Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2018 na Pomorzu. Dzieje Gdańska z XVIII wieku w Twierdzy Wisłoujście [zdjęcia, wideo]

red.
Majówka w Twierdzy Wisłoujście
Majówka w Twierdzy Wisłoujście Piotr Hukało
Pierwszy dzień majówki przyciągnął bardzo dużo zwiedzających do Twierdzy Wisłoujście. W tym historycznym miejscu można poznać dzieje Gdańska z XVIII wieku i ciekawostki związane z tym miastem.

wideo: Piotr Hukało

Twierdza Wisłoujście otworzyła się w majówkę dla zwiedzających. Muzeum Gdańska przygotowało w tym miejscu liczne atrakcje na każdy dzień od 1 do 6 maja. Ciekawym sposobem na dostanie się do Twierdzy, są odpłatne rejsy kutrem od strony Nowego Portu. Podczas trwania majówki codziennie jest organizowane ognisko. Oprócz tradycyjnych atrakcji, można zwiedzić fortyfikację wraz z przewodnikiem lub wziąć udział w zajęciach warsztatowych o historii Gdańska.

Zobacz też: „Błyskawiczna majówka” przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Inauguracja sezonu turystycznego

Program wydarzeń rekonstrukcyjnych

- 1 maja, godz. 10:00-17:00 pod tytułem "Rok 1734." Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk przedstawi dzieje Gdańska z XVIII wieku, kiedy w obleganych murach miasta otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński. Na opowieść o tych niespokojnych czasach zabierze Państwa Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk wraz z przyjaciółmi z całej Polski. Poznać będzie można obyczaje królewskiego dworu, modę epoki, racje żywnościowe ówczesnych wojaków oraz zobaczyć potyczkę patroli wrogich armii.

- 3 maja, godz. 10:00-17:00 pod tytułem "Życie w nowożytnej Twierdzy". Grupa Kompania Kaperska zaprezentuje wybrane sceny z życia XVII w. załogi Twierdzy. Uczestnicy wezmą udział w inscenizacji procesu rekrutacji do Floty Królewskiej. Grupa "ochotników" zostanie wcielona do załogi przez oficera i dwóch przybocznych. Odbędzie się krótka musztra wg dawnej komendy niemieckiej i nowi załoganci pomaszerują do stanowiska skryby, gdzie każdy podpisze ptasim piórem i atramentem certyfikat werbunkowy z pieczęcią Kompanii. Odbędzie się również prezentacja uzbrojenia i opancerzenia żołnierzy piechoty morskiej. Będzie można przymierzyć XVII w. napierśniki i hełmy, obejrzeć broń białą, jak i zapoznać się obsługą działania broni czarnoprochowej. Uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć również o żegludze w dawnych wiekach, przesądach marynarskich oraz rozrywkach marynarzy. Zaprosimy także grupę do wspólnej nauki tańców dawnych.

- 6 maja, godz. 10:00-16:00 pod tytułem "Życie w średniowiecznym Gdańsku". XV-wieczni mieszkańcy Gdańska z grupy Gdańska Rota Mieszczańska zaprezentują jak w średniowieczu powstawały tkaniny. W prezentacji pt. "Od owcy do tkaniny" dowiemy się o pozyskaniu runa z owcy, czyszczeniu go, gręplowaniu, czesaniu, filcowaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w epoce. Odwiedzający mają możliwość spróbowania swoich sił przy części z tych zabiegów. Puszkarz zaprezentuje broń czarnoprochową używaną na przełomie XIV i XV wieku. Szewc pokaże nam warsztat szewski z przełomu XIV i XV wieku. W mennicy - pod okiem animatora uczestnicy mają możliwość własnoręcznego wybicia replik średniowiecznych monet. Od skryby dowiemy się jakie były techniki sporządzania pism i a także nauczymy się sztuki dawnej kaligrafii.

Harmonogram kursów kutra Baltic Star:

1-3 maja w godzinach 10:00-18:00
4-6 maja w godzinach 10:00-16:00.

Kuter będzie odpływać co 30 min, w przypadku większej ilości chętnych niż miejsc na pokładzie kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.

Koszt przeprawy:

normalny 10 zł
ulgowy 5 zł
przewóz roweru 5 zł/szt.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki