest muzealna wystawa. W podobnym tonie wypowiada się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przypomina on, że muzeum wybudowano na gruntach podarowanych przez gdański samorząd.

W Gdańsku oficjalnie otwarto Muzeum II Wojny Światowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Czy miasto podejmie kroki prawne w celu odzyskania darowizny? Na razie miasto obserwuje działania ministerstw. Jeśli dojdzie do skutecznego formalnego połączenia dwóch muzeów, będę przyglądał się jego działaniom. Będę patrzył, czy są zgodne z wolą darczyńcy o przekazaniu w formie darowizny terenu przy ulicy Wałowej w Gdańsku. Dziś nie powiem, czy wystąpimy na drogę sądową. Moje reakcje będą zależeć od zachowań nowego kierownictwa muzeum i ministra kultury.

Mimo sporów o przyszłość muzeum (a może właśnie dzięki nim!?), placówka przeżywa prawdziwe oblężenie. Od 23 marca, kiedy to została oficjalnie otwarta, odwiedziło ją kilkanaście tysięcy gości, a bilety rozchodzą się z co najmniej kilkudniowym wyprzedzeniem.

Dyrektor Paweł Machcewicz zakłada, że w obecnym kształcie muzeum będzie istniało do 30 kwietnia, bo nie można przerwać działalności w środku miesiąca, choć nie można wykluczyć, że minister Gliński szybciej zweryfikuje tę hipotezę.


Paweł Adamowicz o decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie połączenia muzeów:

Facebook Paweł Adamowicz

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Małgorzata
Morał nieadekwatny do sytuacji proszę myśleć a nie głupio małpować .Twórcą Muzeum jest profesor Machcewicz czy to się pisowi podoba czy nie a pomysłodawcą premier Tusk i to w oczy kole zawistnikom Cała miernota i małostkowość pis wychodzi, nie potrafią docenić mądrych rzeczy wciskają wszędzie tych wyklętych. Myślę, że warto być przyzwoitym Gliński i reszta tego nie rozumieją dla nich karmą jest zemsta a wazelina codziennościa
X
XXX
"Kto daje i odbiera ten w piekle się poniewiera".
A tak bardziej serio: czy miejski grunt przekazany
został warunkowo, tzn. gdy muzeum p. Adamowiczowi
nie podoba się z jakichś tam powodów, to grunt
musi mu - czyli Adamowiczowi - być zwrócony.
Wszystko to wygląda więc na zupełnie niezły kabaret.
X
XYZ
Jak Adamowiczowi nie podoba się wystawa w Muzeum, to Adamowicz
- nawet gdy będzie siedział za kratkami - zabierze grunt spod Muzeum
tak jakby to on był jego właścicielem. A gdańszczanie, co tam gdańszczanie
dla Adamowicza, po prostu ich nikt o zdanie nie będzie pytał, bo i po co!
P
Polihistor
Dzięki piękne za to sensowne uściślenie (poszedłem na zbyt duże skróty - mea culpa!).
No, i za cenne poprawienie pisowni, bo jasne, że przecież powinno było być: "wątpiE"!
Moc serdeczności!
Górą nasi! :-)
A
AJB
"... jako człowiek oblatany w najlepszych towarzystwach, z ukończoną szkołą tańców nowoczesnych i figurowych, zawsze robię wszystko a propos i wytrzymuję najcięższe nawet artykuła salonowego kodeksu karnego. Ale o wiele mnie kto niemożebnie podgrymasza, łobuz się robie i z samem sobą wytrzymać mnie trudno." Wiech "Cafe pod Minogą"
A
AJB
No, nareszcie ktoś kto Mistrza Wiecheckiego zna i cytuje. Ośmielę się uściślić, Drogi Polihistorze, "obawiam się że wątpie" powiedziałby Walery Wątróbka czy szwagier Piekutoszczak. Ale nawet Wiech, chociaż był genialny, "słoików" ani takiej galerii przezabawnych postaci jak posłanki i posłowie .nowoczesnej nie umiał antycypować. Kudy takiej Serafinie Aniołkowej do Aśki Szlezwik-Holsztajn. Albo Teosiowi Piecykowi do erudycji Ryśku Petru? A to ich parcie na "radio z lufcikiem"? Ps. A jednak umiał:" Po pierwsze, musiem sie umówić, o jakich warszawiaków sie rozchodzi, o leguralnych z dziada pradziada czy flancowanych.
- Jakich?
- Flancowanych, to znaczy takich, o których u nasz na Targówku sie mówi: "Warszawiak, a po mentrykie do miejsca urodzenia osiem godzin koleją i trzy dni wołamy jedzie";)
P
Polihistor
Było 15 zelotów i drugie tyle RZyczliwych.
Psiakość, rosnę we własnych oczach.
Dla mędrca to śmiertelnie niebezpieczne.
P
Polihistor
Od dawna nie było mi tak lekko na duszy. :-)
P
Polihistor
A co tu kryć?
Przecież wizja muzeum, jaką reprezentuje ten człowiek, jest kompletnie nieakceptowalna. Podobnie jak dotychczasowy sposób realizacji tego przedsięwzięcia - w każdym (organizacyjnym, finansowym i właściwie dowolnym) wymiarze.
Rozumiem, że nie umie Pan(i) wyrazić tego poprawniej, ani eleganciej (nie wszyscy chadzali do szkół, a nawet jeśli, to nie zostawiło to na nich większego śladu), ale jasne - to była, i jest rzecz bardzo dla Gdańska ważna.
Podobnie jak dzisiejsza wiadomość dotycząca Adamowicza.
No, niech Pan(i) zwołuje teraz wiece poparcia.
Przyjdzie z 15 zelotów. I trochę tych, co zawsze, choć nie bardzo wiadomo - dlaczego. :-)
g
gość
żeś sam to wreszcie potwierdził.
g
gość
zlikwiduje wystawę stałą, która jest objęta ochroną prawa autorskiego. Znów zaczną naginać prawo?
t
taka prawda
po wyborach pisowcy Gliński z Selinem zrobili jakieś wirtualne muzeum Westerplatte, żeby połączyć je z M2WŚw i w ten sposób je przejąć.
P
Polihistor
Myślę, że wątpię (jak powiedziałby nieoceniony Wiech). :-)
M
Muzealnik
Symbol działań na rzecz pokazywania obiektywnie historii bez patosu i ideologicznych narracji współczesnych polityków...
c
cep
pokazali mu gdzie jego miejsce tylko w celi
Dodaj ogłoszenie