W Gdańsku oficjalnie otwarto Muzeum II Wojny Światowej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz

Wideo

Po ośmiu latach budowy oficjalnie otwarto Muzeum II Wojny Światowej. Nie było żadnej gali, żadnej spektakularnej uroczystości. Był za to symbol - jako pierwsi próg wystawy stałej przekroczyli więźniowie sowieckich lagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych, weterani oraz darczyńcy.

Jak tłumaczy dyrektor placówki, prof. Paweł Machcewicz, decydując się na taką właśnie inaugurację chciano oddać hołd ludziom, którzy ją tworzyli. Muzeum opowiada bowiem o losach i doświadczeniach tych, których dotknął najstraszniejszy kataklizm w dziejach ludzkości. Ponadto, w zwiedzaniu udział wzięła spora grupa młodzieży.

- Zależy nam, żeby nasza opowieść o drugiej wojnie światowej docierała do młodych Polaków i młodych Europejczyków - podkreśla prof. Machcewicz. - Chcielibyśmy, że wracali do nas jak najczęściej.

Zobacz też: W czwartek otwarcie Muzeum II Wojny Światowej! [ZDJĘCIA]

Zgodnie z założeniami, jednym z głównych celów muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pod wieloma względami odmiennego i mało znanego w Europie Zachodniej i w krajach pozaeuropejskich. Zasadniczy nacisk w narracji historycznej został tu położony na pokazanie losów jednostek, społeczności i narodów. Tym samym historia militarna stanowi tło narracji o życiu codziennym cywilów i żołnierzy, terrorze okupacyjnym, o takich zjawiskach, jak ludobójstwo, opór wobec okupanta i wielka polityka. Celem takiego ujęcia tematu jest oddanie wyjątkowości doświadczenia II wojny światowej, w której największe ofiary poniosła ludność cywilna.

Czytaj też: WSA wstrzymał połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte w Gdańsku

Kierownictwo placówki przyznaje, że satysfakcja z ukończonego dzieła miesza się z niepokojem związanym z finansowaniem oraz ogłoszonymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planami połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

- W tym roku otrzymaliśmy finansowanie na poziomie ubiegłorocznym, czyli sięgającym ponad 11 milionów złotych, choć sytuacja jest już zupełnie inna: mamy ukończone muzeum, które trzeba utrzymać. Dlatego wnioskowaliśmy o około 20 milionów, ale nie dostaliśmy tak dużych środków. To zmusza nas do wprowadzenia oszczędności. Dotyczą one zarówno liczby pracowników, jak i zawieszenia działalności wydawniczej, naukowej, edukacyjnej. Jednak najbardziej boli nas konieczność rezygnacji z nagrywania wspomnień świadków historii. Czas płynie, a kolejne osoby, niestety, odchodzą... - wyjaśnia prof. Machcewicz.

Paradoksalnie, problemy, które dotknęły Muzeum II Wojny Światowej zostały przekute w hasło marketingowe „Zobacz zanim...” (w domyśle: „będzie to niemożliwe”), bowiem - w ocenie prof. Machcewicza - pieniędzy wystarczy na ledwie kilka miesięcy działalności lub równie szybko za sprawą MKiDN zmieni się charakter placówki.

Dyrektor o problemach Muzeum II Wojny Światowej:

[Piotr Kubica]

BILETY:

Zakup biletów na wystawę główną jast możliwy poprzez internetowy system sprzedaży oraz w kasach muzeum. Do sprzedaży internetowej jest udostępniona jedynie ograniczona pula biletów na dany przedział czasowy. Pozostała ilość jest możliwa do bezpośredniego zakupu w kasach muzeum.

Rezerwacje grupowe: rezerwacje grupowe na obecnym etapie funkcjonowania Muzeum nie są prowadzone i zostaną uruchomione w terminie późniejszym.

Kasy muzeum są czynne w dniach funkcjonowania Muzeum 9:30– 17:00; bezpłatny bilet na wystawy w każdy wtorek można pobrać wyłącznie w kasach muzeum w dniu zwiedzania.

CENNIK BILETÓW:

Wystawa główna

Bilet normalny - 23 zł

Bilet ulgowy - 16 zł

Bilet rodzinny (2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci ) - 55 zł

Bilet grupowy normalny (powyżej 10 osób) - 23 zł

Bilet grupowy ulgowy (powyżej 10 osób) - 16 zł

Audioprzewodnik - 5 zł

Wystawa dla dzieci - "Podróż w czasie"

Bilet dla dziecka - 8 zł

Bilet dla opiekuna - 13 zł

Grupy zorganizowane (maksymalnie 25 dzieci + 2 opiekunów) - 5 zł

Zwiedzanie indywidualne wystawy głównej zaleca się z audioprzewodnikiem. Audioprzewodniki można wypożyczyć po uiszczeniu opłaty 5 zł w kasach Muzeum. Audioprzewodnik dostępny jest w 5 wersjach językowych: polskiej, angielskiej, francuskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

BILET ULGOWY

Bilet ulgowy przysługuje:

 • - dzieciom i młodzieży szkolnej do 19 roku życia - po okazaniu legitymacji szkolnej
 • - studentom i doktorantom do ukończenia 26 roku życia – po okazaniu legitymacji studenckiej, doktoranckiej
 • oraz dokumentu ze zdjęciem poświadczającym wiek
 • - osobom z niepełnosprawnością - po okazaniu legitymacji osoby niepełnosprawnej - asystentowi osoby niepełnosprawnej z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności
 • - seniorom powyżej 65 roku życia - po okazaniu dokumentu uprawniającego do zniżki.

Bilet bezpłatny przysługuje:

 • - Darczyńcom Muzeum wraz z członkami rodziny
 • - osobom fizycznym odznaczonym: Orderem Orła Białego lub Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Orderem Odrodzenia Polski, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz osobom fizycznym, które zostały wyróżnione tytułem honorowym „Zasłużony dla Kultury Narodowej” – na podstawie legitymacji bądź zaświadczenia
 • - honorowym obywatelom Gdańska
 • - kombatantom II wojny światowej – na podstawie legitymacji kombatanckiej
 • - członkom Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS) – na podstawie legitymacji Membership Card ICOM i Membership Card ICOMOS
 • - pracownikom muzeów – na podstawie legitymacji
 • - dziennikarzom legitymującym się odpowiednim dokumentem
 • - dzieciom z domów dziecka i ich opiekunom
 • - opiekunom szkolnych grup zorganizowanych (1 opiekun na 10 osób)
 • - certyfikowanym przez Muzeum II Wojny Światowej przewodnikom grup turystycznych
 • - posiadaczom Karty Polaka – na podstawie Karty Polaka
 • - inwalidom wojennym – na podstawie legitymacji bądź zaświadczenia

"To wielka opowieść o nas". Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarte

Wideo: TVN24/ x-news

[email protected]

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krol KiK
W rozdawaniu rozumow natura znow nie byla hojna
glaby budowaly muzeum dluzej, nizli trwala wojna.
m
mmm
Czyli co, jak rozumiem domagają się od ministerstwa dotacji 20 mln rocznie, ale jednocześnie zabraniają ministrowi mieszać się w sprawy muzeum. Za sukces muzeum ma być chwalony budyń i władze lokalne, a kasę bez gadania ma dawać minister kultury, jak rozumiem?
R
Rumcajs
No jak to otwarto Muzem , przecie wyjce z Budyniem na czele darli sie że będzie zamknięte - znowu wtopa !!!
R
Romek
...
a
aa
Rozumiem, że nikogo z Warszawki - Miasta Bohatera II WŚ - nie było...
Dodaj ogłoszenie