„Mazowsze” będzie łowiło muzyczne talenty w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. St. Jopka w Tczewie. Etapy i terminy

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
„Mazowsze” będzie łowiło muzyczne talenty w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. St. Jopka w Tczewie
„Mazowsze” będzie łowiło muzyczne talenty w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. St. Jopka w Tczewie Krzysztof Głowinkowski
Udostępnij:
Młodzi, piękni, utalentowani – tak od zawsze postrzegani byli członkowie zespołu „Mazowsze”. Teraz będą łowili pomorskie talenty muzyczne w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Na deskach CKiS już w październiku 2021 r. odbędą się przesłuchania konkursowe w ramach I etapu II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Najlepsi awansują do II etapu, który rozstrzygnie konkurs już w siedzibie „Mazowsza”. Z tej okazji w CKiS odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrygenta i kierownika chóru Mirosława Ziomka, przedstawiciela biura konkursowego Zbigniewa Kułagowskiego oraz rzeczniczki prasowej zespołu Katarzyny Pasiecznej.

Zespół „Mazowsze” będzie łowił pomorskie talenty w Tczewie

Młodzi, piękni, utalentowani – zespół „Mazowsze” będzie łowił w Tczewie talenty – tak efekty zawartego porozumienia z organizatorami konkursu podsumował Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

W październiku tego roku w Centrum Kultury i Sztuki odbędą się przesłuchania do II Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, organizowanego przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wprawdzie konkurs nie jest naborem, ale dotychczasowa praktyka pokazuje, że niektórzy z laureatów konkursu dzisiaj są członkami zespołu i występują na scenach całego świata. Dla zwycięzców każdej z czterech kategorii wiekowych (najstarsza to 26 plus), będą nagrody pieniężne, ale przede wszystkim galowy występ z „Mazowszem”.

– Od razu zaznaczam, że praca w zespole nie jest dla każdego i nie chodzi jedynie o talent – strój Mazowszanki waży … 15 kg – dodaje prezydent Tczewa.

– Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 8-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz 26 lat plus, bez ograniczeń wiekowych – podkreśla Zbigniew Kułagowski z biura konkursowego.

– Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek, w oryginalnej tonacji. Nie ma możliwości zmiany tonacji. Do wyboru mają 50 piosenek wykonywanych na co dzień przez „Mazowsze”. Wybraliśmy bardzo różnorodny repertuar, dostosowany do wieku uczestników.

„Mazowsze” to zespół artystyczny – dodaje Mirosław Ziomek, kierownik i dyrygent chóru.

– Wykonywane przez „Mazowsze” piosenki, to w większości autorskie kompozycje Tadeusza Sygietyńskiego bądź też w jego aranżacji.

Ogólnopolskiego Konkurs Wokalny im. St. Jopka. Etapy

Pierwszy etap konkursu to eliminacje na szczeblu wojewódzkim. Za ich organizację odpowiadają partnerzy regionalni, którymi w każdym z województw są instytucje kultury działające na danym terenie. W przypadku województwa pomorskiego to Centrum Kultury i Sztuki.

Katarzyna Paseczna, rzeczniczka konkursu podkreśla, że już pierwsza edycja tego przedsięwzięcia w 2019 roku pokazała, że pomysł na jego zorganizowanie okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

– Do konkursu przystąpiło blisko 600 osób w różnym wieku, a piosenki „Mazowsza” zyskały jeszcze większą popularność – mówi Paseczna. – Mając na uwadze ten sukces, druga edycja konkursu została zmodyfikowana i rozszerzona o uczestników zza granicy, będących przedstawicielami Polonii. Twórczość „Mazowsza” i osoba Stanisława Jopka są im szczególnie bliskie, co jeszcze bardziej uzasadnia rozszerzenie formuły konkursu na cały świat.

Obecni na konferencji młodzi członkowie „Mazowsza” podkreślali, jak niesamowita atmosfera panuje wśród członków i kadry zespołu.

– Występ wraz z zespołem był dla nas niesamowitym przeżyciem – przyznali. – Teraz już nie wyobrażamy sobie innego miejsca w życiu, jak bycie członkami „Mazowsza”. „Mazowsze” to nasze życie.

Zwycięzcy regionalnych etapów nie tylko biorą udział w kolejnych przesłuchaniach konkursowych, ale także uczestniczą w zorganizowanych dla nich warsztatach oraz wyjazdach, jak choćby wizyta na warszawskich Powązkach i odwiedzenie grobów patrona konkursu Stanisława Jopka oraz założycieli „Mazowsza”: Miry i Tadeusza Sygietyńskich.

Punktem kulminacyjnym drugiego etapu konkursu jest Koncert Galowy, podczas którego zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej występują na scenie wraz z artystami „Mazowsza” w słynnych na całym świecie kostiumach zespołu.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt nagród finansowych w konkursie:

  • I Nagroda – 8 000 zł ,
  • II Nagroda – 5 000 zł,
  • III Nagroda – 3 000 zł,
  • Wyróżnienie – 2 000 zł.
  • Nagroda publiczności – 2 000 zł.

Trzeba sięgać po marzenia. Teraz jest ku temu niezwykła okazja! Warto w tym miejscu przypomnieć słowa wypowiedziane przez Stanisława Jopka, patrona konkursu:

– W młodości marzyłem, żeby choć raz wystąpić w operze... i choć byłem szkolony w kierunku operowym, to gdybym miał dzisiaj wybierać…, ponownie wybrałbym „Mazowsze”.

Stanisław Jopek poświęcił „Mazowszu” 50 lat swojego życia.

Ogólnopolskiego Konkurs Wokalny im. St. Jopka. Terminy

Zainteresowani? Więcej informacji o konkursie zainteresowani znajdą TUTAJ

Na zgłoszenia chętnych organizatorzy konkursu czekają do 1 października 2021 r. Przesłuchania trwać będą w okresie od 2 października do 5 listopada 2021 r.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad aplikacji, terminów przesłuchań regionalnych oraz repertuaru dostępne są na stronie internetowej: mazowsze.waw.pl/konkurs.

„Mazowsze” będzie łowiło muzyczne talenty w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. St. Jopka w Tczewie
„Mazowsze” będzie łowiło muzyczne talenty w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. St. Jopka w Tczewie Krystyna Paszkowska
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze wystąpił w Słupsku. Koncert odbył się w hali Gryfia.

Zespół Mazowsze wystąpił w Słupsku (zdjęcia, wideo)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Cannes – festiwal filmu i kreacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie