Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Pomorza walczą ze skutkami działalności bobrów. Sytuacja jest trudna

Redakcja
RDOŚ
Sytuacja jest bardzo trudna, a poszkodowani są bezradni. Rocznie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku wpływa około 100 wniosków o wypłatę odszkodowań z tytułu szkód bobrowych. - W 2016 roku wpłynęło 135 takich wniosków - mówi Sławomir Sowula, rzecznik RDOŚ w Gdańsku. - W 2015 roku wypłacono ponad 300 tysięcy złotych, a od stycznia do 24 listopada była to kwota 239 500 złotych w ramach odszkodowań za szkody wyrządzone przez bobry.

Urzędnicy przyznają, że możliwy jest odłów lub odstrzał bobrów, ale obie metody są bardzo trudne do zrealizowania.

 

Czytaj też: Bobry na Żuławach do całkowitego odstrzału

 

- W przypadku odłowu należałoby znaleźć miejsce, gdzie przesiedlić zwierzęta, a o to jest bardzo trudno, bo bobry obecnie zasiedlają większość cieków, rowów melioracyjnych i jezior - mówi Sławomir Sowula. - Odstrzał może być wykonywany wyłącznie przez myśliwych, członków Polskiego Związku Łowieckiego, ale ze względu na to że bobry żerują głównie w porze wieczorno-nocnej, wykonanie odstrzału nie zawsze się udaje. Dodatkowo eliminacja kilku osobników z rodziny nie stanowi dla bobrów przeszkody i zazwyczaj nie powoduje opuszczenia zajmowanego terytorium. Bobry dobierają sobie nowych partnerów i rodzina nadal funkcjonuje. Stanowisko uwolnione od bobrów jest bardzo szybko zajmowane przez młode osobniki.

By ochronić potencjalnie zagrożone tereny, trzeba prowadzić działania profilaktyczne, zapobiegawcze i minimalizujące szkody bobrowe. Polegają one m.in. na zabezpieczaniu zagrożonych przepustów poprzez stosowanie prostych rur, siatek, krat, zakładaniu perforowanych rur stabilizujących poziom wody wmontowanych w tamy.

 

Czytaj: Bobry w pień wycinają lasy. 50-letnie drzewa padają jak zapałki

 

Możliwe jest też zabezpieczanie cennych drzew i upraw poprzez ogrodzenie ich siatką czy pastuchem elektrycznym.

- RDOŚ w Gdańsku przekazuje poszkodowanym osobom siatkę do grodzenia upraw leśnych - dodaje Sowula. - To bardzo skuteczna metoda zabezpieczenia drzew przed działalnością bobrów, ale może dotyczyć wyłącznie pojedynczych, cennych drzew czy niewielkich upraw leśnych. Odszkodowania nie rozwiążą problemu bobrów i nie jest to metoda walki z bobrami, to wyłącznie sposób zadośćuczynienia poszkodowanemu.

E. Okoniewska, J. Surażyńska

[email protected]

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki