MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraje UE wzywają do opracowania strategii wspierania przemysłu okrętowego

MT
Przemysław Świderski
Rada Unii Europejskiej jednogłośnie wezwała Komisję Europejską do opracowania strategii wspierającej europejski przemysł morski. Przedstawiciele branży mówią, że byłby to przełom.

W wezwaniu państwa członkowskie UE zobowiązują Komisję Europejską do tego, by ta opracowała morską strategię przemysłową, która ma dla Unii żywotne znaczenie strategiczne oraz wzmocni jej konkurencyjność.

- Jest to decyzja przełomowa, o którą środowiska europejskich producentów okrętowych zrzeszonych w SEA Europe zabiegały od lat - mówi Ireneusz Karaśkiewicz, dyrektor Związku Pracodawców Forum Okrętowe, które jako jedyny reprezentant polskiego przemysłu okrętowego w SEA Europe odgruywa aktywną rolę w tych zabiegach.

- Przyjęcie samej strategii - „Maritime Industrial Strategy” - to pierwszy etap. Następny to będzie stworzenie konkretnych rozwiązań prawnych - tzw. „Maritime Industry Act” - wynikających z przyjętej strategii - wyjaśnia Ireneusz Karaśkiewicz.

Proces najprawdopodobniej przeciągnie się na następny rok, czyli wejdzie w okres polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która przypada w pierwszym półroczu 2025 roku. Polska może więc odegrać bardzo istotną rolę w procesie wdrożenia rozwiązań wspierających europejski i polski przemysł okrętowy.

- Wtedy właśnie - mam nadzieję - wprowadzona zostanie „Maritime Industrial Strategy”, a polski rząd może mieć bardzo istotny wkład w jej wdrożenie - zaznaczył Karaśkiewicz.

W kwietniu tego roku SEA Europe, zrzeszająca europejskie firmy branży stoczniowej i okrętowej przedstawili w PE plan działań zmierzających do stworzenia regulacji na szczeblu Unii Europejskiej - tzw. Maritime Industry Act - mających na celu odbudowę branży i jej ochronę przed nieuczciwymi praktykami azjatyckich konkurentów, w tym w szczególności Chin.

Dokument „Setting sail to build in Europe 10,000 sustainable and digitalised vessels by 2035 - SEA Europe’s call for an European Maritime Industrial Strategy” przedstawia rekomendacje, których celem jest odbudowa przemysłu stoczniowego w Europie poprzez pozyskanie zamówień od armatorów - głównie europejskich.

Autorzy stawiają sobie ambitny cel budowy/przebudowy w Europie do roku 2035, dziesięciu tysięcy morskich i śródlądowych jednostek pływających w 300 europejskich stoczniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki