Molier w oryginale

  Molier w oryginale

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kto czekał z tym do dzisiaj, niech żałuje, ale niech nie rezygnuje. W kasach teatru Wybrzeże zostały jeszcze nieliczne wejściówki na wtorkowe i środowe spektakle Comedie-Francaise, najsłynniejszej francuskiej, a może nawet europejskiej kompanii aktorskiej.
  Komedia Francuska zjeżdża do Gdańska na dwudniowe występy jako późne echo francuskiej rezydencji w Unii - w ramach Europejskiego Sezonu Kulturalnego zespół odbył tournee po nowo przyjętych krajach Unii. O Comedie-Francaise zwykło się mówić jako o zwierciadle tradycyjnych teatralnych cnót - poszanowania minionego, kultywowania rzemiosła i perfekcyjnego aktorstwa. No, ale skoro istnieje się ponad trzysta lat (Comedie-Francaise została założona w 1680 roku), do czegoś to zobowiązuje.

  Od lat 90. Komedia Francuska może liczyć na dodatkowe zainteresowanie w Polsce, w 1993 roku do zespołu dołączył bowiem Andrzej Seweryn, dziś nie tylko grający w Comedie-Francaise, ale także reżyserujący. Seweryna obejrzymy też w Gdańsku, w "Pociesznych wykwintnisiach" Moliera, reżyserowanych przez Dana Jemmeta. Drugą sztuką (obie grane są i dzisiaj, i w środę) jest jednoaktówka "La Festa" włoskiego dramaturga Spiro Scimonego.

  Kto z tym czekał do dzisiaj, może już tylko liczyć na wejściówki w cenie 30 zł na niewykupione boczne foteliki. Ale z pewnością warto choćby z ukosa przyjrzeć się jednej z legend europejskiego teatru. Przedstawienie dzisiejsze i środowe rozpoczyna się o godzinie 19. Rezerwacja biletów pod numerem telefonu 058 301 13 28.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo