Koronawirus - Pomorze: Co z odwiedzinami w więzieniach? Obowiązkowe badanie temperatury wszystkich wchodzących na teren jednostek

AK, PP
fot. Arkadiusz Kosiński
Od czwartku, 12 marca, we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych, dokonywany jest profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren, w tym odwiedzającym osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni Celsjusza, osoby te nie zostaną wpuszczone na teren jednostki.

- Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego wszystkim przebywającym w jednostkach penitencjarnych, Służba Więzienna wprowadziła procedury profilaktyki i na bieżąco dostosowuje je do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Sytuacja jest stale monitorowana - czytamy w komunikacie SW.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Służba Więzienna apeluje, aby osoby chcące odwiedzić bliskich w zakładach karnych i aresztach śledczych, w przypadku wystąpienia u nich objawów infekcji górnych dróg oddechowych (m.in. gorączki, kaszlu, kataru czy duszności) pozostały w domach.

Funkcjonariusze stale współpracują z inspektoratami sanitarnymi i monitorują zagrożenie epidemiologiczne, dlatego w każdej chwili i bez uprzedzenia mogą zostać wprowadzone w każdej jednostce penitencjarnej w kraju obostrzenia lub całkowity zakaz widzeń. W sytuacji zagrożenia możliwe jest wstrzymanie przepustek i zezwoleń na opuszczenie zakładu karnego, zatrudnienia zewnętrznego oraz zajęć o charakterze zbiorowym.

W polskich więzieniach dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami GIS dwunastu osadzonych, którzy przed umieszczeniem w zakładzie karnym przebywali w krajach, gdzie występuje koronawirus, zostało poddanych profilaktycznej obserwacji w warunkach izolacji.

Jak pracują placówki penitencjarne w innych krajach? Całkowity zakaz wizyt w więzieniach wprowadzono do tej pory na Słowacji, w Portugalii i w niemieckim landzie Nadrenia Północna Westfalia. W Czechach, Estonii i Austrii nie wolno wchodzić na teren zakładów karnych osobom z podwyższoną temperaturą. W Irlandii odwiedzający są dodatkowo badani przez lekarza. W Szwajcarii i Austrii widzenia odbywają się bez bezpośredniego kontaktu – w pomieszczeniach oddzielonych szybą. W kilku niemieckich landach zalecono ograniczenie widzeń z bliskimi do ustawowego czasu minimum 1 godziny na miesiąc.

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie