Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Latarnia z bursztynu ma ponad 2 m i została wykonana na Święto Miasta Helu. Zdjęcia

Kolejne Święto Miasta Helu i kolejna niespodzianka ze strony władz miasta: od teraz turyści i mieszkańcy mogą cieszyć oczy przepiękną repliką helskiej latarni morskiej, którą Tomasz Ołdziejewski wykonał sam, wykorzystując w swej twórczości jedynie bursztyn z wód Morza Bałtyckiego.

Hel znowu dał o sobie znać w nietuzinkowy sposób: tym razem niespodzianką, a możliwe, że także kolejnym rekordem Guinnessa. Ponad dwumetrowa, bursztynowa replika helskiej latarni morskiej została uroczyście ustawiona na skwerze w Helu. Na to wydarzenie wybrano też odpowiedni dzień: Święto Miasta Helu.

- Hel ma to szczęście, że z trzech stron jest otoczony wodą, co czyni go najbardziej morskim z miast - mówiła Żanna Sępińska, kierownik zespołu ds. promocji, turystyki i kultury Urzędu Miasta Hel - Już ponad 600 lat temu pojawiły się pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła św. Piotra, patrona rybaków, stąd też data święta miasta, 29 czerwca.

I to właśnie tego dnia 2021 r. Urząd Miasta Helu oddał do użytku zrewitalizowany skwer, znajdujący się tuż obok kościoła i bulwaru - i to w tym miejscu stanęła nowa atrakcja turystyczna na Początku Polski, która, możliwe, że znajdzie się w Księdze Rekordów Guinnessa.

- Mamy Muzeum Rybołówstwa, Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Helu, obiekty militarne i muzealne otwarte do zwiedzania na naszym Cyplu Helskim, słynne Fokarium i Stację Morską Uniwersytetu Gdańskiego, szczycimy się i cieszymy, że są u nas piękne kładki widokowe, gdzie można podziwiać wschód i zachód słońca, czy zrobić pamiątkowe zdjęcie przy Kopcu Kaszubów, jest Galeria Rzeźby Kaszubskiej, od dwóch lat mamy naszego Helskiego Neptuna. Mamy też latarnię morską wybudowaną w 1942 r. - wylicza burmistrz miasta Hel Mirosław Wądołowski. - To są, wydawałoby się rzeczy drobne, ale to one tworzą historię i atmosferę tego miejsca.

W kwietniu 2021 r. zrodził się pomysł zbudowania repliki latarni morskiej w Helu, ale w całości z bursztynu.

- Pojechaliśmy do Tomasza Ołdziejewskiego, człowieka, który wychował się na bursztynie, jego ojciec i dziadek także tworzyli w bursztynie - opowiada Mirosław Wądołowski. - Porozmawialiśmy o naszym pomyśle i okazało się, że jest szansa.

Tomasz Ołdziejewski, bursztynnik ze Sztutowa, ma już na koncie rekord Guinnessa za bursztynowy model Titanica jako największy tego typu model na świecie - chętnie przystał na pomysł przedstawiony przez helskich urzędników.

70 kg bałtyckiego bursztynu - od tego zaczął twórca pięknej repliki latarni w Helu.

Łatwo nie było, zwłaszcza przy dopasowywaniu odpowiednich odcieni bursztynu, tak, aby wszystkie szczegóły z modelowej latarni się zgadzały.

- Z tego wybrałem około 50 kg, z którymi zacząłem pracę - mówi Tomasz Ołdziejewski. - Ukończona latarnia składa się tylko i wyłącznie z bursztynu, waży około 13,5 kg, ma 211 cm wysokości.

Po długiej, żmudnej i wymagającej ogrom cierpliwości pracy, udało się! Bursztynowa latarnia stanęła na helskim skwerze i każdy może ją zobaczyć. Artysta kowal Henryk Kroll z Jastarni przygotował piękną, ale solidną kopułę mającą chronić bursztynowe dzieło przed czynnikami zewnętrznymi.

Bursztynowa replika helskiej latarni morskiej: czy uda się jej zdobyć rekord Guinnessa?

Na wieści o rekordzie trzeba będzie poczekać, gdyż choć oficjalne mierzenie już się odbyło, to nie jest to koniec spełniania wymogów, wypełniania dokumentów i czekania na weryfikacje oraz decyzje.

Prace archeologiczne w Nowym Porcie. Odnaleziono szkielety w miejscu dawnego cmentarza

"Wyszły" z ziemi i wody! Tajemniczy dysk, Rzymianin bez głow...

Okazje

Promocyjne ceny akcesoriów basenowych

Materiały promocyjne partnera

Wybierz rower idealny na przejażdżki

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki