reklama

Most Tczewski czeka na remont. Pismo od Igora Strzoka nadal nie daje podstaw do wznowienia prac na Moście Tczewskim

Krystyna PaszkowskaZaktualizowano 
Krystyna Paszkowska
Potwierdziły się lepsze wiadomości dla Mostu Tczewskiego, jakimi 10 października nieoficjalnie po spotkaniu z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, podzielili się dziennikarze-inicjatorzy prowadzonej akcji #MostTczewskiJakWesterplatte. Teoretycznie mogą zostać wznowione prace budowlane przy budowie przyczółka mostowego oraz zabezpieczaniu filaru. Wytyczne nadal są jednak niedoprecyzowane. Prace stoją.

Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków częściowo odblokował decyzję z 1 października wstrzymującą wszystkie prace realizowane na Moście Tczewskim. Na mocy nowej decyzji teoretycznie można wznowić prace przy budowie przyczółka oraz te mające za cel ochronę filaru.

Czytaj także

Pomorski Konserwator jest zdania, że należy zadbać o inną - nieinwazyjną formę - prowadzonych prac. Znalazł dwóch specjalistów, którym powierzy opracowanie takich metod. Jak podkreślił, dla niego ważne jest zabezpieczenie zabytkowych przęseł ESTB oraz odpowiednia ich ekspozycja. Zmiana statusu przęseł powojennych ESTB na niezabytkowe zależy obecnie od ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Most Tczewski jak Westerplatte? Petycja i apel o przejęcie m...

To właśnie przęsła ESTB są przysłowiową kością niezgody pomiędzy Starostwem Powiatowym w Tczewie a Pomorskim Konserwatorem Zabytków. Miejscowi znawcy twierdzą, że przęsła ESTB nie są zabytkiem, gdyż zamontowano je już po II wojnie światowej. Konserwator ma inne zdanie.

Most Tczewski znika kawałek po kawałku. Rozebrano przyczółek...

W piśmie od Igora Strzoka, Pomorskiego Konserwatora Zabytków czytamy: “...postanowienie to dotyczy w szczególności wstrzymania robót dot. rozbiórki segmentów przęsła nr 3 mostu systemu ESTB, za wyjątkiem ok. 0,7 m długości licząc od brzegu rzeki od strony Tczewa”.

Czytaj także

Poproszony o komentarz Mirosław Augustyn, starosta tczewski, stwierdził, że nie wnosi ona nic nowego i nie daje podstaw do kontynuacji prac.

- Wystąpiliśmy ponownie do Pomorskiego Konserwatora Zabytków o konkrety, co i w jakim zakresie możemy robić - mówi starosta. - Niejasny jest zapis odnośnie ESTB. Przecież jeszcze zanim zostały wstrzymane prace na moście, już zostało zdemontowanych 13 metrów tego przęsła. Nie mamy już czasu - trzeba zabezpieczyć budowę.

Pożar zabytkowego mostu w Tczewie w 2015r. Strażacy musieli zrywać asfalt:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie