Kolejny etap przebudowy Mostu Tczewskiego. Podpisano umowę z wykonawcą etapu IIa [ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
Kolejny etap przebudowy Mostu Tczewskiego. Podpisano umowę z wykonawcą etapu IIa
Po wielu perturbacjach w Starostwie Powiatowym w Tczewie podpisano w piątek, 20 lipca, umowę z wykonawcą etapu IIa przebudowy Mostu Tczewskiego. Pierwsze prace mogą ruszyć w połowie sierpnia. W planach jest m. in. widowiskowy demontaż przęseł nad nurtem Wisły.

W 2016 r. zakończono etap pierwszy, polegający m. in. na odnowieniu najstarszych przęseł zabytku z połowy XIX w. Gdy władzom powiatu pozytywnie udało się rozliczyć dotację rządową i otrzymać kolejną wydawało się, że jeszcze w 2017 r. uda się rozpocząć etap drugi. Wzrost cen robót budowlanych w kraju oraz stali na świecie sprawił jednak, że po dwóch nieudanych przetargach - kiedy oferenci zaproponowali kwoty znacznie przewyższające możliwości finansowe samorządu - urzędnicy zostali zmuszeni do okrojenia zakresu etapu drugiego praktycznie tylko do prac czysto budowlanych, pozostawiając budowę nowych przęseł nurtowych na wzór oryginalnych na późniejszy okres.

Na trzeci przetarg również wpłynęły za wysokie oferty, ale władzom powiatu udało się zabezpieczyć dodatkowe pieniądze, co umożliwiło podpisanie umowy z konsorcjum firm Banimex Sp. z o.o. oraz Azi-Bud Sp. z o.o. z Będzina, czyli z wykonawcą, który realizował etap pierwszy.

- Do trzech razy sztuka - powiedział Andrzej Banaszek, prezes Banimexu, nawiązując do liczy ogłoszonych przetargów. - Prawdę mówiąc nie liczyliśmy na to, że jednak zrealizujemy tę inwestycję, ale udało się podpisać umowę.

Zobacz jak Most Tczewski będzie wyglądał po remoncie [WIZUALIZACJE]

Zwycięskie konsorcjum otrzyma za wykonanie zadania blisko 35 mln zł. Co powstanie za tę kwotę? Planuje się m. in. rozbiórkę dwóch przęseł ESTB nad Wisłą, budowę wzmocnionego przyczółka od strony Tczewa (w tym trójkondygnacyjne kazamaty), budowę filara nurtowego i izbicy oraz przygotowanie odcinka przęsła ESTB do późniejszej ekspozycji. Czas realizacji zadania według umowy wynosi 18 miesięcy, maksymalnie do grudnia 2019 r. Plac budowy zostanie prawdopodobnie przekazany w połowie sierpnia.

- Oczekujemy, że remont będzie trwać nie 18 miesięcy, a kilka mniej, dlatego że zakres prac został zmniejszony, ale termin wykonania pozostawiliśmy taki sam - tłumaczy starosta Tadeusz Dzwonkowski. - Jeśli uda się zakończyć zadanie przed terminem, to wówczas będzie nam zależeć, żeby jeszcze w 2019 r. rozliczyć dotację rządową i jak najszybciej wystąpić o kolejną, na etap IIb, czyli wykonanie i budowę nowych przęseł nad rzeką.

Pożar zabytkowego mostu w Tczewie w 2015r. Strażacy musieli zrywać asfalt

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie