MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Maksymalne urzędowe ceny na żywność. Resort rolnictwa tego nie wyklucza. Specjalny zespół przyjrzy się wzrostom m.in. cen jedzenia

Jacek Klein
123RF
Ministerstwo rolnictwa ocenia, że nie ma powodów do wysokich podwyżek cen żywności. Szef resortu zwrócił się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie, co jest powodem podwyżek cen, zwłaszcza warzyw, owoców, wieprzowiny i drobiu. Niewykluczone jest także, że gdy ceny będą rosły w sposób nieuzasadniony, mogą zostać wprowadzone urzędowe ceny maksymalne.

Resort rolnictwa: Nie ma powodów do wysokich podwyżek cen żywności

Przez ostatnie dwa miesiące żywność bardzo zdrożała. Wzrosty cen wyniosły po 7-8 proc. w marcu i w kwietniu. Ceny mięsa, warzyw i owoców rosły w tempie dwucyfrowym.

Minister rolnictwa uważa, że w czasie, kiedy wszystko wokół tanieje, nie ma uzasadnienia dla drożejącej w takim tempie żywności.

– Wystąpiłem do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie aktualnej struktury cen żywności, ze szczególnym uwzględnieniem rynku drobiu, wieprzowiny i warzyw – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. – Poprosiłem Prezesa UOKiK, żeby sprawdził, co powoduje wzrost tych cen, jeżeli mamy dziś do czynienia z bardzo niską ceną energii elektrycznej, bardzo niskimi cenami paliw oraz brakiem wzrostu, a raczej ze spadkiem płac.

Jeżeli po dokładnej analizie okaże się, że wzrosty cen są nieuzasadnione to muszą zostać zastosowane odpowiednie kary wobec winnych. Nie wykluczam też, że jeżeli okaże się to konieczne, to zostanie wdrożony przez UOKiK mechanizm wyznaczania cen maksymalnych – dodał minister.

Ceny maksymalne – na jakie produkty?

O regulowaniu cen najważniejszych produktów mówi się od początku walki z epidemią. Tarcza antykryzysowa daje rządowi takie narzędzia. Ceny maksymalne mogłyby zostać wprowadzone dla towarów i usług „mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi, lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych”.

Do produktów mających znaczenie dla bezpieczeństwa i kosztów utrzymania zalicza się żywność. Według prognoz w kolejnych miesiącach ceny żywności będą rosły, m.in. z powodu suszy.

Specjalny zespół przyjrzy się wzrostom cen żywności

Już w marcu Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, podjął decyzję o powołaniu zespołu, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych.

– Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych.

Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – mówił wówczas prezes UOKiK.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Kto przeprowadzi kontrole cen?

W skład zespołu monitorującego ceny w sklepach internetowych wejdą pracownicy UOKIK, zaś pracownicy Inspekcji Handlowej skierowani zostaną do monitorowania cen w sklepach stacjonarnych, w tym sieciach handlowych.

Urząd nie wyklucza również interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

Zawsze, kiedy bierzemy leki, powinniśmy uważać, a przeczytanie dokładnie dołączonej do nich ulotki powinno poprzedzać zażycie pierwszej dawki. Niestety, wielu z nas to ignoruje, a potem ponosimy tego konsekwencje. Interakcje leków z żywnością są coraz lepiej zbadane: okazuje się, że pewnych produktów żywnościowych powinniśmy unikać zarówno wtedy, gdy stosujemy niektóre leki na stałe, jak i wtedy, gdy używamy ich doraźnie. Zobacz, czego nie jeść, kiedy bierzesz leki!

Nie jedz tego, kiedy bierzesz leki. Ta żywność wchodzi w int...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki