Do pętli trzeba dodać kolejne 4 kilometry (po 2 kilometry w jedną stronę), aby do niej dojść drogą asfaltową (jest zakaz wjazdu) od wsi Lubiatowo. Oczywiście nad wydmę i ścieżkę można dotrzeć także z innej strony albo bezpośrednio plażą.
Na trasie ścieżki znajduje się 30 punktów kierunkowych, kilka wiat z siedziskami do odpoczynku. Są większe i mniejsze mostki przecinające rzeczkę Bezimienną.
Wydma Lubiatowska z platformami widokowymi
Nadleśnictwo Choczewo przygotowało dwie platformy widokowe. Prowadzą do nich drewniane schody. Z jednej z platform rozciąga się panorama na Morze Bałtyckie (nad wierzchołkami drzew). Jest jeszcze jeden punkt widokowy prowadzący schodami nad wydmę, ale bez platformy. Są także dwie dostrzegalnie przeciwpożarowe. Jedna nowa i czynna. Druga – mniejsza i nieczynna.
Wydma Lubiatowska należy do grupy wydm ruchomych, a więc ciągle zmienia się (ma 35 metrów wysokości). Jest atrakcyjna o każdej porze roku, ale my polecamy wędrówkę wiosną, jesienią i w czasie bezśnieżnej zimy. Wtedy możemy liczyć na ciszę i spokój. Wiadomo, że latem jest tutaj więcej turystów.
Wracając jeszcze do ścieżki, ma ona kilka mniejszych pętli. I trasę można w zasadzie dowolnie skracać, trzymając się tylko kierunku. W rejonie wydmy znajdują się trzy wejścia na plażę (36, 36A i 37).
Jak dotrzeć do ścieżki?
Za Nadleśnictwem Choczewo podajemy warianty dotarcia do ścieżki:
- Do ścieżki można dotrzeć, zarówno pieszo, jak i rowerem, z miejscowości Białogóra. Najprościej będzie przemieszczać się plażą w kierunku zachodnim. Po około 2,5 km natkniecie się na wyjście nr 36. Jeśli z niego skorzystacie dotrzecie do wschodniej części ścieżki.
- Idąc lub jadąc rowerem plażą od strony Lubiatowa, kierujcie się na wschód. Po około 5 km dotrzecie do wyjścia numer 36A, bezpośrednio przy nim znajdziecie punkt nr 13 na ścieżce przyrodniczo leśnej „Wydma Lubiatowska”.
- Jeśli wybieracie się na ścieżkę samochodem zostawcie go w miejscowości Lubiatowo, następnie ulicą Spacerową dojdziecie do granicy lasu i znaku zakazu wjazdu. Od znaku macie około 2 km (wyłączoną z ruchu drogą asfaltową) do punktu nr 1 na ścieżce. Po drodze mijamy obiekt należący do Fundacji Anny Dymnej oraz budynki po dawnej jednostce wojskowej. Na końcu tej drogi jest parking, ale przeznaczony tylko dla osób niepełnosprawnych.
- Jeśli dotrzecie do któregoś z punktów na ścieżce (na całej ścieżce znajdziecie 30 takich drogowskazów), rozpoczniecie swoją przygodę. Dzięki wielu możliwościom skracania ścieżki, możecie dostosować ją do swoich możliwości.
Zobaczcie zdjęcia ze ścieżki Wydma Lubiatowska:
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?