Kontrowersje wokół prywatyzacji przedszkoli w Bytowie. Śledztwo przejmą prukuratorzy ze Słupska?

Mateusz Węsierski
Radny Barzowski złożył doniesienie na władze Bytowa
Radny Barzowski złożył doniesienie na władze Bytowa Mateusz Węsierski
Udostępnij:
Nie bytowska Prokuratura Rejonowa, ale jej odpowiedniczka w Słupsku poprowadzi śledztwo ws. podejrzenia o nieprawidłowości przy prywatyzacji bytowskich przedszkoli.

- Potwierdzam, że akta tej sprawy zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej w Słupsku. Chodziło o uniknięcie zarzutu stronniczości - mówi Barbara Sworobowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Jednostkę nadrzędną przekonały argumenty radnego wojewódzkiego Jerzego Barzowskiego, autora doniesienia. Wskazywał on m.in. na to, że małżonka prokuratora rejonowego jest podwładną burmistrza. - To połowiczne spełnienie moich oczekiwań, bo uważałem, że najlepszym wyjściem jest przekazanie tej sprawy poza obszar działania Prokuratury Okręgowej w Słupsku - mówi Barzowski.

Radny nie ma zamiaru odwoływać się od decyzji prokuratora apelacyjnego. Zamierza spokojnie poczekać na wynik śledztwa. O ile jest on przekonany, że prokuratorzy powinni potwierdzić jego zarzuty, o tyle burmistrz Bytowa jest odmiennego zdania.

- Bez względu na to, która prokuratura to sprawdzi, wszystko było zrobione transparentnie, przejrzyście i bez jakichkolwiek naruszeń prawa. Jestem tego pewien - zapewnia Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa.

Prywatyzacji podlegały dwie placówki, Przedszkole nr 1 i nr 4. Pierwsze poprowadzi Katarzyna Kozłowska, była dyrektor. Przedszkole nr 4 przejęło małżeństwo Glazik. Barzowski wskazuje, że Dariusz Glazik jest naczelnikiem wydziału edukacji w starostwie. Przez lata pracował w jednym budynku z burmistrzem.

W czerwcu Barzowski zorganizował konferencję prasową, podczas której upublicznił treść zawiadomienia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Radny podał tam kilka rzekomych nieprawidłowości sugerując "ustawienie konkursu".

Określone zostały w nim cztery kategorie oceny oferentów. W pierwszych trzech członkowie komisji mogli przyznać od 0 do 25 punktów. Jak napisał radny w zawiadomieniu "w czwartym kryterium - doświadczenie - słowa "do" nie ma."

Jego zdaniem brak "do" spowodował, że członkowie komisji mogli przyznać albo 25 punktów w przypadku spełnienia wymogów, lub 0 gdy ich nie spełniali. Podkreśla, że słowo "do" zniknęło później, bo w projekcie ogłoszenia było. Wskazał też, że oba wygrane podmioty nie miały, jego zdaniem, doświadczenia w prowadzeniu takich placówek. Powinny więc otrzymać 0, a nie 25 punktów. Gdyby jednak słowo "do" było, to - według opinii Barzowskiego - naczelnik Glazik mógłby otrzymać np. 5, a nie 25 punktów, bo najwyższa suma byłaby zarezerwowana dla podmiotów z największym doświadczeniem w prowadzeniu placówek oświatowych.

Zdaniem wiceburmistrza Adama Leika konkurs na prywatyzację przedszkoli "od początku był przejrzysty, a pan Barzowski, gdyby czytał ze zrozumieniem lub dopytał choćby w urzędzie o zasadność usunięcia z ogłoszenia o konkursie słowa "do", na które się uparł, mógłby zaoszczędzić trudu i pracy prokuraturze, która zapewne ma wiele innych, poważnych tematów".

- Żyjemy w demokratycznym kraju, więc niech to prokurator wyjaśni - powiedział naczelnik Dariusz Glazik. - Moim zdaniem rozstrzygnięcie tej sprawy może być tylko jedno, bo złożyłem uczciwą ofertę. Mam też 10-letnie doświadczenie w pracy w oświacie, a wraz z żoną posiadamy dyplomy menedżerów oświaty. Możemy być dyrektorami w każdej polskiej placówce oświatowej. Dodam też, że po zakończeniu tego postępowania zamierzam podjąć stosowne kroki prawne w stosunku do radnego Barzowskiego w związku z pomówieniami, jakich się dopuścił.

- Wystarczyło przeczytać ogłoszenie i wsłuchać się w wielomiesięczną dyskusję na temat przedszkoli - mówi Leik.

Bytowska prokuratura nie wydała komentarza, bo w piątek nic na temat przeniesienia śledztwa... oficjalnie nie wiedziała.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie