Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2021: Język polski na poziomie rozszerzonym. Przestrzeń zdominowała maturalne tematy. Komentarze uczniów i polonistki

Monika Jankowska
Monika Jankowska
Przemyslaw Swiderski
Dokładnie 4 166 maturzystów z województwa pomorskiego zadeklarowało chęć przystąpienia do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, 3 892 zgłosiło chęć przystąpienia do egzaminu po raz pierwszy, a po raz kolejny – 274. Przypomnijmy, w tym roku przystąpienie do matury z tzw. „rozszerzenia” nie jest obowiązkowe. Nie ma też obowiązku przystępowania do matury ustnej. Aby otrzymać świadectwo maturalne, wystarczy zdać trzy przedmioty na poziomie podstawowym: język polski, matematykę i język obcy.

Matura 2021: Język polski na poziomie rozszerzonym. Pierwsze komentarze uczniów

Niektórzy z sali egzaminacyjnej wyszli zadowoleni, inni mieli smutne miny. W poniedziałek, 10.05.2021 r. odbył się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Na Pomorzu deklarację przystąpienia do tego egzaminu zgłosiło 4 166 maturzystów.

„Wyszłam bardzo zadowolona i mam nadzieję, że wynik też będzie dobry”, „Super tematy, pisanie szło mi dobrze”, „Poszło mi świetnie” – mówią maturzyści po napisaniu rozszerzenia z języka polskiego.

Ale pojawiło się też kilka mniej optymistycznych komentarzy:

„Wyszedłem po 10 minutach”, „Boję się, że nie podałam dobrych argumentów w mojej rozprawce”.

Matura 2021 język polski, poziom rozszerzony – tematy

Jakie tematy pojawiły się na rozszerzeniu z języka polskiego? Uczniowie mieli do wyboru rozprawkę argumentacyjną bądź interpretację porównawczą dwóch wierszy.

 1. Określ, jaki problem podejmuje Jan Błoński w podanym tekście („Dramat i przestrzeń” – dop. red.). Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów (Krzysztof Kamil Baczyński „Labirynt” oraz Wisława Szymborska „Labirynt”).

Pierwsze wrażenia uczniów i polonistki.

– Wybrałem rozprawę, ponieważ w tej formie czuję się najlepiej – mówi nam Kacper z III LO w Gdańsku. – Uważam, że temat rozprawki był dość przystępny i dawał duże możliwości, jeżeli chodzi o odwołania do innych tekstów kultury. Inni zdający wyszli z podobnymi wrażeniami.

Arkusz maturalny oceniła także Izabela Zin, polonistka z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku.

– Mam wrażenie, że różne rodzaje przestrzeni zdominowały tegoroczną maturę. Przestrzeń była tematem obu tematów na poziomie rozszerzonym, do tego pojawiła się także na maturze na poziomie podstawowym – pojawiła się tam przestrzeń miejska – zauważa nauczycielka.

Dodaje, że arkusz maturalny nie należał do najłatwiejszych.

Szymborska nie należy do łatwych w odbiorze poetek, jej poezja jest bardzo intelektualna, wysublimowana, przesycona wieloma symbolami i odwołaniami, co, z jednej strony jest trudne dla ucznia, a z drugiej – daje pole do skojarzeń dla piszącego. Z kolei Baczyński już dawno nie pojawił się na maturze – ale jeżeli zdający skojarzy go sobie z przestrzenią wojenną, to będzie to dla niego dobry trop. Także tekst Błońskiego i nawiązujący do niego temat odwołują się do przestrzeni – ewidentnie przestrzeń zdominowała tegoroczną maturę – mówi polonistka.

Matura 2021. Najpopularniejsze i najmniej popularne przedmioty na poziomie rozszerzonym

Choć przystąpienie do tzw. rozszerzenia nie jest w tym roku wymagane, wielu maturzystów i tak podchodzi do dodatkowych przedmiotów. Jakie przedmioty na poziomie rozszerzonym najczęściej wybierali maturzyści z Pomorza?

 • język angielski – 11 211 zdających,
 • matematyka – 4 560 zdających,
 • język polski – 4 166 zdających,
 • geografia – 3 303 zdających,
 • biologia – 3 154 zdających.

A jakie przedmioty rozszerzone wybierano najrzadziej?

 • język francuski – 49,
 • historia muzyki – 20,
 • język kaszubski – 16,
 • język łaciński i kultura antyczna – 9,
 • język włoski – 8.
Matura 2021: język polski, poziom rozszerzony. ARKUSZ CKEODPOWIEDZI - matura polski rozszerzony >>>

Matura 2021: język polski, poziom rozszerzony. ARKUSZ CKE + ...

Matura 2021. Terminy, zasady, informacje:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki