Koronawirus. Maseczki znów obowiązkowe! Gdańscy policjanci zapowiadają kontrole, "nie będzie taryfy ulgowej!"

Artur Kopecki

Wideo

Gdańscy policjanci zapowiadają kontrole. W weekend będą sprawdzać, czy gdańszczanie przestrzegają obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nowe obostrzenia, które w związku z rozszerzeniem żółtej strefy na cały kraj, będą obowiązywały od najbliższej soboty. - W przypadku lekceważenia tych obostrzeń policjanci będą stanowczo reagować. Dla osób, które nie chcą się przystosować do obowiązku zakrywania ust i nosa, nie będzie taryfy ulgowej - zapowiadają mundurowi.

Policjanci z Gdańska każdego dnia podczas służby sprawdzają i kontrolują stosowanie się do zaleceń. Codziennie podejmują setki interwencji wobec osób, które nie przestrzegają obostrzeń i wytycznych sanitarnych. Podczas zbliżającego się weekendu policjanci znowu będą sprawdzali, w jaki sposób przestrzegane są nakazy i zakazy m.in. wspólnie z pracownikami ZTM przeprowadzą kontrole w środkach transportu publicznego.

- Mieszkańcy muszą liczyć się z kontrolami policjantów na pętlach przesiadkowych w tramwajach, autobusach. Policjanci będą sprawdzali miejsca, gdzie najczęściej gromadzą się mieszkańcy, takie jak parki, plaże, skwery - mówi st. asp. Karina Kamińska, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Dzielnicowi będą sprawdzali również czy przepisy przstrzegane są na targowiskach miejskich, galeriach handlowych oraz mniejszych placówkach handlowych. Ulice Gdańska nadal będą patrolowali policjanci, którzy z radiowozów będą nadawali komunikaty o konieczności zasłaniana ust oraz nosa a także zachowania bezpiecznego dystansu.

Gdańscy policjanci już w piątek wieczorem przeprowadzą również kolejne kontrole w gdańskich klubach nocnych i lokalach. Podczas kontroli mundurowi sprawdzą, czy osoby prowadzące działalność rozrywkową i rekreacyjną przestrzegają zakazów i nakazów wprowadzonych w związku z wprowadzeniem stanu epidemii. Policjantów w działaniach prewencyjnych będą wspierali również pracownicy Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej.

- W związku ze wzrostem zachorowań, aby pomóc służbom sanitarnym, funkcjonariusze będą bardzo restrykcyjnie podchodzić do osób, które nie będą się stosowały do obowiązujących obostrzeń - podkreśla Kamińska z KMP w Gdańsku.

Koronawirus. Kontrola pasażerów promu w Gdańsku

Pomorskie. Koronawirus - dane sanepidu: 573 nowe zakażenia k...

Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów należy podkreślić, że osoba, która z różnych przyczyn, np. zdrowotnych, nie może zakrywać ust i nosa będzie musiała na wezwanie policjanta okazać zaświadczenie lekarskie. Stanie się to po wejściu w życie znowelizowanych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Do tej pory wystarczało oświadczenie i wiele osób niezasadnie korzystało z tej możliwości, wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego. Konieczność okazania zaświadczenia znacznie ułatwi policjantom egzekwowanie przepisów i zaoszczędzi czas na niepotrzebne dyskusje podczas kontroli.

Policjanci będą mogli weryfikować też autentyczność dokumentu u jego wystawcy, jeżeli będą mieli podejrzenie, że może być podrobiony. Podrobienie, jak i posłużenie się fałszywym zaświadczeniem będzie rodziło dla takiej osoby skutki prawne związane z przestępstwem poświadczenia nieprawdy określonym w art. 270 kodeksu karnego i takiej osobie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Oczywiście od indywidualnej oceny interweniującego policjanta będzie zależało, czy osoba, wobec której będzie prowadził interwencje, zostanie ukarana mandatem, pouczona, czy też zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu lub sporządzona informacja do inspektora sanitarnego. To policjant i służby sanitarne podejmą indywidualnie decyzje co do ewentualnych konsekwencji, ale w każdym przypadku należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony policjantów na każde naruszanie obowiązujących przepisów.

Przypominamy też, że w przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego. Kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

- Obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze - podsumowuje rzeczniczka gdańskich policjantów.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie