Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotos Petrobaltic kupił nową platformę. Pierwsze wiercenia na Bałtyku w 2014 roku

Jacek Klein
Platforma wiertnicza Baltic Beta posadowiona na złożu B-3 stanowi centrum produkcyjne Lotos Petrobaltic na Morzu Bałtyckim
Platforma wiertnicza Baltic Beta posadowiona na złożu B-3 stanowi centrum produkcyjne Lotos Petrobaltic na Morzu Bałtyckim materiały prasowe
Nowo zakupiona jednostka to czwarta platforma spółki Lotos Petrobaltic. Pracuje obecnie na Atlantyku u zachodnich wybrzeży Afryki. Jest to platforma typu jack-up (samopodnośna).

W pierwszym kwartale przyszłego roku platforma zostanie przetransportowana na Morze Bałtyckie, a pod koniec marca 2014 r. rozpocznie wiercenia na obszarze koncesji bałtyckich.
- Zakup tej platformy i wprowadzenie jej do eksploatacji to kolejny ważny krok na drodze do realizacji strategii Grupy Kapitałowej Lotos w obszarze poszukiwań i wydobycia - mówi Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos SA i prezes Lotos Petrobaltic SA. - Przypomnijmy, że wedle dostępnych szacunków geologicznych zasoby perspektywiczne węglowodorów na naszych bałtyckich koncesjach wynoszą 30 mln ton. Ich pełne rozpoznanie i zagospodarowanie będzie miało istotny wpływ na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski i dywersyfikację dostaw ropy do gdańskiej rafinerii.

Nowa platforma będzie nazywać się Lotos Petrobaltic. Pracowała będzie pod polską flagą, a załogę stanowić będą obecni pracownicy spółki wydobywczej. Może prowadzić wiercenia na wodach o głębokości 105 m. Przeprowadzone przed zakupem analizy wykazały, że istnieje możliwość przedłużenia nóg platformy, co pozwoli jej na pracę na wodach nawet o głębokościach do 120 metrów.

Dodatkowo w połowie przyszłego roku rozpocznie się przebudowa platformy wiertniczej Petrobaltic, która może pracować na głębokościach do 90 m, na platformę eksploatacyjną. Po zakończeniu inwestycji platforma Petrobaltic stanie się centrum produkcyjnym na złożu B8, a prace wiertnicze przejmie nowa.
- Uruchomienie komercyjnej produkcji ze złoża B8 planujemy na koniec 2015 r. Jego potencjał wydobywczy szacujemy na 3,5 mln ton ropy naftowej. Rocznie z tego złoża Lotos Petrobaltic zakłada pozyskiwanie około 220 tysięcy ton ropy naftowej - podkreśla prezes Paszkowicz.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki