Krajowy Plan Odbudowy. Rafał Trzaskowski na konferencji z pomorskimi samorządowcami. Zaapelowali o uczciwy i transparentny podział środków

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Rafał Trzaskowski na konferencji z pomorskimi samorządowcami 30.04.2021
Rafał Trzaskowski na konferencji z pomorskimi samorządowcami 30.04.2021 Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Pomorscy samorządowcy, ze wsparciem prezydenta Warszawy, zaapelowali do rządu o sprawiedliwy podział środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Podobnej reakcji oczekują od wszystkich stron parlamentarnej opozycji. - Rząd musi potraktować nasze postulaty serio, ponieważ wszyscy będziemy odpowiedzialni za wdrażanie unijnych priorytetów - mówił w Sopocie Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy pojawił się w Sopocie, by dołączyć do apelu środowisk samorządowych w sprawie podziału środków w ramach Krajowego Programu Odbudowy. W czwartek rząd przedstawił drugą wersję KPO, która dla znacznej części pomorskich wójtów, burmistrzów i prezydentów jest nie do zaakceptowania. Negatywnie zaopiniował ją m.in. Związek Miast Polskich.

Rafał Trzaskowski na konferencji z pomorskimi samorządowcami 30.04.2021

Krajowy Plan Odbudowy. Rafał Trzaskowski na konferencji z po...

Apelowali o dialog

- Nikt z nas jest przeciw, aby środki z unii trafiły do Polski, do naszych województw, do naszych gmin. Jednocześnie oczekujemy, by te środki, były dzielone w sposób transparentny - mówił marszałek Mieczysław Struk, podczas konferencji zorganizowanej w zabytkowej sali gimnastycznej Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie. - Proponowaliśmy i nadal proponujemy, aby 40 proc. środków, z ponad 58 mld euro, trafiło do polskich regionów i samorządów. Rozwiązania, które proponuje rząd są nie do przyjęcia, także z jeszcze jednego powodu. Rząd chce, by samorządy w Polsce skonsumowały połowę pożyczek na realizację projektów, a tylko 20 proc. dostępnych dotacji. Na to nie może być naszej zgody.

Jakie inne zastrzeżenia względem KPO przedstawili samorządowcy? Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy mówił m.in. o pozbawieniu gmin możliwości ubiegania się o środki na modernizację systemów grzewczych, z kolei burmistrz Krynicy Morskiej Krzysztof Swat, o braku działań wspomagających samorządy turystyczne. Wszyscy obecni wyrazili obawy o pominięcie ich gmin przy podziale Funduszu Odbudowy, pojawiły się również głosy, że samorządów nie będzie stać na realizowanie milionowych inwestycji z pożyczek. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zwracała uwagę, że ze 100 zapowiadanych dla całej Polski nowych tramwajów, ani jeden nie trafi do dużych miast.

Nie chcemy być traktowani gorzej od firm państwowych, które dostają dotacje, a my będziemy musieli brać pożyczki – mówił Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. - Mamy wrażenie, że te środki przyznawane są według klucza politycznego.

Rząd musi potraktować nasze postulaty serio

Przedstawiciele lokalnych władz zaapelowali do rządu o podjęcie dialogu. z kolei do pozostałych sił politycznych zwrócili się o wstrzymanie z popieraniem obecnej wersji KPO, do czasu skonsultowania projektu ze środowiskami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi czy przedstawicielami pracodawców. Przypomnijmy, że marszałek Elżbieta Witek zaproponowała głosowanie w tej sprawie na posiedzeniu, które odbędzie się 4 maja. Wcześniej głosowanie "za" zadeklarowała Lewica, która oczekuje od rządu realizacji jej wyborczych postulatów.

Fundusz to wielka szansa, ale pieniądze powinny trafić do wszystkich. Nie może się on stać funduszem jednej partii – mówił prezydent Rafał Trzaskowski. - Mieliśmy już pierwszą wersję Krajowego Programu Odbudowy, teraz pojawiła się druga, i jak widać, nigdy nie wolno kupować kota w worku. Rząd musi potraktować nasze postulaty serio, ponieważ wszyscy będziemy odpowiedzialni za wdrażanie unijnych priorytetów, m.in. za walkę z kryzysem klimatycznym oraz o czyste powietrze. Chcemy mieć pewność, że to na co się umówimy, później zostanie wcielone w życie.

Rafał Trzaskowski na konferencji z pomorskimi samorządowcami 30.04.2021
Rafał Trzaskowski na konferencji z pomorskimi samorządowcami 30.04.2021 Przemyslaw Swiderski

Proponujemy, by wykorzystać aparat urzędniczy w regionach, który obecnie zarządza Regionalnymi Programami Operacyjnymi, także do Krajowego Programu Odbudowy. Jesteśmy gotowi przejąć na siebie odpowiedzialność za wdrażanie środków europejskich, bo tylko to gwarantuje, że trafią one do każdej gminy i wioski - mówił marszałek Struk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Koszałek Opałek

Piękni ludzie!! Lata obsrywania rządu i obwiniania za to, że deszcz pada, donoszenie do UE i TSUE a teraz, gdy idzie o kasę są gotowi włazić w du.pę bez wazeliny. Rzygać się chce.

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie