Chociaż to poszukiwania stroju dla panny młodej zabierają najwięcej energii, strój pana młodego jest także ważny. W końcu muszą tworzyć harmonijną całość. Wówczas para będzie wyglądała świetnie na ślubnych zdjęciach czy na filmie z weselnej zabawy.

Strój pana młodego musi pasować do całej stylizacji panny młodej

Przyszły pan młody powinien dokonać wyboru swojego ślubnego stroju dopiero wtedy, gdy zapadnie decyzja, co do fasonu i koloru sukni panny młodej. Dlaczego? Bo na przykład, jeśli suknia nie jest biała, to lepiej unikać bieli w stroju pana młodego. Harmonia kolorów w strojach jest bowiem niezwykle ważna. Warto zadbać, by także dodatki - krawat albo muszka, kamizelka oraz spinki do mankietów - pasowały do sukni ślubnej.

Garnitur i koszulę dobrze jest uszyć na miarę

Oczywiście w przypadku pana młodego nieodzowny jest garnitur, który musi być elegancki i wygodny.

Wybierając go, warto przyjrzeć się detalom, czyli guzikom, elementom wykończenia czy podszewce. A najlepiej zdecydować się na ubrania szyte na miarę u dobrego krawca. Wersja klasyczna to marynarka, kamizelka i spodnie. Kamizelkę nosi się zazwyczaj do marynarki jednorzędowej. W garniturach dwurzędowych się z niej rezygnuje.
Podwyższony stan spodni wydłuża optycznie nogi i całą sylwetkę. Taki krój polecany jest raczej panom niższym i tęższym. Z kolei niski stan spodni dobrze sprawdza się w przypadku panów szczupłych albo wysokich. Wybierając koszulę, pamiętajmy o dopasowaniu wzoru materiału na szwach - to świadczy o wysokiej jakości tego ubioru.
Jednym z najważniejszych elementów, który nadaje styl koszuli, jest model kołnierzyka. Najbardziej oficjalny to szeroki, wykładany kołnierzyk. Innym, bardziej eleganckim typem jest tzw. cutaway (włoski). Kolejna odmiana to amerykański kołnierzyk spinany agrafką bądź szpilką. Nieco mniej oficjalną, ale równie popularną formą są miękkie kołnierzyki z guzikami.

Dodatki dla panów

Krawat powinien mieć stonowany kolor, dobrany do sukni ślubnej i dodatków panny młodej; jeśli jednak mamy ochotę na jakąś odmianę, możemy zdecydować się, na którąś z jego alternatyw, czyli muszkę. Do wyboru jest też musznik, czyli połączenie krawatu i muszki oraz plastron - określany jako „szarfa” posiadająca jednakowej szerokości związane w supeł, który należy spiąć szpilką zakończoną perełką.
Spinki do mankietów nadają stylizacji elegancji. Na ślub zakładamy spinki w jednym lub maksymalnie dwóch kolorach. W dobrym guście jest razem z przyszłą małżonką dobrać dodatki w jednym stylu czy kolorze - możesz więc dopasować spinki do jej biżuterii lub koloru bukietu.
Pasek - najlepiej, gdy wybierzemy wąski, wykonany ze skóry z niewielką klamrę. Co do zasady, powinien być w takim samym kolorze, jak buty ślubne pana młodego.
Zegarek - powinien być prosty, dobrany stylistycznie do pozostałych ślubnych dodatków, kolorystycznie dobrany do klamry w pasku i spinek do mankietów, powinniśmy postawić na płaski wzór z klasyczną, okrągłą tarczą.
Buty - ogólna zasada mówi, że obuwie ślubne powinno być o jeden ton ciemniejsze niż ślubny garnitur. Do garniturów w różnych odcieniach szarości najlepiej pasują buty brązowe lub czarne. Garnitury ślubne w kolorze brązowym najlepiej komponują się z obuwiem w kolorze brązowym lub bordowym, należy natomiast unikać zestawienia z czarnymi butami, biały garnitur wymaga obuwia wyłącznie w kolorze białym. Decydując się na grafitowy garnitur ślubny należy jednocześnie wybrać obuwie o barwie czarnej lub bordowej.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET: