Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łeba świętuje podwójnie

Dominik Makurat
Archiwum
Już dziś Łeba obchodzi swoje święto. Jest to 653 rocznica nadania jej praw miejskich. - Jest to ważna uroczystość, połączona z 20-leciem samorządu terytorialnego. Co prawda wybory miały miejsce 27 maja 1990, ale postanowiliśmy te uroczystości połączyć. Przy okazji chcemy też przypomnieć o rocznicy utworzenia Księstwa Łeba - mówi Halina Klińska, burmistrz Łeby.

To właśnie z tego ostatniego powodu od 12 lat rocznica nadania praw miejskich jest obchodzona szczególnie. 11 czerwca 1998 roku Henryk Ruszewski stanął w szranki ze Stefanem Cysdorfem. W głosowaniu udział mógł wziąć każdy mieszkaniec Łeby, który ukończył 7 lat. Frekwencja wyniosła blisko 90 procent. W tym dniu rozdawane były kiełbaski i napoje. Ostatecznie wygrał Henryk Ruszewski - inicjator całego zamieszania, który rzucił hasło monarchizacji Łeby.

Właśnie 8 lipca 1998 roku miała miejsce uroczysta koronacja nowego księcia - Heńka I Łebskiego - jak nazwali go poddani. I stąd święto Łeby w takiej formie. Dzisiaj rozpocznie je uroczysta sesja Rady Miejskiej. - Podczas sesji zostanie nadane honorowe obywatelstwo miasta Łeby, dostanie je Andrzej Zalewski, dziennikarz radiowy i telewizyjny - mówi Klińska.
Na sesji zostanie podjęta również uchwała w sprawie przyjęcia hejnału. Został on podarowany przez parafię św. Jakuba Apostoła w Łebie i będzie wygrywany codziennie o godz. 12 z wieży budowanego kościoła.

Tradycją święta Łeby jest odbywający się co roku przemarsz barwnego korowodu głównymi ulicami księstwa, do którego mogą dołączyć się wszyscy chętni - ul. Łąkową, ul. Kościuszki, aż na Skwer Rybaka. Tam odbędzie się odsłonięcie tablicy z nutami hejnału ok. godz. 19.
Później wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska, który nie tylko zatańczy, ale i zaśpiewa - o godz. 19.30. Godzina 19.45 to coś dla ciała, czyli kiełbaski i bigos serwowany dla wszystkich za darmo. Jednym z punktów święta będzie plenerowe widowisko "Skrzypek na dachu" w wykonaniu Teatru Nowego ze Słupska. Początek przedstawienia o godz. 22. Ok. godz. 1 odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Łeba, dziś, od godz. 14. 30 - sesja, parada, występy, poczęstunek, "Skrzypek na dachu". Pokaz sztucznych ogni ok. godz. 1. Wstęp wolny.

To warto wiedzieć
Księstwo Łeba powstało jako pierwsze w III Rzeczpospolitej w 1998 roku.
Jest ono dzieckiem grupy łebskich biznesmenów, którzy wpadli na pomysł, aby w ten właśnie sposób wypromować miasto. W wyniku wyborów księciem został Henryk Ruszewski, wygrywając ze Stefanem Cysdorfem. Kiedy Łeba stała się księstwem, zaczęto sprzedawać paszporty księstwa i inne pamiątki. Dziś, niestety, nie ma po nich śladu. Obecnie Łeba wybija dwa rodzaje lokalnych monet - funty łebskie i łeby. Można nimi płacić jedynie na terenie księstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki