Cymański: To jest intencja ochrony, nie ataku
Jak zapewniał minister Wójcik, jest to inicjatywa, która broni wolności religii, wyznania czy relacji społecznych. Uważa również, że w ostatnich latach masowo atakowany jest Kościół Katolicki. Na ulicach można zobaczyć Matkę Boską w kształcie waginy, naklejki z Jezusem na toaletach. Dla polityków Solidarnej Polski jest to niedopuszczalne.
- Szanowni państwo, chciałbym się podzielić dobrą informacją - mówił minister Michał Wójcik. - W zaledwie 6 tygodni zebraliśmy ponad 150 tysięcy podpisów pod naszą inicjatywą - dodał.
- Niestety obserwujemy zjawisko brutalizacji nie tylko w internecie, ale również w polityce i sferze społecznej - mówił Tadeusz Cymański, poseł na Sejm RP. - Ta brutalizacja dotyka kwestii, która nie była chroniona tylko literą prawa, również kulturą - dodał Cymański.
Zmiana ma dotyczyć dwóch artykułów **kodeksu karnego art. 195:
Złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktów religijnych
§ 1. Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
art. 196:
Obraza uczuć religijnych
Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Tak o projekcie pisze Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości:
Stajemy w obronie wolności religijnej. Tak katolików, jak protestantów, czy np. wyznawców judaizmu. Dziś osoby wierzące są coraz częściej nękane i szykanowane. Dochodzi do napaści na kościoły, przerywane są Msze Święte, profanowane symbole wiary. Procesje, nabożeństwa spotykają się z atakami bezkarnego barbarzyństwa. Czas postawić temu tamę!
[b]CZYTAJ TAKŻE:**
Sopot: „Myślę, że takiego idioty u nas nie ma” – J. Karnowski o nauczycielach, którzy chcieliby korzystać z podręcznika prof. Roszkowskiego
Główne założenia projektu:
- Przepis dotyczący obrazy uczuć religijnych będzie precyzował rodzaje karalnych czynów – lżenie lub wyszydzanie Kościoła albo związku wyznaniowego, jego dogmatów, obrzędów, a także publiczne znieważanie przedmiotu czci religijnej.
- Osobie, która zakłóca nabożeństwo, nie trzeba będzie już udowadniać, że czyniła to złośliwie.
- Wierni nie będą musieli zeznawać przeciwko agresywnym osobom, które atakują kościoły, czy przeszkadzają w nabożeństwach. Wystarczy obiektywny fakt, np. publiczne lżenie lub wyszydzanie kościoła albo znieważanie przedmiotu czci religijnej.
- Nie będzie można nikogo ukarać za wyrażanie przekonań lub opinii związanych z wyznawaną religią. To realizacja konstytucyjnej zasady stanowiącej, że wolność religii obejmuje jej publiczne lub prywatne uzewnętrznianie.
Co ze środkami z KPO?
Zapytaliśmy także Tadeusza Cymańskiego, czy spodziewa się uruchomienia środków z KPO przed przyszłorocznymi wyborami.
- No tak, nadzieja jest matką wiadomo kogo, lecz wierzę w to. Nadzieja umiera ostatnia. Jesteśmy krajem, który ma największe sankcje, jesteśmy krajem frontowym i towarzyszy nam inflacja. Trzeba nie mieć serca, trzeba mieć prawdziwe Europejskie serce z kamienia, żeby blokować te środki - mówił Tadeusz Cymański.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?